Americký prezident Barack Obama dnes podepsal zákon, který po 17 letech ruší kontroverzní armádní pravidlo "neptej se a mlč". To ztěžovalo otevřenou službu homosexuálů v ozbrojených silách Spojených států. Změna se podle agentury AP ale projeví až za několik měsíců, armáda totiž nejprve musí upravit své vnitřní předpisy.

Pravidlo "neptej se a mlč" zavedla v roce 1993 administrativa prezidenta Billa Clintona. Zásada zakazovala armádě ptát se na sexuální orientaci vojáků. Pokud se ale někdo otevřeně přihlásil k homosexualitě, musel být propuštěn. Celkem kvůli tomu americké ozbrojené síly opustilo přes 13 000 lidí.

Už nemusíte žít ve lži!

"Desítky tisíc Američanů v uniformě už nebudou muset žít ve lži nebo se neustále dívat přes rameno, aby mohli sloužit (v armádě)," řekl Obama po podepsání zákona.

"Říkám všem Američanů, gayům i heterosexuálům, kteří nechtějí nic jiného než v uniformě bránit tuto zemi: Vaše země vás potřebuje, vaše země vás chce a bude nám ctí, když vstoupíte do řad nejlepší armády, kterou svět kdy poznal," dodal.

Zrušení pravidla bylo jedním z hlavních Obamových předvolebních slibů. O umožnění otevřené služby homosexuálů v armádě mluvil i letos v lednu ve své zprávě o stavu unie. Obamu v jeho úsilí podporoval i ministr obrany Robert Gates.

Vedení armády: Chceme čas

Vedení armády ale předem vojáky upozornilo, že dnešní podpis zákona neznamená okamžité zrušení kontroverzní zásady. Ministerstvo obrany nyní musí připravit postup, jak vojáky připraví na spolupráci s kolegy, kteří se přihlásí k homosexualitě. Tento postup by měla armáda během několika měsíců předložit Obamovi. Pravidlo "neptej se a mlč" definitivně zanikne 60 dnů poté, co Obama podepíše příslušné armádní prováděcí předpisy.

Stoupenci homosexuálů tyto prováděcí předpisy označili za politickou obstrukci. "Pravděpodobně budou požadovat až rok na to, aby vycvičili vojáky, jak pracovat s gayi," řekl agentuře Reuters aktivista Aaron Belkin. "Armáda by mohla to pravidlo odvolat už zítra, kdyby chtěla, ale to se nestane," dodal.

Obama ale vyjádřil přesvědčení, že armádní prováděcí předpisy pro zrušení pravidla "neptej se a mlč" budou vypracovány rychle. "Nebudeme v této záležitosti přešlapovat na místě," řekl.

Přiznal však že mezi nejasnosti patří i to, zda se budou moct do armády vrátit bývalí vojáci propuštění právě kvůli porušení pravidla "neptej se a mlč".

Neohrozí bojeschopnost jednotek?

Podle průzkumu Pentagonu se zrušením pravidla nesouhlasí jen 30 procent vojáků. Odpor je ale největší mezi těmi, kteří jsou přímo nasazeni do bojových operací. Podle nich otevřená služba homosexuálů v armádě bude mít negativní vliv na morálku a ohrozí bojeschopnost jednotek.

S poukazem na obavy vojáků o bojeschopnost armády bránila zrušení pravidla "neptej se a mlč" i část republikánů. Podle nich nebylo na místě zásadu odvolávat, dokud USA vedou ve světě nějakou válku.