Ruský prezident Dmitrij Medveděv podepsal výnos, kterým odvolal mocného moskevského starostu Jurije Lužkova z funkce pro "ztrátu důvěry". Prozatímním starostou jmenoval Lužkovova zástupce Vladimira Resina. Oznámila to v úterý tisková služba Kremlu, podle níž výnos vstoupil v platnost dnem podpisu.

Starosta byl sesazen jen den poté, co dal najevo, že se nemíní funkce vzdát dobrovolně. "Nechystám se odejít na vlastní žádost," prohlásil Lužkov v pondělí po návratu z týdenní dovolené, během které si prý měl vybrat, zda odstoupí sám a zachová si tak zbytky vlivu, anebo bude sesazen. Prezidentský dekret jej podle agentury Interfax zastihl v práci. Vládnoucí strana Jednotné Rusko na své internetové stránce uvedla, že o křeslo přišel vinou "vlastních chyb".

Ruská ústava umožňuje prezidentovi kvůli ztrátě důvěry odvolat starostu Moskvy a regionální guvernéry, kteří přestali být voleni po změnách prosazených někdejším prezidentem Vladimirem Putinem před šesti lety. Spory Lužkova s Kremlem zřejmě začaly před dvěma lety, kdy se starosta veřejně vyslovil pro návrat voleb.

Vladimir Resin bude podle prezidentského výnosu vykonávat funkci starosty do doby, než se úřadu ujme osoba s pravomocemi starosty Moskvy.

Politologové spekulují, že Kreml rozdělí Lužkovovy pravomoci mezi příštího starostu a předsedu moskevské vlády, aby Lužkovův nástupce nemohl získat tak silné postavení jako jeho předchůdce.

Lužkov stál v čele Moskvy už od roku 1992 a vybudoval si zde neobyčejně silnou pozici, díky které byl svého času považován za soupeře Vladimira Putina, posléze však přešel do Putinova tábora. Putinově straně také spolehlivě zajišťoval vítězství v moskevských volbách.

Po Lužkovovi přijdou na řadu další

Lužkovovu téměř dvacetiletou vládu nad metropolí ukončil až otevřený konflikt s Kremlem, kterému si dovolil otevřeně oponovat. Starosta vzápětí čelil diskreditační kampani v celostátních televizích. Ty mu vyčítaly i jmění jeho druhé manželky, miliardářky Jeleny Baturinové, která podle kritiků vděčila za vzestup do postavení nejbohatší ruské podnikatelky právě stykům s radnicí. Pro stejná nařčení se první moskevský pár až dosud úspěšně soudil, avšak v posledních dnech začal starosta u moskevských soudů pře s opozicí a homosexuály o zákazy demonstrací prohrávat.

Lužkov byl do čela moskevské radnice jmenován ještě prezidentem Borisem Jelcinem v červnu 1992, následně byl třikrát opětovně zvolen, než jej v roce 2007 prezident Vladimir Putin opět jmenoval. Mandát mu měl vypršet v červnu příštího roku.

Lužkov patří k hrstce veteránů ruské politiky, kteří přečkali neklidná 90. léta. Podobně dlouho sloužící gubernátory prezident Medveděv nyní střídá jednoho po druhém, ale většinou až po uplynutí funkčního období. Po Lužkovovi prý mají přijít na řadu gubernátoři Omské, Moskevské a Tomské oblasti Leonid Poležajev, Boris Gromov a Viktor Kress, jejichž pravomoci vyprší v roce 2012.

I před Lužkovem byl v čele Moskvy podobně dlouhověký předchůdce: Viktor Grišin vydržel v čele moskevské organizace komunistů od roku 1967 do roku 1985, kdy se stal jednou z prvních "obětí" Gorbačovovy "perestrojky" v řadách Brežněvových spolupracovníků.

Podle agentury ITAR-TASS byl Lužkov 84. starostou Moskvy od roku 1709, kdy byla zřízena funkce moskevského gubernátora. Lužkovova éra však nebyla nejdelší, v letech 1865 až 1891 si 26 let odsloužil v čele města kníže Vladimir Dolgorukov.

Resin ve vysokých funkcích na radnici působí už od roku 1991, o deset let později se stal Lužkovovým zástupcem. Na starosti měl především stavebnictví čili odvětví, kterému kritici moskevských poměrů vyčítají vysokou míru korupce.

Resin - úředník s nejdražšími hodinkami

Loni jej list Vedomosti označil za úředníka, který se nestydí nosit na veřejnosti vůbec nejdražší hodinky v ruské politice. Resin se před objektivy blýskl s hodinkami DeWitt La Pressy Grande Complication, na něž by si běžný střádal sotva ušetřil, katalogová cena přesahuje milion švýcarských franků (více než 18 milionů Kč), a to bez daně.