Vztahy na Korejském poloostrově jsou stále velmi napjaté. Po měsících výhrůžek odplaty z obou stran se administrativa Kim Čong-ila nakonec odhodlala a nabídla Jižní Koreji možnost "okamžitých" mírových rozhovorů. Ta ale bez váhání odmítla.

"Bezpodmínečné a co nejrychlejší" rozhovory, tak zněla výzva KLDR. Podle ní by totiž totiž nálada, která na poloostrově stále panuje, mohla vést k válce.

Vláda ve svém prohlášení, z něhož citovala severokorejská státní agentura KCNA vzkázala, že "je připravena sejít se kdykoli, s kýmkoli a kdekoli". Dokument také podotýká, že "vzájemné vztahy jsou v současnosti na nejnižší úrovni".

"Je to jen propagandistická kampaň proti Jihokorejské republice", reagoval ale okamžitě Soul. Připomněl také, že nabídka přichází právě ve chvíli, kdy Čína a Jižní Korea přivítaly na svém území amerického velvyslance Stephena Boswortha lobujícího za uklidnění celé "korejské" situace.

"Severní Korea podobné prohlášení již několikrát během roku vydala... Nepovažujeme to za upřímnou nabídku," uvedlo na adresu výzvy z Pchjongjangu ministerstvo pro sjednocení. Podle mluvčí by se KLDR měla nejdříve omluvit za útoky z loňského roku a konečně přijmout "upřímná" opatření vedoucí k jadernému odzbrojení.

Šestistranných mírových rozhovorů mezi oběma národy se dožaduje kromě Číny také Rusko, Japonsko a Spojené státy. Obávají se totiž, že by konflikt mohl opravdu přejít k válečnému stavu. Válka mezi jedním národem byla v roce 1953 totiž uzavřena pouze příměřím.

Severokorejská armáda čítající téměř desítku milionů vojáků podle zpráv disponuje kromě raket dlouhého doletu také jadernými zbraněmi. Potvrzuje to i skupina amerických expertů, jež při své návštěvě pozorovali asi dva tisíce centrifug na obohacování uranu. Kim Čong-il se svou vládou se navíc brání jakékoli mezinárodní kontrole svých zařízení.