Lidé, kteří nejsou schopni splácet hypotéku, se budou stále častěji setkávat s tím, že věřitelské banky nabídnou jejich nemovitost jiným zájemcům v tzv. nedobrovolné dražbě. Znamená to, že pokud se s bankou nedohodnou po dobrém, dům či byt prodá bez jejich souhlasu.

Ještě donedávna tuto formu zpeněžení pohledávek využívala ve větší míře pouze Česká spořitelna, postupně se však začínají přidávat i ostatní banky. Patří mezi ně Hypoteční banka, GE Money nebo UniCredit Bank. Podle odborníků půjde o stovky až tisíce případů.

"Dříve bylo nesplácených úvěrů tak málo, že to banky nepotřebovaly řešit. S jejich přibývajícím počtem dnes začínají na novou situaci pružně reagovat," řekl HN Radim Hasman, šéf firmy Eurodražby.cz, jež nedobrovolné dražby organizuje.
 
Realitní společnost Gavlas například v prosinci vydražila nový rodinný dům za něco málo přes čtyři miliony korun, přitom vyvolávací cena byla 3,8 milionu. Navrhovatelem této dražby byla Hypoteční banka a s dlužníkem se snažil po dobrém dohodnout i dražebník.

"Snažíme se klienty přesvědčit, aby s námi spolupracovali," sdělil ředitel agentury Ivo Gavlas. Když totiž dlužník pustí případné zájemce na prohlídku nemovitosti, vydražená cena bývá vyšší.