Velké hledání žab, tak by se mohl jmenovat projekt odstartovaný Mezinárodní unií pro chranu přírody. Vědci chtějí prostřednictvím dosud největšího projektu v této oblasti zjistit, zda některý ze čtrnácti druhů žab označené v posledních letech za vyhynulé, náhodou nepřežívají.

"Před pár lety jsme jeden takový druh objevili v Ekvádoru. Předtím se o něm dvanáct let tvrdilo, že jsou vyhynulí," řekl statnici BBC organizátor projektu Robin Moore. Pátrá se po stu druhů obojživelníků, považovaných za vyhynuté.

Není proto vyloučené, že během následujících měsíců média přinesou velké titulky jako "Tlamorodka stále žije" nebo "Žabka černobřichá vstala z mrtvých", či "Zlatá ropucha obživla". Tři výše zmíněné druhy žab jsou považované za vyhynulé, jejich objevení by se rovnalo malému zázraku.

Například od australských tlamorodek, které své potomstvo "rodí" ze žaludku, kde se malé žabičky vyvíjejí od vajíčka, si vědci slibují, že pokud by pochopili, jak to příroda zařídila, mohlo by to příznivě ovlivnit léčbu žaludečních vředů.

Jenže tlamorodky jsou pravděpodobně obětí pohromy mezi obojživelníky: plísňového onemocnění, které bylo poprvé popsáno na počátku 90. let v Austrálii. Proti plísni s názvem "chytridiomykóza" nemají obojživelníci v přírodě obranu. Celkově je na světě ohrožena vyhynutím třetina obojživelníků, většina právě touto nemocí, která se šíří vodou.

Vědci organizující kampaň vybrali za maskota své akce zlatou ropuchu z kostarických pralesů, o jejímž výskytu nejsou zprávy už více než rok.

Výsledky výzkumu mají být známy letos v říjnu, kdy se má v Japonsku odehrát světový summit o ochraně biodiverzity, na němž budou vlády hledat příčiny toho, proč nejsou schopny bránit ubývání druhů.