Letošní Vánoce budou pro miliony Řeků nejhorší za několik posledních desetiletí. Rekordní nezaměstnanost, prázdné peněženky, hromady odpadků na ulicích a časté stávky způsobují, že v zemi nyní vládne vše jen ne vánoční pohoda, napsala agentura DPA.

Řecká vláda výměnou za finanční pomoc Mezinárodního měnového fondu (MMF) a EU nasadila tvrdá úsporná opatření, ke kterým patří i snižování mezd. Následkem je, že výdaje domácností v oblasti konzumu ve srovnání s předchozím rokem dramaticky poklesly - o 40 procent.

Depresivní náladu na pracovním trhu výmluvně dokreslují i aktuální data: podle statistického úřadu je v současné době bez práce 621.938 lidí. To je o 210.000 osob více než před rokem. Podpora v nezaměstnanosti se vyplácí ovšem nejdéle 12 měsíců. V kontrastu ke stále nižším příjmům stojí naopak neustále stoupající náklady. Například jeden litr benzinu stál na konci roku 2009 ještě jedno euro, dnes za něj zaplatíte již 1,60 eura.

Lidé postávají před výlohami, ale dovnitř nejdou

Peněženky mnoha z jedenácti milionu Řeků jsou podstatně prázdnější než ještě před rokem. Řada z nich proto letos rezignovala i na nákup vánočních dárků.

"V těchto dnech se také rozhodne o budoucnosti mnoha obchodníků, zda v lednu definitivně zavřou nebo ne. Lidé sice postávají před výlohami, ale dovnitř nejdou. Nemají peníze," komentoval situaci v místní televizi Stamatis Dzannes z aténského představenstva svazu obchodníků.

Také řecká pravoslavná církev vnímá současnou situaci dramaticky. V neděli zveřejnila otevřený dopis "národu", kde například uvedla: "Jsme obsazenou zemí a posloucháme rozkazy, která nám naši vládci - věřitelé (MMF a EU) diktují."

Ostře útočí i na řecké politiky: "Proč jsme nemohli nutné reformy provést včas?" Politici prý Řekům dlouho předkládali "falešné ideály a provozovali klientelismus s jediným cílem, aby si udrželi moc." A národ tuto politiku konzumu bez hranic "bezstarostně" přijímal.

Nálada v ulicích Atén a druhého největšího řeckého města Soluně je na bodu mrazu. "Tak špatná nálada tu vládla naposledy za občanské války koncem 40. let minulého století," domnívá se jeden šestaosmdesátiletý Atéňan.

A pořádně napjaté jsou i nervy obchodníků: Kvůli neustálým stávkám především městské hromadné dopravy se ani ti, co ještě mají peníze, nedostanou do centra na nákupy. Již osm dnů jsou všechny autobusy, vlaky i tramvaje téměř denně na několik hodin kvůli stávce mimo provoz. Důvod? Platy řidičů mají být zkráceny o deset až dvacet procent.

Předvánoční idylu vystřídaly haldy odpadků

V ulicích mnohých aténských čtvrtí kazí předvánoční idylu také haldy odpadků. Důvodem je stávka komunálních služeb. Toulaví psi hledají v plastových taškách něco k snědku a v aténské čtvrti Patissia se dokonce objevily krysy.

Poprvé po mnoha desítkách let nemají Atény na hlavním náměstí Syntagma ani ozdobený vánoční stromek. Místo toho jen ověsili tamější topol řetězem se světýlky.

Málokterý politik si nyní troufne objevit se na veřejnosti bez policejního doprovodu. Poslanci jsou na ulicích nebo v tavernách a kavárnách vystaveni útokům a lidé jim nadávají do zlodějů. Minulou středu zbili na demonstraci bývalého konzervativního ministra dopravy Kostase Hadzidakise.

Řecký premiér Jorgos Papandreu se nyní obává rebelie levého křídla své socialistické strany. Nejbližší zkouška síly očekává vládu ve středu v noci. Parlament bude totiž o půlnoci schvalovat nová úsporná opatření. Původní většina socialistů se tam však za 14 měsíců od jasného vítězství strany v říjnu 2009 znepokojivě zmenšila. Místo původních 160 křesel disponuje ve 300členném parlamentu již jen 156 poslanci .

Vládní šéf Papandreu se snaží přesvědčit své lidi o nutnosti reformy a úsporných opatření i údernými hesly. "Buď budeme psát dějiny my, nebo odepíší dějiny nás," prohlásil lakonicky.