Český prezident Václav Klaus ve středečním projevu na Univerzitě Johnse Hopkinse ve Washingtonu kritizoval evropskou integraci, která podle něj oslabuje demokracii a omezuje členské země i podnikání v nich. Projekt eura podle Klause selhal ve svém základním příslibu pozvednout ekonomiku.

Během své pětidenní návštěvy Spojených států povede Klaus českou delegaci na Valném shromáždění Organizace spojených národů.

Za totální levicový kosmopolitní nesmysl český prezident Václav Klaus ve Washingtonu označil ideu globálního vládnutí.

"V současném světě je několik nebezpečných myšlenek. Jednou z nich je globální oteplování. Nebezpečné jsou také některé -ismy. Ale jednou z nejvíce nebezpečných myšlenek poslední doby je myšlenka globální vlády. Je to totální nesmysl a já se tuto myšlenku pokusím zneškodnit," řekl český prezident v debatě se studenty Univerzity Johnse Hopkinse. "Je to totální levicový kosmopolitní nesmysl, který nikdy nemohu přijmout," dodal.

Koruna prý České republice pomohla s krizí

Nedostatky eura podle Klause zdůraznila nedávná krize. Nesplnil se totiž předpoklad zastánců společné evropské měny, že povede k homogenní celoevropské ekonomice, řekl český prezident. Náklady na udržování eurozóny jsou tak podle Klause větší než její přínosy.

Český prezident naopak vyzdvihl fakt, že Česká republika má vlastní měnu. Podle něj koruna pomohla Česku zmírnit dopady krize.

"Každý dnes vidí, že eurozóna nepřinesla pozitivní efekty, které od ní oprávněně či chybně byly očekávány," řekl také český prezident. Namísto zrychlení hospodářského růstu podle něj přinesla zpomalení. Společná evropská měna také nepřinesla ochranu před nepříznivými vnějšími vlivy.

"Teď je to nevýhodné, čímž nechci říct, že to je naprosto vyloučené. Já si velmi dovedu představit, že v relativně brzké době se Česká republika rychle dotáhne na některé sousední západoevropské země a pak si dovedu představit, že by něco takového mohlo být efektivní," odpověděl na dotaz ČTK.

Samotná krize podle českého prezidenta překvapila téměř všechny ekonomy, všechny politiky a veřejnost. Lidé prý sdíleli víru ve všemohoucnost centrálních bank a vlád při kontrole tržní ekonomiky a v proveditelnost či racionalitu regulace na mikroekonomické úrovni, zejména ve finančním sektoru. "Ukázalo se ale, že tato víra byla chybná," uvedl Klaus.

Před svým projevem na univerzitě se Klaus v Kongresu setkal se členy takzvaného českého výboru, tedy s poslanci, kteří mají vztah k České republice. Schůzku měl také s Davidem Liptonem, členem ekonomického týmu amerického prezidenta Baracka Obamy.

Po projevu na univerzitě se Klaus sejde s představiteli významného amerického institutu Heritage Foundation, a poskytne též rozhovor deníku The Washington Times. Ve čtvrtek se Klaus v New Yorku zúčastní zahájení všeobecné rozpravy VS OSN. V sobotu by měl v OSN pronést projev, do vlasti se vrací v neděli.