Při osvobozování více než stovky rukojmích, kteří se v bagdádském kostele sešli k pravidelné mši, zemřelo 52 lidí a dalších 75 bylo zraněno. Mezi počítanými oběťmi není nikdo z organizace Islámský stát v Iráku (ISI), jež do svatostánku v neděli večer vtrhla.

Podle policejních vyšetřovatelů radikálové z irácké odnože teroristické skupiny Al-Káida přepadli katolický kostel Sayidat al-Nejat s jasným vzkazem: "Vyhladíme irácké křesťany," pokud do 48 hodin nepropustíte dvě muslimky zadržované v egyptských koptských klášterech a naše další spojence v Iráku.

Policie mezitím evakuovala budovy v nejbližším okolí a začala pomalu obkličovat kostel. Na vyjednávání totiž nechtěla přistoupit a rozhodla se pro rychlou ozbrojenou akci. Zapojily se také armádní složky, včetně několika amerických jednotek. Jejich úloha ale podle amerického velitele nebyla klíčová.

Specialisté se potichu rozmístili na strategická místa a čekali na povel. "A potom se rozpoutalo peklo," popisoval situaci na místě Martin Chulov, novinář britského listu The Guardian.

Nejdříve prý byly slyšet čtyři silné exploze. Dva z útočníků na sobě totiž po celou dobu měli vesty s připevněnými výbušninami a granáty. Ty odpálili jen pár minut předtím, než do budovy po několikahodinovém "čekání" vpadly bezpečnostní složky.

"Byl to hrozný pohled," uvedl pro deník The New York Times policejní důstojník Hussain Nahidh, který zasahoval přímo v kostele. "Více než padesát lidí zemřelo – sebevražedné vesty byly naplněny tak, aby zabily co nejvíce lidí. Sanitky pak do nemocnic odvážely hodně lidí bez nohou nebo rukou," dodává.

Policie po manévru zatkla osm islamistických bojovníků. V kostele ale zemřelo 52 lidí, včetně policistů, připustil náměstek iráckého ministerstva vnitra. A jak podotkl, mezi oběti záměrně nepočítal útočníky. 

Důvodem zajetí věřících byl požadavek radikálů z ISI, aby vláda zařídila propuštění několika jejich "spolubojovníků" z iráckého vězení a dvou Egypťanek provdaných původně za koptské kněze a údajně konvertovavší k islámu. Obě ženy na nějaký čas zmizely z domovů, ale poté byly donuceny se vrátit, a jak muslimové nyní tvrdí, jsou v rodinách koptů drženy násilím.

Křesťané na Blízkém východě nemají budoucnost

Za oběti se na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu pomodlil také papež Benedikt XVI. "Modlím se za oběti tohoto absurdního násilí, krutého o to víc, že bylo spácháno na bezbranných lidech shromážděných v Božím domě, na místě lásky a smíření," prohlásil před zaplněným nádvořím. Zároveň vyzval celý svět k míru a "zastavení veškerého násilí".

Zhruba před sto lety křesťané tvořili přibližně čtvrtinu všech obyvatel Blízkého východu. V současné době je to ale pouze šest procent. Největší odliv přitom zaznamenává Egypt, Libanon a Irák.

"Tady už nemáme žádnou budoucnost," říká čtyřiadvacetiletý Stephen Karomi, křesťan ze severoirácké oblasti Karakosh. "Všechno je tak zmatené," dodává Karomi.