Před týdnem Američan John Tyner odmítl podstoupit tělesnou prohlídku. Jeho video, na kterém bezpečnostní službě vyhrožuje, že pokud mu sáhne na jeho přirození, nechá je všechny zavřít, se na internetu stalo hitem.

Spolu s novou studií, která tvrdí, že uvolňující se radiace z celotělných skenerů vážně ohrožuje lidské zdraví, se tak bouří čím dál více cestujících.

Objevila se také celosvětová výzva pro bojkotování snímání těla. Organizátoři si vybrali den před Dnem díkuvzdání - tedy termín, kdy většina Američanů cestuje třeba přes celou zemi, aby byla na svátek s rodinou.

Skenery, mezi které si cestující stoupne s rukami nad hlavou, snímají celé tělo, aby odhalili možné zbraně. A na obrazovkách je vidět opravdu vše. Také kvůli tomuto "svlékání" lidé už samotnou instalaci zařízení na mezinárodních letištích odmítali. Teď mají o důvod víc, proč znovu nahlas protestovat.

Profesor fyziky z Arizonské státní univerzity totiž tvrdí, že závada na přístroji mnohonásobně zvýší radiaci a ta tak může člověka přímo ohrozit. Po zkoumání zařízení zjistil, že radiační dávka během skenování je často mnohem vyšší, než uvádějí výrobci, píše list The Daily Mail.

S ohledem na tuto hrozbu jsou tak zařízení úplně zbytečná, říká Peter Rez. Přístroj sice odhalí hrozbu teroristického útoku, ta ale s sebou nese hrozbu ozáření. A jak Rez spočítal, jejich pravděpodobnost je úplně stejná - 1 : 30 miliónům.

"V obou případech ale jde o velice nepravděpodobné příčiny smrti. Možnost, že v Americe zamřete po zásahu blesku je desetkrát vyšší," pokračuje ve svých teroriích profesor.

Americký Úřad pro civilní letectví (CAA, The Civil Aviation Authority) ale trvá na tom, že proces není nikterak nebezpečný, pokud ho člověk nepodstoupí pět tisíckrát do roka. Množství radiace se prý rovná dvěma minutám radiace, kterou "prodělá každý cestující během transatlantického letu". A to není nebezpečné, prohlašuje CAA.

Za slova Petera Reze se ale staví také kolega z prestižní univerzity Columbia. David Brenner, vedoucí vědeckého týmu zdejšího Centra radiologického výzkumu, upozorňuje především na riziko neschopnosti radiaci "vstřebat" u dětí s genetickou mutací. Ta se přitom projevuje u dvaceti procent celé populace.

 

A odpůrci skenerů, a fanoušci "Nesahejte na mého...", ohlasy vědců registrují a chystají další protesty. Video nahrávané na mobil se stalo také předlohou pro parodii s rapovým textem přesně podle originálu. Nutno dodat, že Tyner nakonec přes kontrolu neprošel a neodletěl. Navíc byl obviněn a hrozí mu pokuta 10 tisíc dolarů (pšřs 180 tisíc korun).

Členové skupiny Rodiny 11. září, ale trvají na tom, že kontroly na letištích jsou nezbytně nutné. "Lidé si musejí uvědomit, že hrozba tady pořád je," řekl v rozhovoru s FoxNews její zakladatel Carie Lemack, kterému před devíti lety při teroristickém útoku v New Yorku zemřela matka.

"Myslím, že oni sami by nechtěli projít tím, čím si tehdy v letadle musela projít moje matka. Chci mít prostě jistotu, že už se to nebude opakovat," hájí skenery Lemack.

Letiště, kontroly, bezpečnostZareagoval také americký módní návrhář Jeff Buske. Aby na obrazovkách nebylo nic vidět, navrhl spodní prádlo s fíkovým listem, které tvoří kovový prach a rentgen tak pod něj nedohlédne.

Vyrábí se přitom ve variantě pro dámy i pány, kteří si chtějí udržet své soukromí. 

Má ale jenu malou vadu. Jak napsala agentura AP, tam kde směs wolframu a dalších kovů něco ukryje, tam budou úředníci o to víc místa poplácávat, aby zjistili, zda tak opravdu nic není.