Aféra Cablegate

Server WikiLeaks doposud zveřejnil asi tisícovku z více než čtvrt milionu dokumentů z amerického ministerstva zahraničí USA. Každý den přidává novou várku. Sledujeme pro vás na iHNed.cz.

Zakladatel kontroverzního serveru WikiLeaks už nebude žít na útěku. V úterý ráno ho zadrželi příslušníci britské Metropolitní policie. V 15 hodin SEČ s ním začalo slyšení u londýnského soudu ve Westminsteru. Mužovo vydání z Británie do Švédska může trvat i měsíce. Podle agentury DPA to řekla v Göteborgu švédská státní zástupkyně Marianne Nyová.

Vydání může zdržet svým nesouhlasem s vydáním především samotný Assange. Zkomplikovat by jej mohla i případná žádost o jeho vydání ze strany Spojených států, které jej kvůli zveřejňování tajné a důvěrné diplomatické pošty považují za škůdce země.

Ze švédského hlediska vše záleží na samotném internetovém aktivistovi, jenž byl v Británii zadržen na žádost Švédska, kde je stíhán kvůli údajným sexuálním deliktům. "Pokud někdo nesouhlasí s vydáním na základě evropského zatykače, může to trvat měsíce," řekla v úterý Nyová.

Pokud by ale sám zadržovaný proti vydání neměl námitek, mohl by být během několika dní vyslýchán švédskou justicí. Sám však u soudu řekl, že se vydání bude bránit.

Důkazy? Zatím jsme je neviděli

Do soudní budovy se dostavil také australský novinář John Pilger žijící v Londýně, filmový režisér Ken Loach a britská společenská prominentka se případně zaručili za kauci, která by byla zakladateli WikiLeaks uložena. Každý byl připravem složit částku ve výši 20 tisíc liber. Anonymní dárce prý dokonce 60 tisíc liber.

Soud ale rozhodl jinak. Assange na kauci propuštěn nebude a navíc zůstane ve vazbě až do 14. prosince.

"Jsme v poněkud zvláštní situaci, neviděli jsem jediný důkaz proti němu," reagoval na rozhodnutí Assangeho právník Mark Stephens. Připomněl zároveň, že hodně lidí věří, že se jedná o čistě politicky motivovaná obvinění. Přesto prý věří, že jeho klient bude ospravedlněn.

"Dnes jsme také slyšeli, že i sám soudce si přeje vidět důkazy. Byl ohromen počtem lidí, kteří jsou připraveni postavit se za pana Assangeho," dodal po přelíčení Stephens.

K soudu zadním vchodem

Assange vstoupil do budovy soudu zadním vchodem společně se svými právníky Stephensem and Jennifer Robinsonovou. Ani tak ale nepředešel zájmu novinářů a fotografů, kteří ho při příjezdu okamžitě obklopili.

Policie krátce po příchodu Assangeho na stanici vydala prohlášení, ve kterém potvrdila, že "Julian Assange (39 let) byl zadržen v 9:30 ráno na základě evropského zatykače na setkání na policejní stanici v Londýně."

"Bylo to velmi upřímné setkání," poznamenal k návštěvě policejní stanice zpětně Stephens. Policisté prý ze všeho nejdříve ověřovali totožnost muže, který se jim přišel přihlásit. "Chtěli si být jisti, že se jedná o skutečného Juliana Assangeho," dodal právník. Cestě k soudu tak už nic nebránilo.

Když v 16:41 SEČ Assange od soudní budovy odjížděl, doprovázeli ho už zástupy jeho příznivců, kteří se tam shromáždili s nápisy "Juliane, milujeme tě" na transparentech.

I po zatčení ale bude server WikiLeaks publikovat tajné dokumenty dál. "Na našem fungování to nic nezmění," řekl mluvčí WikiLeaks Kristin Hrafnsson, který označil zatčení za "útok na mediální svobodu". A přidal se k němu i Stephens. "Projekt WikiLeaks bude pokračovat. WikiLeaks jsou totiž tisíce novinářů z celého světa," poznamenal po soudním líčení s tím, že ve zveřejňování depeší jsou teprve u čísla 301 a další čtvrt milion ještě zbývá.

Čas dobrat se pravdy

Assange se vzdal sám poté, co jeho právníka Marka Stephense kontaktovali v pondělí večer policisté, kteří měli v rukou nový evropský zatykač. Ten předchozí z minulého měsíce prý nebyl formálně v pořádku.

"Je čas, abychom se už dobrali nějaké pravdy, spravedlnosti a vlády zákona," vysvětlil dobrovolné vydání Stephens, jeho klient chce prý především "očistit své dobré jméno" a v poslední době se skrýval proto, že čelí výhrůžkám zavraždění. Podle výroků Stephense o místě pobytu Assange věděl Scotland Yard i bezpečnostní služby různých zemí.

V Británii se "internetový nomád" skrýval údajně od té doby, co jím vytvořený a provozovaný server začal postupně zveřejňovat na čtvrt milionu diplomatických depeší získaných z databáze amerického ministerstva zahraničí.

Assange: Soud nebude spravedlivý

Hlavním důvodem, proč chce Assange s policií jednat, je především pokus zajistit si, že nebude vydán do Švédska. O tom bude rozhodovat soud v City of Westminster, který řeší právě vydání stíhaných do zahraničí. Jak ale upozorňuje BBC, proces se mnohdy protáhne na dlouhé měsíce, někdy i roky.

Devětatřicetiletý Australan se prý obává, že ve Švédsku na nátlak Spojených států, které se stále snaží skoncovat se zveřejňováním diplomatické korespondence, neproběhne spravedlivý soud.

Švédská státní zástupkyně Marianne Nyová vyvrátila, že by zatykač na Assangeho měl co do činění s WikiLeaks. Týká se prý pouze obvinění ze znásilnění.

Sám obviněný prý opakovaně sdělil svým přátelům, že za jeho pronásledováním i problémy serveru stojí americké tajné služby. Obvinění ze znásilnění a dalších deliktů, kterých se měl dopustit letos v srpnu na konferenci v Jönköpingu, odmítá.

Nyní doufá, že docílí dohody o vyšetřování na svobodě v Británii, výměnou za složení kauce ve výši 100 až 200 tisíc liber (téměř 6 milionů korun). Vyzval proto své příznivce, aby mu se složením částky pomohli. Navíc také hledá pár lidí, jež by se za něj zaručili. Těch by mělo být přibližně šest, mezi nimi i trojice britských osobností, která přijela v úterý k soudu.

Švédsko o víkendu uvedlo, že Assangovi v případě vydání do Švédska nehrozí, že by ho švédské úřady předaly Američanům.

Zablokované účty

Financování ale nebude probíhat bez obtíží. Internetový účet PayPal byl zrušen již o víkendu. Švýcarská banka PostFinance mu zablokovala účty, které si u ní otevřel s tím, že neuvedl pravdivý údaj o svém bydlišti. V dotazníku totiž napsal Ženevu a pro to nemá důkazy, vysvětlovala banka.

A podle serveru CNET News se ještě ten samý den přidala i společnost MasterCard. "Podnikáme kroky, abychom zajistili, že WikiLeaks již nebude moci přijímat produkty nesoucí značku MasterCard," prohlásil mluvčí finančního gigantu Chris Monteiro. Jako důvod uvedl zapojení serveru do "nelegální činnosti".

WikiLeaks přispěchaly na pomoc pirátské strany z celého světa včetně té české, takže po pár hodinách výpadku znovu fungovala.