Bývalý chorvatský premiér Ivo Sanader odjel ve čtvrtek z Chorvatska. Podle některých médií utekl ze země jen několik hodin předtím, než ho parlament zbavil imunity. Krátce po jeho útěku na něj vydaly justiční orgány v Záhřebu mezinárodní zatykač.

Policie ve Slovinsku potvrdila, že Sanader ve čtvrtek přešel do Slovinska přes hraniční přechod Bregana kolem jedenácté hodiny dopoledne. Pokračoval prý na cestě do vnitrozemí, ale nebylo dále známo, zda ve Slovinsku zůstal, nebo zemi opustil. Chorvatské ministerstvo vnitra uvedlo, že ve chvíli, kdy bývalý premiér opouštěl hranici, policie neměla důvod mu v tom zabránit. 

Chorvatská média spekulovala o tom, kam se mohl "ukrýt". Podle jedné z teorií odjel do Rakouska, kde si založil firmu, podle jiné na základě neoficiálních zdrojů odletěl do Londýna.

Sanader: Vracím se dnes

Podle poledních zpráv se bývalý předseda vlády ozval svému příteli a politikovi Jerku Rošinovi a oznámil, že se odpoledne vrátí zpět do země. Chorvatské sdělovací prostředky však na svých internetových stránkách nově informovaly, že Sanader byl v pátek odpoledne zadržen na dálnici u Taurského tunelu nedaleko Salcburku. Nyní by mělo dojít k jeho vydání Chorvatsku. 

Věc se však může zkomplikovat. Spekulovalo se totiž, že Sanader má také rakouské občanství. V případě, že se to potvrdí, nemůže být podle rakouských zákonů vydán. Pokud Sanader naopak občanství Rakouska nemá, proces jeho vydání může trvat i několik měsíců.

V chorvatských médiích se jíž delší dobou spekuluje o korupčních aférách, ve kterých kromě expremiéra hrají hlavní roli také jeho nejbližší spolupracovníci. Sanadera vyšetřuje parlamentní výbor v souvislosti s kontroverzním prodejem kontrolního podílu státní rafinerie INA maďarskému ropnému a plynárenskému koncernu MOL.

MOL odkoupil od chorvatské vlády v roce 2003 čtvrtinový podíl INA a o čtyři roky později zvýšil svůj podíl na 47 procent. To je údajně více, než vlastní Chorvatsko. Výbor nyní zjišťuje, proč byla INA vůbec privatizována a proč maďarská firma získala kontrolu nad jednou z největších chorvatských společností.

"Bezdůvodná demise"

Podle některých odhadů Sanader během svého mandátu zpronevěřil na stovky milionů eur, které skončily v rukách jeho a jeho strany Chorvatské demokratické společenství (HDZ).

Sanader byl předsedou chorvatské vlády do loňského července, kdy z funkce odstoupil. Jeho strana  letos v lednu svého někdejšího šéfa ze svých řad vyloučila.

Od jeho odstoupení bylo z korupce obviněno a zavřeno pár desítek vlivných osob. Samotné odstoupení Sanadera v loňském roce bylo překvapením, neboť byl teprve v polovině svého druhého mandátu. Jako novou premiérku jmenoval svou dlouholetou kolegyni Jadranku Kosor.

Chorvatsko dojednává s Bruselem vstup do Evropské unie. EU ale Záhřeb upozornila, že musí přitvrdit v boji s korupcí a posílit justiční systém. V pondělí byl za korupci k pěti letům vězení odsouzen Berislav Rončević, který v Sanaderově vládě působil jako ministr obrany.

Rozruch kolem Sanadera vyvolal nedávno i komisař EU pro rozšíření Štefan Füle, když koncem listopadu vystoupil v rámci Sanaderova přednáškového programu na Harrimanově institutu Columbijské univerzity v New Yorku. Chorvatský tisk si kladl otázku, zda si je Füle vědom, že Sanader čelí v rodné zemi obviněním z korupce.