Nositel letošní Nobelovy ceny za mír, čínský disident Liou Siao-po, zůstává ve vězení. Jeho manželce Liou Siau úřady vypnuly mobilní telefon a policie ji odvezla na severozápad země, údajně do vězení za manželem. Čínská vláda také pokračuje v cenzurování zpráv o pátečním ocenění pro Lioua, píší v sobotu světové agentury.

Policie novinářům nedovolila návštěvu vězení ve městě Ťin-čou, ve kterém si Liou odpykává jedenáctiletý trest za "podvracení státní moci". Právník čínského disidenta podle agentury AP řekl, že Liouova manželka, která jej v sobotu chtěla navštívit, aby mu o ocenění řekla, "zmizela".

Podle agentury DPA byla manželka čínského disidenta "za doprovodu policie" na cestě do asi 500 kilometrů od Pekingu vzdáleného vězení, ve kterém je Liou vězněn. Na místo měla dorazit v sobotu ráno. Policie jí prý řekla, že bude moci vidět svého manžela, Liou Siau se však obávala, aby neskončila v domácím vězení někde mimo hlavní čínské město.

"Čínský Havel"

Čína páteční verdikt Nobelova výboru označila za "nepřátelské gesto", neboť Liou je prý běžný "kriminálník". Komentář v anglické verzi státem vydávaných novin Global Times hovoří o tom, že záměrem rozhodnutí Nobelova výboru bylo provokovat Čínu. To se ale nepovede, naopak výbor se zostudil, stojí také v komentáři.

Ve většině čínských médií však o Nobelově ceně pro Lioua nebylo vůbec nic a disident tak zůstává pro většinu řadových Číňanů prakticky neznámý. "Nikdy jsme o něm neslyšel," řekl v prý typické reakci na zmínku o Liouovi agentuře Reuters pekingský obchodník, který se představil jako Chan. "Mám moc práce na to, abych se díval na televizi."

Liou Siao-po, kterého páteční vydání německého deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung označilo za "čínského Havla", Nobelovu cenu získal za "dlouhodobý nenásilný boj" za lidská práva.

Inspirace Československem

Čtyřiapadesátiletý čínský básník a literární kritik byl v roce 1989 jedním z vůdců protestů náměstí Brány nebeského klidu (Tchien-an-men). Během 90. let strávil tři roky v pracovním nápravném zařízení. Loni byl odsouzen k 11 letům vězení za sepsání výzvy Charta 08 k demokratizaci země. Ta se inspirovala československou Chartou 77.