Kritizovat umí každý, ale ať si to také sám vyzkouší. S novou taktikou, jak na odpůrce své politiky, přišel francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Nepřímo nabídl kritizujícím zemím, aby si Romy odsouvané z Francie nastěhovaly k sobě.

Eurokomisařka Viviane Redingová celou situaci okolo vystěhování romské menšiny shrnula s tím, že jí to připomíná druhou světovou válku, a je třeba zasáhnout. A to třeba i pomocí právních kroků.

Jen o den později jí ale přišla odpověď od samotného Sarkozyho. "Řekl, že jenom aplikuje evropské normy a francouzské zákony a že Francii nelze absolutně nic vyčítat. A že pokud si je (Romy) Lucemburčané chtějí vzít, není to žádný problém," řekl senátor vládního Svazu pro lidové hnutí Bruno Sido, který s prezidentem ve středu poobědval.

"Řekl také, že naše politika je dobrá a že je skandální, že Evropa se takto vyjadřuje o tom, co Francie dělá," dodal senátor.

Doplnil ho i další z hlavních představitelů Francie, senátor Michel Houel. Sarkozy prý v kostce řekl, že "bychom byli velmi šťastni, kdyby také Lucembursko mohlo přijmout několik Romů". 

Výrok Redingové rozhořčil celou francouzskou vládu, která si za svými kroky takřka jednotně (někteří politici přece jen plán Nicolase Sarkozyho odsoudili) stojí. A státní tajemník pro evropské záležitosti Pierre Lellouche výrok Redingové komentoval slovy "nevhodné pochybení".

"V naší Evropské unii by se žádný občan neměl stát terčem útoků jen proto, že patří k menšině nebo má určitou státní příslušnost," vzkázala v úterý prostřednictvím svého mluvčího Matthewa Newmana.

"A já jsem si myslela jsem, že Evropa již nebude svědkem podobné situace po druhé světové válce..." dodala eurokomisařka pro spravedlnost, základní práva a občanství. Právě to ale rozhořčilo Lellouche.

O státu, jakým je Francie, se přece nemůže takto mluvit, vysvětloval státní tajemník. "Podobné pochybení, kterému dala svůj hlas, je nevhodné. A trpělivost má své meze," pokračoval.

Evropská komise se v současnosti zabývá studiem francouzského dokumentu, ve kterém se uvádí, že "do tří měsíců bude vyklizeno 300 nelegálních osad a táborů, a to především romských". V textu se následně slovní spojení "především romských" opakuje několikrát.

Již dříve Evropská komise Francii požádala o detailní zprávu komentující odsun romských přistěhovalců. Ta ji ale stále nepředložila. Text, kterým se teď zabývá, si tak úředníci našli "na internetu", cituje Newmana list Le Parisien.

Osady? Kriminalita, prostituce, žebrota... 

Prezident Nicolas Sarkozy v létě "vyhlásil válku" všem ilegálním přistěhovalcům. Slíbil, že nechá zbourat tři sta osad, které jsou stejně jen pouhou líhní kriminality, prostituce a dětské žebroty, a její obyvatele pošle zpátky do jejich vlastí. Největší procento přitom představují "cestovatelé" z Rumunska a Bulharska.

Ovšem, jak francouzské úřady nezapomenou vždy zdůraznit, všichni zemi opouštějí dobrovolně. A jako náhradu jim vláda přidá 300 eur za dospělého a sto eur za každé dítě.

Zatím poslední skupinka 69 Romů odletěla v úterý z Marseille. A Sarkozy chce i přes protesty EU, OSN i většiny předních politiků pokračovat i nadále.