Zatímco libyjský vůdce Muammar Kaddáfí se na veřejnosti neukazuje a média spekulují, že uprchl do zahraničí, jeho syn nové zprávy o bouřlivých nepokojích v zemi komentoval slovy, že se opozice vojenských objektů a zbraní, včetně tanků, sice zmocnila, armáda ale prý zajistí bezpečnost "za každou cenu".

Protestující dav v Benghází, jež se podle výpovědí změnilo ve válečnou zónu, zabavil vojákům tanky a jezdil s nimi ulicemi.

Syn kolonela Kaddáfího, Sajf Islám, ve svém televizním vystoupení všechny demonstranty, kteří by chtějí v podobných akcích pokračovat, varoval, že nejsou "ani v Tunisku, ani v Egyptě" a jakékoli povstání bude rozhodně potlačeno.

Jeho otec má prý plnou podporu armády a pokud při dalších střetech "budou téct potoky krve".

"Budeme bojovat do posledního muže, do poslední ženy... Neutečeme z Lybie do Itálie nebo Turecka," prohlásil. To, co se právě v zemi děje, Sajf Islám označil za "spiknutí", kvůli kterému hrozí rozdělení státu na více malých států.

Zároveň ale obyvatelům slíbil reformy. "Jasný program" by ještě dnes měl projednávat parlament, vláda také zvýší platy. Reformy mají zahrnovat novou ústavu a liberální zákony.

"Lid si musí vybrat mezi ´novou Libyí´a občanskou válkou," řekl Sajf Islám. Do metropole se na pomoc Kaddáfímu podle něj blíží desetitisíce jeho přívrženců. Upozornil také na to, že občanská válka by přímo poškodila ropné bohatství země.

Jak informovala v pondělí ráno televizní stanice Al-Džazíra, na protest proti Kaddáfího vládě zahájili stávku některá z naftových polí. Jedno z největších v oblasti - Nafoora - již zastavilo těžbu úplně.

Problém podle Sajf Isláma představují především zahraniční média, která zkreslují informace z Libye. Jejich zprávy o nepokojích a násilí jsou prý přehnaně zkreslené.

Mezi hodně citovanými zprávami je například výpověď jednoho z demonstrantů, kterou poskytl zpravodajovi stanice BBC News. Během protestů na tripoliském Zeleném náměstí prý ostřelovači z okolních střech pálili do davu automatickými zbraněmi. "Lidé byli střeleni do hlavy nebo do zad. Já se teď schovávám ve svém domě. Bojím se vyjít ven, vládne tam strach," řekl jeden z protestujících.

Přešly speciální jednotky k demonstrantům?

Kaddáfího syn se sle během projevu nevyjádřil ke zprávě agentury Reuters, že vojenská jednotka známá pod označením Blesk přešla na stranu protivládních demonstrantů a bojovala s Kaddáfího elitními gardami a porazila je.

Sajf Islám připustil, že libyjská armáda a policie při řešení pouličních nepokojů někdy chybovaly. Odmítl však zprávy, že při násilí byly stovky mrtvých.

Mezinárodní nevládní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) uvedla, že násilí v Libyi si již vyžádalo nejméně 233 mrtvých. Kaddáfího syn označil podobná tvrzení za přehnaná.

V Libyi pokračují protesty proti Kaddáfímu. V Tripolisu bylo podle očitých svědků slyšet v noci na pondělí střelbu v ulicích a potyčky mezi odpůrci a přívrženci Kaddáfího.