Provoz v maďarském hliníkárenském závodu, jehož kalová nádrž po protržení hráze minulý týden způsobila vážnou ekologickou katastrofu, může být obnoven už tento čtvrtek nebo pátek. Ve středu o tom má rozhodnout vláda. Zadržovaný generální manažer hliníkárenské společnosti MAL, které poničené zařízení patří, byl zároveň propuštěn z vazby. Soud ve středu nepodpořil jeho obvinění z nedbalosti, řekl podle MTI manažerův právník.

"Vydali jsme předběžný souhlas s oživením elektrárny, která závodu dodává proud," řekl vládní komisař pro dohled nad hliníkárnou György Bakondi na tiskové konferenci. Dlouhodobější odstavení elektrárny by podle něj způsobilo škody v řádech miliard forintů.

Bakondi potvrdil, že konečné rozhodnutí o rozběhu výroby padne ve středu na zvláštní schůzi vlády ve Veszprému. Nová ochranná hráz, která má zabránit dalšímu protržení kalové hráze, bude podle něj dobudována v pátek a během víkendu se do svých domovů začnou vracet obyvatelé evakuovaných obcí.

Maďarský činitel rovněž oznámil, že společnost MAL, která hliníkárnu vlastní, zůstane pod státní kontrolou až dva roky. "Zákon v tomto ohledu mluví jasně. Firma může zůstat pod kontrolou státu až dva roky," řekl Bakondi. Do nucené správy převzal stát hliníkárnu v úterý.

Už devět obětí

Generální manažer společnosti MAL Zoltán Bakonyi, který byl v pondělí zatčen, je opět na svobodě, řekl jeho obhájce János Bánáti. Dodal, že soud ve Veszprému, před kterým Bakonyi ve středu stanul, označil obvinění vznesené prokuraturou za nepodložená. Podle policie Bakonyi zanedbal své povinnosti, když nevypracoval pro provoz hliníkárny záchranné varovné a evakuační plány. Manažer, který je synem spolumajitele koncernu MAL a jednoho z nejbohatších lidí v zemi, tvrdí, že to po něm nikdo nechtěl.

Počet obětí katastrofy se ve středu zvýšil na devět, když starší muž zemřel v nemocnici ve městě Ajka. Muž žil v obci Kolontár a podlehl zraněním, která při úniku jedovatého kalu utrpěl. Kolem 50 lidí je stále hospitalizováno.

Optimisticky se o stavu postižené oblasti vyslovil starosta obce Devecser Tamás Toldi. Kvalita hrází zadržujících tuny jedovatého kalu se podle něj nezhoršuje a stav ohrožení, vyhlášený minulý týden, může být brzy odvolán.

Snímky ukázaly na blížící se katastrofu

Maďarské úřady mají údajně v rukou leteckou fotografii dokazující, že známky blížící se katastrofy byly na hrázi hliníkárenské jímky patrné už před několika měsíci. Při protržení jímky došlo před týdnem k úniku mnoha tun jedovatého kalu, který zatopil několik obcí.

Letecký snímek pořízený v červnu ukazuje podle expertů nevelký proud červené hmoty prosakující skrz ochrannou hráz. Fotografii potvrzující únik jedovaté látky pořídila 11. června maďarská společnost Interspect, která se specializuje na letecké snímkování.

Policie nyní snímky studuje, aby zjistila, za jakých okolností k protržení hráze došlo. Ještě necelé dva týdny před katastrofou zkoumal tým vládních inspektorů ochrannou hráz, aniž prý nalezl jakékoli známky blížící se pohromy. Inspektoři jsou nyní rovněž vyšetřováni. ´

Kosmický snímek zasažené oblasti zveřejnil na svých webových stránkách americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Barevná fotografie pořízená minulou sobotu ukazuje jasně viditelný červený tok jedovatého kalu unikající z protržené nádrže přes pole a osídlené oblasti.

Maďarský bulvární list Blikk ve středu napsal, že vedení společnosti MAL mělo už delší dobu k dispozici informace o hrozícím nebezpečí, ale nechávalo si je pro sebe. Podle tisku dostali zaměstnanci závodu příkaz, aby o stavu hrází nemluvili.

Po protržení hráze vyteklo počátkem minulého týdne z nádrže na 700 tisíc krychlových metrů jedovatého kalu, který zasáhl několik okolních obcí, zcela zničil život ve dvou řekách a poškodil do určité míry i Dunaj.