Poslanec Věcí veřejných (VV) Stanislav Huml vypověděl straně smlouvu, kterou se musel každý uchazeč o poslanecké křeslo za VV zavázat, že v případě "neposlušnosti" zaplatí až sedm milionů, pokud přeběhne k jiné straně nebo nebude hlasovat se svým klubem. Uvedl to dnes server Týden.cz. Důvodem "vzpoury" je prý Humlův nesouhlas s postojem vedení VV a jmenovitě předsedy Radka Johna ke skupině bratří Mašínů, která vedla v 50. letech odboj proti komunistům.

John večer v České televizi řekl, že nejde o drama a připomněl, že koalice má ve dvousetčlenné sněmovně 118 hlasů. Doufá, že poslanci VV zůstanou jednotní. Nepovažuje to za Humlův odchod a nečeká, že by zákonodárci této strany začali zmíněné smlouvy "masově vypovídat".

Názory na třetí odboj si podle něj politici vyjasní. John připomněl rovněž to, že nápad uzavírat s poslanci takové smlouvy se zrodil v době, kdy měla za sebou česká politika zkušenost křehkých a nestabilních vlád, pro které byla ztráta byť i jediného hlasů potenciální pohromou. Nyní je podle něj situace jiná.

Huml: Mašínové vraždili nevinné

Podle serveru Týden.cz se Huml domnívá, že Mašínové a jejich nedávno zesnulý společník Milan Paumer se dopustili vražd na nevinných, zatímco John je vyzdvihl jako účastníky třetího odboje a byl na Paumerově pohřbu.

Paumer se spolu s bratry Mašíny v 50. letech postavil komunistickému režimu se zbraní v ruce. Při jejich činnosti zemřelo šest lidí, včetně oloupeného pokladníka, což dodnes vyvolává v české společnosti nejednoznačné hodnocení.

Huml již zaslal vedení VV dopis, ve kterém smlouvu, kterou musel před volbami podepsat každý kandidát VV do sněmovny, vypovídá, píše server. Týdnu.cz Huml řekl, že nyní bude čekat, jak se k tomu stranické vedení postaví. Současně podle serveru ale odmítl, že by se chystal opustit stranu nebo její poslanecký klub.

Huml o uvedené smlouvě mluvil již v červnovém rozhovoru pro Radiožurnál. "... já jsem osobně přesvědčen, že nebudu mít problém se smlouvou, i když jsem ji podepsal s vědomím, že prostě je v rozporu s ústavou," uvedl mimo jiné. Přeběhlictví, tedy situaci, kdy se někdo nechá do sněmovny zvolit za jednu stranu a později přestoupí k jiné, tehdy odsoudil.

Není jisté, do jaké míry je smlouva vymahatelná

Ke smlouvě se v květnu vyjadřovali na dotaz novinářů i ústavní právníci. Například podle názoru bývalého ředitele Ústavu státu a práva Akademie věd ČR Vladimíra Balaše by strana mohla u soudu uspět, pokud by od případného přeběhlíka vymáhala sedm milionů korun jako "spoluúčast na nákladech na kampaň a za poškození dobré pověsti VV".

Jiné body však právníci oslovení v tehdejší anketě ČTK označili za problematické, závazek hlasovat v parlamentu v souladu se stanoviskem strany pod hrozbou milionové pokuty dokonce za protiústavní.

VV těsně před volbami stáhla dva volební kandidáty, mimo jiné šlo o Danielu Göttelovou, která byla jako nezávislá na čtvrtém místě středočeské kandidátky. Göttelová se do sporu s vedením strany dostala právě proto, že uvedenou smlouvu nepodepsala.