39 osob bylo pozatýkáno v Iráku. Důvodem jejich zadržení bylo údajné napojení na teroristickou síť Al-Káida a zároveň podílení se na přípravě pumových atentátů v Bagdádu. Přestože chystaný proces ještě nezačal, ministr vnitra Džavád Bulání ve čtvrtek na tiskové konferenci prohlásil, že pro všechny bude požadovat trest smrti.

Muži byli na tiskové konferenci přítomni ve vězeňských oblecích a se želízky na rukou. Bulání také prohlásil, že věří, že budou usvědčeni, protože se prý přiznali. V jejich domech se našly údajně také důkazy jejich teroristické činnosti. Kde byli podezřelý zatčeni, však jasné není.

Bulání sdělil pouze některé nosné informace, jako že muži patří k irácké odnoži Al-Káidy, která si říká Islámský stát v Iráku a má hlavní baštu v západoirácké provincii Anbár.

"Pošleme dnes tyto zločince a výsledky vyšetřování soudům, které je pošlou na smrt. Žádáme, aby se řízení nezdržovalo, aby sloužilo jako odstrašující prostředek teroristům a zločincům," prohlásil ministr. Rychlé vynesení rozsudku prý zajistí, že se zadržení nedostanou znovu na svobodu.

"Rozsudky mají vynášet soudy, a ne ministři"

Rozhodnost s jakou se šíita Bulání ujmul celé kauzy však "otevírá ústa" spekulantům, jeslti nejde jen o zviditelnění kvůli podržení funkce v příští vládě, o níž se v Iráku jedná.

Abdar Rahmán Nadžím Mašhadání z organizace ochránců lidských práv, která usiluje o reformu irácké justice, Buláního kritizoval a řekl, že ne všichni podezřelí budou odsouzeni. "Rozsudky mají vynášet soudy, a ne ministři, kteří by se měli držet jenom svých pravomocí, zejména jsou-li členy odstupující vlády," řekl Mašhadání.