Útočníka s batohem plným výbušnin, který v sobotu večer chtěl v centru Stockholmu spáchat atentát, všichni znají jako islámského bojovníka reprezentujícího Al-Káidu.

Jaký ale byl ve svém soukromém životě? A co všechno lze vyčíst z jeho profilu na facebooku?

"Byl to dobrý soused. Nebyly s ním žádné problémy," říkají o Taymourovi Abdel Wahabovi lidé z lutonské ulice Argyll Avenue. 

Na otázky reportéra z BBC, jak by ho popsali, odpovídali vesměs stejně - byl to normalní chlap, takový ten rodinný typ. Na druhou stranu ale také přiznali, že ho blíž nikdy nepoznali.

Wahab se do britského Lutonu přestěhoval v roce 2001 kvůli studiím na univerzitě v Bedfordshiru. O tři roky později tam získal diplom v oboru sportovní terapie. Podle spolužáků žil normálním "západním" stylem života. Rád se bavil, pil pivo a scházel se s dívkami. A to i s těmi izraelskými.

Ve městě ale už zůstal. A několik měsíců navštěvoval tamější islámské centrum, než jednoho dne rozezleně odešel a nikdy už nenašel cestu zpět. "Nejdříve byl velmi oblíbený kvůli slušnosti a snaze pomáhat druhým. Poté ale začal prezentovat svůj překroucený pohled na islám," vzpomíná na něj finanční ředitel centra Farasat Latif.

Jeho myšlenky byly prý plné násilí a on smýšlel stejně jako ti nejradikálnější muslimové. "I když jsme jeho hanebné myšlení odsoudili, nic nenasvědčovalo tomu, že by spáchal nějaký kriminální čin," tvrdí Latif.

"Bylo to během ranní modlitby v měsíci ramadánu, kdy přišlo okolo sta lidí. Pokoušel se propagovat své názory, my jsme na ně ale veřejně ukázali s tím, že terorismus a sebevražedné atentáty představují vážnou hrozbu," vypráví o přelomovém okamžiku Wahabových návštěv.

Wahab takovou situaci prý nečekal a cítil se dost poníženě. Rozzuřeně se pak otočil a z mešity okamžitě odešel. "A pak už jsme ho nikdy neviděli," dodává Latif.

Jeho zapálení pro islám potvrzují i "posty" na facebooku. Kromě toho, že byl fanouškem skupin jako I love my Apple iPad ("Miluji svůj Apple iPad") nebo National Geographic, byl také členem skupiny I'm a Muslim, And I'm Proud ("Jsem muslim a jsem na to hrdý") či Prophet Muhammad ("Prorok Mohammed)".

Hledám druhou manželku. Zn. Souhlas mám

Nejvíce o sobě ale prozradil na seznamovacím portálu Muslima, kde si hledal druhou manželku. "Nejsem ani bohatý, ani chudý a když mám nějaké peníze navíc, dávám je těm, kdo je potřebují," píše v inzerátu.

S jeho rozhodnutím znovu se oženit souhlasila prý i jeho manželka, rumunská muslimka Umm Amira, známá jako kosmetička Mona. Hledal ženu ve věku 25–30 let, chtěl mít prý velkou rodinu, se kterou by se jednou přestěhoval do "nějaké arabské země". S první ženou měl již tři děti, tříletou a téměř dvouletou dceru a ani ne ročního syna Usámu, pojmenovaného podle Usámy bin Ládina.

Švédsko, terorismus, Taymour Abdel Wahab

Jeho manželku policie druhý den po incidentu ihned kontaktovala a odvezla ji z lutonského domu. Jak ale stále tvrdí, o plánovaném útoku ve Stockholmu vůbec nevěděla.

V dopise na rozloučenou, který po sobě Wahab zanechal, prosí svou rodinu, aby mu všechny ty lži odpustila. Omlouvá se také, že lhal o své cestě na Blízký východ, kam nejel kvůli obchodu, jak tvrdil, ale "z důvodu džihádu".

To potvrzuje i jeden z členů islámského centra v Lutonu. "Slyšel jsem, že někdy na přelomu roku 2007 a 2008 odjel do Jemenu. Vsadím se, že tam byl kvůli teroristickému výcviku," uvedl.

V dopise se ale Wahab především loučí. "Moje drahá ženo a děti, miluji vás. Miluju tě a odpusť mi, že jsem nic neřekl. Polib ode mě naše děti a řekni jim, že je táta miluje a vždycky bude," byla jeho poslední zpráva.