Spojeným státům hrozí v budoucnosti četnější teroristické útoky ovšem podstatně menšího rozsahu než 11. září 2001. Je pravděpodobnější, že se jich dopustí rodilí Američané, kteří vstoupí do řad islámských extremistů. Vyplývá to ze studie vydané bývalými vedoucími komise vyšetřující okolnosti útoků pomocí unesených civilních letadel proti New Yorku a Washingtonu před devíti lety.

Podle studijní skupiny BPC čelí USA jinému nebezpečí než v roce 2001. Ve své zprávě varují odborníci před radikalizací muslimů žijících v USA a před změnou strategie teroristické sítě Al-Káida a jejích spojenců. Situace v USA již prý není příliš odlišná než v Evropě, která čelí teroristické hrozbě od imigrantů, domácích rodilých muslimů a čerstvých vyznavačů islámu.

Podle studie se Al-Káidě a jejím odnožím z Pákistánu, Somálska či Jemenu podařilo vybudovat v USA přinejmenším základní náborovou síť, do níž se zachycuje stále více amerických občanů. BPC vychází z toho, že loni byly obviněny z podpory terorismu více než čtyři desítky Američanů či osob trvale žijících v zemi a že řada jich jela na teroristický výcvik do zahraničí.

Američané v nejvyšším vedení Al-Káidy

Navíc je pravděpodobné, že se rodilí Američané postupně dostávají do nejvyššího vedení Al-Káidy. BPC to dokládá například na osudu imáma Anwara al-Awlakiho, který se narodil v USA a který se nyní patrně ukrývá na Arabském poloostrově. Údajně byl "spirituálním vůdcem" atentátníků z 11. září 2001. Vláda prezidenta Baracka Obamy dala povolení vést operace směřující k jeho zabití nebo zajetí. Únik informací ze CIA pak ukazuje, že jsou USA samy přesvědčeny o tom, jak vysokou hodnotu mají rodilí Američané pro teroristy.

Americká tajná služba prý také zastává názor, že na americkém území hrozí častější teroristické útoky malého rozsahu, které může zorganizovat jen malá skupina bez příliš sofistikovaných zařízení a bez nutnosti je koordinovat na vyšší úrovni jako v případě 11. září 2001. Takovou aktivitu lze hůře vystopovat a tudíž jsou menší šance jí zabránit, jak ukázal například nedávný neúspěšný pokus o odpálení auta s výbušninami v centru New Yorku. Exploze nenastala kvůli chybě útočníka.

Podle studie musí společnost ukázat, že je vůči útokům odolná a že se nenechá jimi zastrašit.

Deváté výročí teroristických útoků

Spojené státy si v sobotu připomínají deváté výročí útoků na Světové obchodní centrum a Pentagon. Nedaleko místa teroristických útoků z roku 2001, tzv. Ground Zero, je ohlášena demonstrace proti plánovaného zřízení islámského střediska; akce se má údajně zúčastnit i kontroverzní nizozemský politik Geert Wilders.

Pastor malé americké církve Terry Jones vyhrožoval, že uspořádá v sobotu na Floridě pálení 200 výtisků koránu. Podle jeho blízkého spolupracovníka ale akci odložil. Jones totiž v sobotu dorazil do New Yorku a chce se sejít s plánovači mešity nedaleko místa útoků z roku 2001. Očekává se také jeho vystoupení v pořadu Today televizní stanice NBC. Informovala o tom agentura Reuters


Proti chystanému pálení koránu se v posledních dnech demonstrovalo v Afghánistánu, přičemž ostrá kritika zazněla od řady muslimských představitelů a také od samotného amerického prezidenta Baracka Obamy.

Přes 7000 muslimů oslavilo v New Yorku konec ramadánu

Více než 7000 muslimů se v pátek shromáždilo kolem mešity v newyorské čtvrti Harlem, aby oslavilo konec postního měsíce ramadánu a zahájení třídenní svátku íd al-fitr. Věřící podle agentury AFP chtěli hlavně dát najevo, že islám se snoubí s "láskou, mírem a jednotou".

"Dnešek (pátek) je dnem oslav pro muslimy, šťastný den," prohlásil imám Shamsi Ali. "Vzpomínáme si ale na tragédii, která nastala před devíti lety. Více než dnem oslav je dnešek dnem reflexe a solidarity," dodal s odkazem na deváté výročí teroristických útoků z 11. září, které stály životy 3000 lidí.

Shamsi Ali také nabádal své souvěrce k tomu, aby si uvědomovali, že "moudrost, soucit a rozum" musejí čelit "rostoucí islamofobii".