Po třech týdnech bouřlivých protestů prezident Husní Mubárak odstoupil. Oznámil to ve státní televizi viceprezident Umar Sulejmán.

"Za této těžké situace, kterou země prochází, se prezident Husní Mubárak rozhodl odejít z funkce prezidenta. Pověřil nejvyšší vojenskou radu, aby vedla zemi," oznámil v krátkém televizním projevu Sulajmán. Neupřesnil ale, zda on sám ve funkci zůstane.

V ulicích egyptských měst okamžitě po projevu zavládla bouřlivá atmosféra. Všichni teď slaví velké vítězství, kterého společně dosáhli.

Někteří protestující stále nemohou uvěřit, že po třiceti letech vlády prezident rezignoval. Pláčou štěstím a objímají se se všemi kolem sebe, popisují náladu na káhirském náměstí Tahrír ("Osvobození") dopisovatelé zahraničních deníků na Twitteru.

Na rezignaci Mubáraka reagovalo Švýcarsko - zmrazilo všechny účty, které by v jeho bankách mohly odstoupivšímu egyptskému prezidentu patřit. Oznámil to mluvčí ministerstva zahraničí v Bernu. Obstaveny byly také účty Mubárakových blízkých a spolupracovníků, aby tím snížila možnost, že budou vyplundrovány egyptské státní fondy.

Moc převzala armáda

Egyptská nejvyšší vojenská rada, která převzala po rezignaci prezidenta Husního Mubáraka moc, rozpustí vládu a pozastaví činnost obou komor parlamentu. Rada chce vládnout ve spolupráci s hlavou ústavního soudu. Uvedla to televize Al-Arabíja. 

Šéfem nejvyšší vojenské rady je podle agentury Reuters egyptský ministr obrany Muhammad Husajn Tantáví. Jeden z korespondentů BBC upozorňuje, že Mubárakova rezignace vypadá jako vojenský převrat. Byla prý porušena ústava, protože při abdikaci prezidenta má jeho pravomoci převzít předseda parlamentu - Lidového shromáždění. Nová hlava státu musí být podle ústavy zvolena do 60 dnů.

Radost po desetiletích útisku 

"Nemohu uvěřit tomu, že za svého života uvidím ještě jiného prezidenta! Narodil jsem se za Anvara Sadata (Mubárakův předchůdce), ale byly mi jen čtyři roky, když zemřel. Jsem ohromen zprávou o Mubárakově odchodu. Egyptský lid už nic nezastaví. V Egyptě začíná nová éra," vyprávěl Reuters nadšeně jeden z demonstrantů na náměstí Tahrír. V bujaré atmosféře, troubením klaksonů a s vlajkami v rukou slaví Egypťané i v dalších městech.

Nejvýraznější egyptský opoziční politik a nositel Nobelovy ceny za mír Muhammad Baradej páteční den označil za nejlepší ve svém životě. "Země byla osvobozena po desetiletích útisku," prohlásil. Řekl také, že se těší na spolupráci s armádou na přípravě svobodných a spravedlivých voleb. On sám prý o kandidatuře na prezidenta v současné době nepomýšlí.

Také generální tajemník Ligy arabských států (LAS), bývalý egyptský ministr zahraničí Amr Músá, přivítal Mubárakovu rezignaci. "Jsem optimistický, že se dáme správnou cestou pro Egypt a egyptský lid," prohlásil podle agentury DPA. O své případné kandidatuře na prezidenta nechtěl zatím hovořit.

Na otázku, co bude dál, bývalý egyptský armádní gernerál Samah Seif El Yazal řekl BBC: "Existují dvě řešení, jak teď vést zemi. Nejvyšší rada ozbrojených sil může požádat dosavadní vládu, aby zemi jistou přechodnou dobu vedla, řekněme tak rok. A nebo zemi budou řídit sami vojáci. Jsme velmi zvědaví, jaké záměry vlastně velenmí armády má."

Již během pátečního odpoledne televizní stanice Al-Arábíja oznámila, že Mubárak i se svou rodinou tajně opustil Káhiru a směřuje na pobřeží Rudého moře, kde má vlastní rezidenci. Demonstranti v ulicích Káhiry a dalších ulicích egyptských měst ale zůstávali a dál požadovali Mubárakovo okamžité odstoupení. Obklíčili dokonce i prezidentský palác, kde společně skandovali.

Podle některých zpráv sám Mubárak dění na náměstí Tahrír i v jeho okolí, kde statitsíce lidí neustále provolávali protivládní hesla, sledoval. Uvedl prý, že se k tomu vyjádří později.

Svět doufá, že půjde o změnu k lepšímu

Německá kancléřka Angela Merkelová uvítala Mubárakovu rezignaci jako "historickou změnu". Americký viceprezident Joe Biden vzkázal, že jeho odchodem nastal rozhodujíící moment v historii. Uvádí to na svém webu BBC.

Londýnský profesor Fawaz Gerges pro BBC uvedl, že situace v Egyptě je i nadále daleko od stability. "Měli by se soustředit na to, co se stane v následujících čtyřech až osmi měsících, ne jen v příštích 48 hodinách," uvedl.

Mubárak ve čtvrtek večer ve všemi dlouho očekávaném projevu na televizních obrazovkách, vystoupil před národ s tím, že odstoupit nehodlá. "Své pravomoci předám viceprezidentovi," dodal.

Izrael doufá, že přechodné období, které čeká Egypt po dnešní rezignaci prezidenta Husního Mubáraka, se bude odvíjet "bez otřesů". Agentuře AFP to řekl nejmenovaný izraelský vládní představitel v první reakci židovského státu na Mubárakovo ohlášené odstoupení po 30 letech u moci a 18 dnech masových protivládních protestů.

Agentura Reuters citovala vysokého izraelského činitele, který vyjádřil naději, že i po Mubárakově odchodu zůstane mírová smlouva mezi oběma státy beze změn.

Radikální islámské hnutí Hamas, které vládne v palestinském pásmu Gazy, uvítalo Mubárakovu demisi jako "začátek vítězství revoluce". V celém pásmu podle agentury AFP propukly davy obyvatel v jásot a nadšení.

Cena ropy po rezignaci prezidenta oslabila

Světové ceny ropy po odstoupení egyptského prezidenta Husního Mubaraka oslabily. Na ropném trhu se díky vývoji v Egyptě zmírnily obavy z narušení dodávek ropy z Blízkého východu a z šíření nepokojů v regionu. Egypt sice na svém území významnou těžbu ropy nemá, protesty však vyvolaly obavy z možného narušení přepravy ropy Suezským průplavem a paralelním ropovodem na pobřeží Středozemního moře. Ještě větší vliv na trh měl strach z rozšíření nepokojů do zemí regionu, které jsou velkými těžaři ropy. 

Připravujeme podrobnosti.