Nepokoje v arabském světě

Aktuální zpravodajství, reportáže přímo z Egypta, rozhovory, videa, fotogalerie a další články o protestech, které se jako "tuniská nákaza" šíří arabským světem, najdete v našem speciálu.

Zhruba dvacítka českých občanů ve čtvrtek využila možnosti vrátit se zpátky do Česka prostřednictvím posílené linky ČSA z Káhiry. Šlo o zaměstnance ambasády, nebo o lidi na ambasádě ubytované. Nebyli mezi nimi žádní čeští turisté, zjistila ČTK na letišti. Celkově se na palubě Airbusu A320 nacházelo 103 cestujících, uvedla mluvčí letiště Hana Hejsková.

V Egyptě už více než týden pokračují protivládní demonstrace a většina zahraničních turistů zemi opouští. V letoviscích je však na rozdíl od velkých měst zatím poměrně klid.

Nejdramatičtější situace je v Káhiře. "Pokud člověk nevycházel ven, žádné nebezpečí mu nehrozilo. Nedaleko od nás ale probíhaly demonstrace, na ulicích stály tanky a byla slyšet střelba," řekla zpravodaji ČTK studentka arabistiky Martina Sedláčková, která se vrátila právě z Káhiry.

Svoje občany ve čtvrtek ze země stahovalo i Slovensko, které pro ně vypravilo vládní speciál a volná místa nabídlo pro evakuaci českých turistů. Z celkového počtu 700 Čechů, kteří se v současné chvíli v zemi nacházejí, však této nabídky podle Jana Papeže z Asociace cestovních kanceláří ČR přijalo jen sedm.

Podle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomia Okamury by se měla naprostá většina klientů cestovních kanceláří, kteří zatím v Egyptě zůstávají, do České republiky vrátit do nedělního večera. Do Egypta ale také Češi odlétají, například ve čtvrtek  bylo na palubě letounu ČSA 70 cestujících. Další do této země zřejmě poletí o víkendu.

"Postupně se počet českých klientů (v egyptských letoviscích) snižuje, k nedělnímu dni by mělo být staženo z Egypta 99 procent českých turistů," řekl Okamura. Nadále podle něj platí, že AČCKA ani ministerstvo zahraničních věcí turistické cesty do Egypta nedoporučují.