Fotovoltaická sdružení ze 17 evropských států požádala příslušná ministerstva ve svých zemích, aby se obrátila na českou vládu a pokusila se zvrátit její rozhodnutí zdanit solární elektrárny. Informoval o tom dnes server Aktuálně.cz. Čeští investoři do fotovoltaiky také věří, že uspějí s ústavní stížností a novela bude zrušena.

Zdanění tržeb za energii z fotovoltaických elektráren ve středu umožnil Senát. Někteří senátoři vyjádřili v souvislosti s novelou o podpoře energie z obnovitelných zdrojů pochybnosti, po čtyřhodinové debatě se však nedokázali shodnout na žádných jejích úpravách. Novela tak putuje k prezidentovi jako přijatá. Václav Klaus už ohlásil, že novelu nebude vetovat.

Podle Aktuálně.cz poslali evropští majitelé solárních elektráren výzvu týkající se české solární daně také Evropské komisi v Bruselu. Fotovoltaické asociace varují před tím, aby se tříletá 26procentní daň na výnosy ze solární energie nestala precedentem pro ostatní země.

"V této záležitosti bychom chtěli odkázat na sdělení Evropské komise 'Energie 2020', které důrazně doporučuje, aby se zabránilo zpětným změnám v režimu podpory 'vzhledem k tomu, jaký negativní vliv budou mít tyto změny na důvěru investorů'," citoval server z dopisu. Pod dopisem ze 7. prosince jsou podepsaní prezidenti či ředitelé například německé, italské, slovenské, polské nebo maďarské fotovoltaické asociace.

"Korespondence tu máme více, ověřím to," reagoval tiskový mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Pavel Vlček na dotaz serveru iHNed, zda ministerstvo o této výzvě ví.

"Podobný dopis jsme obdrželi od privátní firmy a již jsme na něj odpověděli. Smyslem návrhu novely zákona o podpoře využívání obnovitelných zdrojů energie je omezení zdražení elektřiny, které by výrazně poškodilo český průmysl a tím celou ekonomiku. Podobné lobbistické akce nejrůznějších asociací a jejich medializace nejsou překvapením, jedná se o standardní postup při prosazování parciálních zájmů zájmových skupin," uvedl v následném vyjádření mailem mluvčí.

Investoři spoléhají na Ústavní soud

Čeští investoři do solárních elektráren doufají, že novelu nakonec zruší Ústavní soud. "Po včerejším jednání mám řadu ohlasů od nespokojených senátorů, kteří jsou velmi znepokojeni tím, že se nepodařilo prosadit pozměňovací návrhy, které by zmírnily riziko arbitráží a soudních sporů," uvedl šéf fotovoltaické asociace František Smolka. Podle něj je několik senátorů odhodláno ústavní stížnost podat, nejméně jich však musí být 17. Tento počet Smolka nepotvrdil.

Zdanění solárních elektráren má v rámci novely omezit v příštím roce zdražení elektřiny pro domácnosti na 4,6 procenta a pro podniky na 5,2 procenta. Bez novely by podle Energetického regulačního úřadu hrozilo zdražení o více než deset procent. Růst cen elektřiny hrozí právě kvůli prudkému rozvoji solárních zdrojů, jejichž podpora tvoří část regulované ceny elektřiny.

Podle údajů ERÚ byly v ČR na začátku prosince vydány licence na připojení více než 12.100 solárních elektráren o celkovém výkonu téměř 1400 megawatt. O měsíc dříve registroval ERÚ o 400 MW nižší výkon slunečních elektráren. Do konce roku se podle ERÚ připojí nejméně 1600 MW.

Solární investoři však odmítají, že by novela o obnovitelných zdrojích měla tak velký význam pro omezení zdražení elektřiny, jak tvrdí vláda. Pokud vstoupí v platnost, neomezí se podle fotovoltaické asociace zdražení proudu na několik procent, ale cena elektřiny se ještě o tři procenta sníží. "Pokud se tak nestane, znamená to, že na solární dani vydělají hlavně velcí distributoři elektrické energie, kteří si tak uměle zvednou ziskové marže," uvedl Smolka.

Fotovoltaici argumentují tím, že konečnou cenu elektřiny ovlivní především neregulovaná složka, neboli cena silové elektřiny, kterou některé společnosti snižují o více než deset procent. Tím se podle solárních investorů kompenzuje zvýšení regulované složky. Společnost E.ON například uvedla, že po započtení poklesu ceny silové elektřiny o deset procent zvýší konečnou cenu energie pro domácnosti o jedno procento.

Španělé couvli

Jak již dříve informovaly HN, obrat v nastavení investičních pobídek EU kritizuje a například Španělsko od zpětného zdanění upustilo.

"Retroaktivní změna regulačních podmínek by negativně ovlivnila důvěru investorů a nepodporovala by nastavení dobrého klimatu," řekla mluvčí eurokomisaře pro energetiku Günthera Oettingera ještě před schválením zákona.

Část solárních investorů hrozí státu kvůli dodatečnému zdanění arbitrážemi. Že mohou být bojovníci proti snížení solárních zisků úspěšní, ukazuje i zkušenost ze Španělska. Tam také stát "zapomněl" po prudkém poklesu ceny solárních panelů včas snížit solární dotace.

Španělská vláda od léta chystala legislativní změnu, která měla mimo jiné zpětně snížit výkupní cenu pro již fungující fotovoltaické elektrárny až o 40 procent. Záměr tvrdě kritizovala Evropská komise jako nežádoucí. "Solární vyhlášku Španělé přijali před dvěma týdny a retroaktivita z ní nakonec byla vypuštěna," řekla HN Neela Winkelman-Heyrovská, konzultantka, která spolupracuje s advokátní kanceláří Glatzová & Co., zastupující solární investory.