Když se mluví nebo píše o Severní Koreji, padají výrazy jako "uzavřená před okolním" či "všem utajovaná pravá KLDR". Minulý týden ale vláda země ukázala, že je světu přeci jen "otevřená". Zřídila si totiž internetový účet na sociální síti Twitter i na serveru Youtube. Skrze ně tak chce s celou planetou všechno sdílet. Tedy to, co sama uzná za vhodné...

A pro své nové profily si KLDR vybrala název shodný s oficiálními webovými stránkami vlády - @uriminzok, tedy z korejštiny volně přeloženo "náš lid". A jen během prvního týdne stránky zaznamenaly více než čtyři a půl tisíce členů.

Již v úterý na Twitteru vydala několik "malých" zpráv. Všechny se vesměs týkaly neúprosné kritiky Jižné Koreje a Spojených států. Jeden zápis dokonce nazývá prezidenta I Mjong-Baka "prostitutkou USA". Mluvčí jihokorejského ministerstva pro sjednocení I Džong-ču prohlásil, že útok na svého prezidenta zatím nijak neřeší. Nemají prý ověřené informace, že se skutečně jedná o krok severokorejské vlády.

Také účet na kanálu Youtube už čítá okolo osmdesáti videí, převážně propagandistických. Na většině označují svého jižního souseda a jeho amerického spojence za "válečné štváče".

Zapojení se do internetového světa bez hranic není podle odbornice na severokorejskou problematiku z britské Cranfield University nic překvapivého. "Severokorejci jsou technologicky velmi vzdělaní," vysvětluje Hazel Smithová. "Mají skupinu lidí, která používají všechny moderní sociální sítě. Problém je ale v jejich obsahu."

Hlavní editor organizace Reportéři bez hranic ale připomíná, že v samotné KLDR má přístup k internetu jen malé procento obyvatel. A ti, kteří by ho snad mohli mít, sociální sítě stejně nepoužijí ke kritice režimu, jak je tomu například v evropských zemích. "Neexistuje tam absolutně žádná svoboda tisku, žádná nazávislá média! Jediný hlas tam má vláda, nikdo jiný," dodává Gilles Lordet z Paříže.