Švédský ministerský předseda Fredrik Reinfeldt se prohlásil za vítěze voleb a chystá se při sestavování nové vládní koalice oslovit opoziční stranu Zelených. Premiér podle agentury Reuters zopakoval, že o nové vládě nehodlá jednat s protiimigrační stranou Švédských demokratů, která se letos dostala do parlamentu poprvé.

Podle neoficiálních výsledků získala Reinfeldtova středopravá koalice 172 z 349 křesel, levicová opozice 157 a Švédští demokraté 20.

Předseda Švédských demokratů Jimmie Akesson označil volební úspěch své strany za historické vítězství a uvedl, že její poslanci nebudou v parlamentu "dělat žádné problémy". Reinfeldt ale zopakoval své odhodlání vyhnout se spolupráci s Švédskými demokraty. Namísto toho chce pozvat do vlády opoziční Stranu ochránců životního prostředí.

Předsedkyně Zelených Maria Wetterstrandová spolupráci zatím odmítla s odůvodněním, že strana nepodpoří vládu, "která nemá jasnou strategii týkající se klimatu".

 

Švédský David Cameron

Premiér Fredrik Reinfeldt (45) z Umírněné koaliční strany (MSP) dostal mandát k tomu, aby "rozumně zracionalizoval" švédský sociální systém, poprvé ve volbách v roce 2006.

Svojí rétorikou dokázal oslovit i ty, kteří na nic podobného do té doby nechtěli ani pomyslet. Konzervativce se mu podařilo posunout do politického středu a sjednotil rozhádané pravicové strany.

Kvůli stylu politiky se mu přezdívá "švédský David Cameron". Přiznává, že bral inspiraci od amerického exprezidenta Billa Clintona, bývalého dánského premiéra Anderse Fogha Rasmussena či někdejšího britského ministerského předsedy Tonyho Blaira.

Reinfeldt Je zastáncem přijetí eura, vstupu Turecka do Evropské unie a vstupu Švédska do NATO.


Holohlavý a podsaditý Reinfeldt má pověst korektního politika. Loni jej novináři působící v Bruselu zvolili nejlepším lídrem EU (druhý půlrok 2009 Švédsko unii předsedalo).

Od roku 1992 je ženatý, má tři děti, manželka Filippa (43) je ambiciózní komunální političkou.