Severokorejci, kterým se podařilo utéci z KLDR a usadit se v Jižní Koreji, posílají svým rodinám na severu každý rok miliony dolarů. Tyto finance se stávají významnou součástí ekonomiky stalinistické země. Píše o tom agentura AFP s odvoláním na jihokorejský deník Čoson ilbo.

Severokorejští uprchlíci každý rok pošlou kolem deseti milionů dolarů svým blízkým v KLDR. "S tím, jak roste počet severokorejských uprchlíků a přibývá prostředků, jak posílat peníze, zvětšuje se jejich celková výše," citoval deník nejmenovaného činitele jihokorejské vlády.

Od rozdělení Koreje v roce 1948 se dostalo na jih více než 20.000 Severokorejců. Lehce zvýšený nárůst těchto imigrantů byl zaznamenán v posledních deseti letech.

Pro jednotlivce neexistuje legální způsob, jak poslat peníze z jedné země do druhé. Avšak zprostředkovatelé, ať už v KLDR nebo v Číně, dokážou převod zajistit, ovšem účtují si poplatek, který někdy dosahuje až 30 procent sumy, napsal Čoson ilbo.

Domek za 11 tisíc korun

Získání malého domku v průměrném severokorejském městě přijde na zhruba 620 dolarů (11.000 Kč). Tato částka odpovídá necelé třetině průměrného měsíčního platu v Jižní Koreji, vysvětlil deníku jeden z uprchlíků.

"Domníváme se, že celková částka zasílaných financí roste, ale nevíme jak jsou tyto peníze v Severní Koreji využívány, ani jaký dopad mohou mít na ekonomiku země," řekl AFP mluvčí jihokorejského ministerstva pro sjednocení.

Severokorejská ekonomika je v žalostném stavu a neúspěšný pokus z konce roku 2009 o revalvaci její měny situaci jen zhoršil. Země trpí chronickým nedostatkem potravin i jiných základních potřeb.