Betlém, místo údajného zrození Krista, dnes naplno ovládla slavnostní vánoční atmosféra, kterou si tam přijely prožít a zároveň spoluvytvořit tisíce poutníků z celého světa. Dění vyvrcholí půlnoční mší v kostele svaté Kateřiny, který přiléhá k bazilice Narození Páně.

Bude ji sloužit latinský patriarcha Jeruzaléma Fuád Tval a přítomni budou nejvyšší palestinští představitelé. Světová média ale zároveň připomněla stále obtížnější situaci křesťanů v kolébce jejich náboženství a na celém Blízkém východě.

Betlémské úřady předpokládaly, že město o Vánocích navštíví 90.000 lidí. Všechny hotely hlásí plno až do 26. prosince.

Izraelské úřady letos vydaly povolení k návštěvě i pro 7000 palestinských křesťanů z okupovaného západního břehu Jordánu a pro 500 z pásma Gazy. Izraelská armáda dostala příkaz, aby průchod křesťanských poutníků do města usnadňovala.

Betlém je na západním břehu Jordánu za bezpečnostní bariérou, kterou Izrael kolem tohoto území postavil.

Postavení křesťanů ve městě se zhoršuje

Z necelých 30.000 obyvatel Betléma tvoří křesťané jen asi pětinu a jejich počet se snižuje. Vatikánský rozhlas citoval jednoho místního novináře - arabského křesťana, podle něhož je postavení křesťanů ve městě "dramatické", a to kvůli posilování islámského fundamentalismu na palestinských územích.

Rozhlas také uvedl, že ze stejného důvodu zmizel z některých suvenýrů prodávaných v Betlémě kříž. Týká se to třeba triček s potiskem baziliky Narození Páně - ta je na nich bez kříže.

Tval v kázání, které v předstihu rozeslal médiím ještě před mší, vyjádřil naději, že nynější "zvonění zvonů kostelů přehluší ryk zbraní na zraněném Blízkém východě".

"Přejeme si, aby se v tyto Vánoce stal Betlém nejen hlavním městem dvou národů, izraelského a palestinského, ale také příkladem dobrého porozumění a soužití tří monoteistických náboženství", prohlásil Tval.

"Ve světě rozděleném násilím a fundamentalismem, které ospravedlňuje nejhorší činy, včetně vraždění v kostelech, Betlémské Dítě nám připomíná, že prvním přikázáním je Láska. Učí nás o odpuštění a usmíření i s našimi nepřáteli," zdůraznil patriarcha.

Tval také vyzval k spolupráci mezi křesťanskými církvemi na Blízkém východě a k dialogu mezi náboženstvími. "Tento dialog je nezbytný, je odpovědí na moderní ateismus a na fundamentalismy, které ohrožují Boží Lid. Fanatismus takto nedávno tragicky postihl křesťanskou komunitu v Iráku. Takovéto činy jsou jednohlasně odsuzovány křesťany i muslimy," řekl.

Nechť mír sestoupí na lid Izraele i Palestiny

Tval také vyjádřil smutek nad situací, v jaké vyrůstají blízkovýchodní děti. "Mnozí zakoušejí choulostivé podmínky v uprchlických táborech nebo žijí v dramatických rodinných situacích, zbavení něhy svých rodičů," dodal.

Věřící pak vyzval, aby se modlili za mír. "Přejeme si, aby sestoupil na lid Izraele, stejně jako na lid Palestiny, a na celý Blízký východ, aby naše děti mohly žít a vyrůstat v pokojném prostředí," uzavřel Tval.

O problémech křesťanů na Blízkém východě se nedávno zmínil i papež Benedikt XVI. Jejich největší znepokojení se však netýká palestinských území, ale Iráku, kde bylo nedávno několik desítek křesťanů zabito a několik tisíc jich odešlo ze země.

Půlnoční mše, kterou dnes bude patriarcha sloužit, se zúčastní také předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás. Samospráva má pod kontrolou jen západní břeh Jordánu; pásmo Gazy kontroluje radikální palestinské hnutí Hamas.