Afghánistán - Lógar

* Provincie Lógar je jedna z nejmenších v Afghánistánu, leží jihovýchodně od Kábulu.
* Rozlohou 4712,82 km2 ji lze přirovnat k Pardubickému kraji.
* Žije v ní přibližně 350 tisíc obyvatel.
* Provincie patří mezi relativně bohaté části Afghánistánu. Města a největší vesnice jsou elektrifikovány.

Je to země kontrastů, napadne vás při pohledu z letadla nad Afghánistánem. Mohutné horské štíty a úzká zavlažovaná údolí, kde žije devadesát procent obyvatelstva.

V současném Afghánistánu panuje čilý stavební ruch, pokud jste viděli fotografie hlavního města lógarské provincie Pol-e-Alamu z konce 90. let, dnes byste město nepoznali. Probíhá zápas mezi vládou a hnutím Tálibán o "srdce a mysl" obyčejných lidí.

"Nesmím do rodné vsi"

Více než dva roky se na tom podílí i český provinční rekonstrukční tým (PRT), umístěný na základně Shank pár kilometrů od Pol-e-Alamu. Není to nic jednoduchého.

"Podívejte se, je to moje rodná vesnice jenom šest kilometrů odsud, ale já se tam nemůžu ukázat," stěžuje si českým civilním odborníkům Mir Ahmad, místostarosta města.

Vysvětluje nám, proč chce, aby ve městě Češi postavili jatka. Ta neoficiální jsou totiž v místě, kde je vliv Tálibánu příliš velký na to, aby se tam vládní úředníci mohli pravidelně objevovat.

"Když budou jatka ve městě, tak lidé přijdou, bude tu veterinář, budou si moci uschovat maso v chladicích boxech a uvidí, že pro ně něco děláme," říká místostarosta. Oblibou městských jatek si je jist, neboť hodlá na tržišti zakázat prodej jakéhokoli jiného masa.

Mir Ahmad a další vládní úředníci jsou v nezáviděníhodné situaci. Stejně jako jiní bydlí v Kábulu a na svém pracovišti v Pol-e-Alamu jsou jen od soboty do čtvrtka. Lógar, přes nějž vede jedna z hlavních cest do Kábulu, je ze značné části ovládán hnutím Tálibán, ani pracovníci české rozvojové pomoci se tu neobejdou bez ochrany české armády.

Mosty a školy

Český tým se skoro za tři roky činnosti má čím pochlubit. Čeští experti opravili nebo postavili dvanáct škol, dvanáct mostů, vybudovali sběrná střediska na mléko, cvičí afghánské policisty nebo školí úředníky. "Na projekty máme zhruba 90 milionů korun ročně, od začátku roku jsme skončili 41 projektů," říká Kristýna Greplová z civilní části rekonstrukčního týmu.

Po nástupu Baracka Obamy do funkce se do rekonstrukčních prací v Lógaru zapojili ve velkém i Američané.

"Já už jsem v Afghánistánu popáté, působíme hlavně jako poradci guvernérů a jejich zástupců. Často jsou to bývalí mudžáhidové, kteří nemají žádné zkušenosti s většími projekty, jako je třeba stavba mostů," říká major James Lewis ze skupiny pro civilní záležitosti.

Noční prohlídky

Zdali si tím spojenci obyčejné Afghánce získají, není jasné. Je to totiž uzavřený kruh. Kvůli nepřátelství Tálibánu se rozvojoví pracovníci nemohou pohybovat bez armádní ochrany, cizí armáda však vyvolává v mnoha Afgháncích negativní reakce.

"Promiňte, že jsme přijeli s vojáky, nikoho nebudou zatýkat, jsou zde výlučně pro naši ochranu, což je zatím nezbytné," zahajuje setkání ohledně městských jatek šéf civilní části rekonstrukčního týmu Matyáš Zrno.

Vše ovšem nasvědčuje tomu, že většina Afghánců si návrat Tálibánu nepřeje. "Nechceme, abyste přestali bojovat s Tálibánem, ale měli byste přestat dělat domovní prohlídky v noci. Dělejte je jenom ve dne," citoval nedávno jednoho lógarského obyvatele reportér americké stanice NPR Quil Lawrence.

Domnívat se, že spojenci přestanou s nočními domovními prohlídkami, je naivní. Tím spíše, že afghánské a americké síly dosáhly v Lógaru v posledních měsících nezanedbatelných úspěchů. Na konci srpna byl zatčen vojenský velitel Tálibánu v Lógaru Zia Ul-Hak spolu se svým zástupcem, který je zodpovědný za plánování útoků. Jeho předchůdce Ghulám Sakhí byl zabit koaličními jednotkami na konci června. Pokles aktivity Tálibánu potvrzují také obyvatelé tábora Shank. "Nepříjemné to bylo hlavně v létě, pak se ale podařilo zatknout jednoho Pákistánce, který byl hodně dobrý při střelbě raketami, a od té doby je to mnohem lepší," říká jeden z koaličních vojáků.