Ačkoliv má seskupení ostrovů v Malých Antilách s Francií mnoho společného, narazíte tady na úkazy, s nimiž byste se v Evropě setkali jen těžko. Mají tu například některé nezvyklé dopravní značky. Označení parkoviště je stejné, ale na ostrově bývá občas doplněno tabulkou "Pozor, padá mango!" Odstavit auto do stínu je lákavé, někdy to však může skončit promáčklým plechem. Mango není borová šiška.

Ovoce je vůbec dobrým konverzačním tématem ke sklenkám "plantážníka" (rum smíchaný s džusem). Třeba takový mangovo-banánový paradox. V evropských obchodech se banány obvykle prodávají levněji než manga. Banány jsou běžným konzumem, mango méně obvyklou pochoutkou. Farmáře na Guadeloupe to nadzvedává ze židle.

"O banány se musíte starat, vyžadují péči. Potřebují stín, a proto se na banánových plantážích vysazují manga, která dobře stíní. O ta se starat nemusíte, rostou si sama. A když pak vidíte, jak levně se nakonec banány prodávají, tak si říkáte, že logika se někam vytratila," kroutí hlavou muž u zahradního stolku.

Koupelny na věčnosti

Vypadá to jako veletrh výrobců obkladaček a dlaždic, ale chybí tu obchodní ruch. On tu totiž chybí jakýkoliv ruch. Je tu pusto, ticho a naprostý klid. Tady se odpočívá navěky. Ale ty obkladačky různých barev a vzorů tu jsou. Nejčastěji bílé a černé, ale také růžové, modré nebo zelenkavé. Není potřeba se ostýchat, tu větu je možné říci nahlas, lidé z vnitrozemského městečka Morne-a-l'Eau se neurazí: "Jako by se tady pohřbívalo v koupelnách..."

Není to rouhání ani přehnaná nadsázka. Hrobky rozlehlého hřbitova u hlavní silnice N6 jsou skutečně obloženy stejnými kachlemi jako sprchové kouty. Důvod je jednoduchý a nemá žádnou souvislost s kreolskou kulturou. Obklady se před lety ujaly proto, že takové hrobky se snadno udržují čisté. Stačí vzít kbelík s vodou a hadr a po pár minutách je hrobka jako nová a svou čistotou září do dálky. První extravagantní výstřelek se brzy stal normou, jako by ho zpopularizoval nějaký zdejší televizní Receptář pro kutily.

Karibské tropy produkují hojnost, ale jedna věc tu je nedostatková – pozvolný soumrak, čas nenápadně nastupujícího šera. Na obratníku Raka přichází večer rychle. Ještě před minutou světlo, teď už tma. Bílá a černá a mezi nimi nic.

Grande Terre je guadeloupským dnem. Bílé pláže, hravá barevná políčka, přehledná nížinná krajina.

Za krátkým mořským ramenem Riviere Salée, které přetíná hlavní ostrov na dvě části, se rozprostírá noční tvář ostrova – Basse Terre. Vše je tu opačně než na Grande Terre. Místo roviny vysoké kopce. Místo bílého písku černý. Místo zemědělských políček prales s vodopády. A k tomu ještě činná sopka.

 

Na jih – trochu se ohřát

Byl to roztomilý vtip, kterému se ale kapitán katamaránu nezasmál. Na otázku "Proč bychom s vámi měli plout na jih, na ostrov Terre de Haut?", odpověděl s nehybnou tváří: "Protože je tam tepleji." Nežertoval, měl úplnou pravdu. Komu je nějakých šestatřicet stupňů na Basse Terre málo, může se vydat na výlet na jižní sousostroví Les Saintes.

U pevnosti Fort Napoléon, vybudované na Terre de Haut, je mu pak pod pražícím sluncem nad slunce jasné, že vždy může být ještě větší teplo. Tropy umocněné na druhou.

Jak se tam dostat

Letecky
Každý den létají na Guadeloupe linky Air France. Z Prahy se létá s přestupem v Paříži.

Předpisy
Pro cestu na Guadeloupe stačí cestovní doklad nebo občanka. Na ostrovech platí evropské normy, fungují tu bankomaty a stejní mobilní operátoři jako ve Francii.

Kde se ubytovat

Auberge de la Vieille Tour
Komplex v městečku Gosier, ve kterém čtyřhvězdičkový hotel doplňují levnější apartmány. V zahradách kolem hotelu se potulují leguáni. Pokoje od 150 eur za noc. Levnější ubytování je možné v soukromí.