Z Pchjongjangu se tři týdny po ostřelování jihokorejského ostrova znovu ozývají hrozby válkou. Na Korejském poloostrově je tak situace stále napjatá.

Jen pár dní po útoku na Jonpchjong, kde zahynuli první civilisté od dob korejského konfliktu v padesátých letech, Jižní Korea spolu se Spojenými státy zahájila námořní cvičení ve sporných vodách Žlutého moře. K velké nelibosti svého severního souseda.

Ten ihned varoval před dalšími možnými útoky, které manévry mohou "spustit".

Soul se ale nenechal zastrašit a v armádním cvičení až do pátku hodlá pokračovat. A to i přes další výstrahu.

Severní Korea totiž v pondělí znovu prohlásila, že spolupráce mezi USA a Jižní Koreou může vyústit v jadernou válku na poloostrově. Pchjongjang zároveň obvinil Japonsko z toho, že na něj příliš tlačí a Soul pak z kolaborace se Spojenými státy.

V komentáři, který otiskly místní noviny Rodong Sinmun, je americko-korejská spolupráce popisována jako zrada, kterou vrcholí napětí mezi severem a jihem a "nad Korejským poloostrovem se tak stahují tmavá mračna jaderné války".

Spojené státy již dříve potvrdily, že v případě jakéhokoli útoku, budou stát na straně svého jihokorejského spojence. A jak je zřejmé z diplomatické korespondence, kterou zveřejnil server WikiLeaks, KLDR se nemůže zcela spolehnout ani na svého jediného "spojence" Čínu. Ta v jedné z depeší uvádí, že by nebyla proti sjednocení Koreje s vládou v Soulu.

Ozbrojený útok KLDR odsoudilo v pondělí i doposud spíše opatrné Rusko, kde je nyní na návštěvě severokorejský ministr zahraničí Pak Ui-džon. Jeho ruský protějšek Sergej Lavrov však zároveň kritizoval i manévry armády Jihokorejské republiky a jejích spojenců.

"Ruská strana vyjádřila vážné znepokojení nad růstem vojenského a politického napětí na poloostrově, které podněcuje zejména série rozsáhlých vojenských cvičení," uvádí se v komuniké. "Potvrdila zároveň, že dělostřelecké ostřelování jihokorejského území, které si vyžádalo lidské oběti, zasluhuje odsouzení," uvedlo ministerstvo v dokumentu.

Posily ze Severu

Jižní Korea může v případném konfliktu využít také "posily" svých speciálních jednotek. Právě k nim se chtějí přidat i severokorejší vojáci, kterým se podařilo ze země uprchnout a od té doby žijí na jihu. Rozhlasová stanice Hlas Ameriky informovala, že organizace Severokorejská lidová osvobozenecká fronta chce pomoci v případné válce proti KLDR.

Členové organizace už prý předali jihokorejskému ministerstvu obrany žádost o zařazení do armády. Nabízí za to zkušenosti z výcviku v severokorejské milionové armádě i znalost myšlení vojenských velitelů, což by se v případě konfliktu mohlo Soulu náramně hodit.

Jedním z klíčových chvílí může být útok na strategické cíle Jižní Koreje. Vojáci jsou prý vycvičení k rychlým útokům na letiště, elektrárny a námořní základny.

Vláda v Soulu je podle politologů v současnosti pod tlakem. Kvůli pomalé reakci po útocích na Jonpchjong, kterou kritizovala média i veřejnost, se nyní v zemi očekává nějaká vojenská akce, která by Kim Čong-ilově režimu dala jasně najevo, že nebudou výhrůžkám jen nečinně přihlížet.

To potvrdil i bývalý šéf amerických tajných služeb Dennis Blair po své návštěvě z poloostrova. Jižní Korea podle něj se svým severním sousedem pomalu ztrácí trpělivost a brzy omezený vojenský útok podnikne.