Aféra Cablegate

Server WikiLeaks slibuje, že během příštích dnů zveřejní na čtvrt milionu dokumentů z amerického ministerstva zahraničí USA. Mají se týkat například dění na Korejském poloostrově, íránského jaderného programu i vztahů s Čínou. Sledujeme pro vás na iHNed.cz.

Více než týden projekt WikiLeaks zveřejňuje tajnou korespondenci amerických představitelů. Svět se tak postupně dozvídal, co si myslí o svých spojencích ty které země, či jak to ve skutečnosti je s čínskou ochrannou rukou nad Severní Koreou.

Není tak divu, že server samotný i jeho zakladatele potkávají samé "nepříjemnosti". Juliana Assangeho hledá Interpol, doména, která do té doby WikiLeaks hostila, mu vypověděla služby a PayPal účet, kam fanoušci serveru posílali peníze, už od víkendu také nefunguje.

Na pomoc ale téměř okamžitě přispěchaly pirátské strany z různých zemí, k nimže se v neděli přidala i ta česká, a to na http://wikileaks.piratskastrana.cz.

"Kvůli ohrožení svobody informací, názoru a tisku přijaly pirátské strany společnou rezoluci, podle níž zpřístupní informace zablokovaného serveru WikiLeaks," píše se v tiskové zprávě České pirátské strany.

Nejedná se ale jen o přesměrování stránek, ale o celosvětovou síť průběžně aktualizovaných "mirrorů", tedy kopií webové stránky, které jsou umístěny na vlastních webech skupin. Vše přitom probíhá ve jménu svobodného přístupu k informacím.

Díky tomu projekt může dál zveřejňovat tajné depeše, jak měl před neplánovanými komplikacemi v úmyslu, a zároveň dokumenty, které již zveřejněny byly, zůstanou dostupné i nadále.

Pirátské strany se k tomuto společnému kroku rozhodly proto, aby nedošlo k ohrožení svobody informací, názoru a tisku. Jak ale podotýká Jakub Michálek, člen předsednictva Pirate Parties International, v žádném případě "to neznamená, že by se tak hlásily ke konkrétním akcím organizace WikiLeaks".

To ale není všechno. Jak serveru Česká pozice sám Michálek prozradil, měla by být spuštěna také doména, která se bude věnovat kauzám ryze českým, které budou domácí publikum zajímat mnohem více než korespondence Američanů.

Informace z českých ministerstev

"Máme dokumenty z českých ministerstev, které jsou pro občany mnohem zajímavější než informace, které zveřejnila WikiLeaks," řekl údajně Michálek, s tím, že by se nový web mohl jmenovat například "PirateLeaks".

Hned poté, co původní doména server WikiLeaks vypověděla, se spoluautorům projektu se svými službami nabídla pirátská strana ze Švýcarska. Po pátečním výpadku, který trval několik hodin, tak WikiLeaks přes Twitter hlásili stánku novou, se švýcarskou koncovkou. Nyní existuje už něco okolo dvou set webů, kde si lze utajované dokumenty prohlédnout.

"Tento boj rozhodne o zachování základních svobod na Internetu. Pokusy jakékoliv vlády o útok na svobodu tisku a omezování svobody slova jsou pro nás nepřijatelné," dodává Michálek.