Vymáhání peněz v kauze Madoff

19,6 miliardy dolarů

je celková částka, kterou si nárokují poškození klienti podvodné investiční společnosti Madoff Investment Securities

7,6 miliardy dolarů

takovou částku se dosud podařilo získat správci Madoffových aktiv Irvingu Picardovi. Jeho další žaloby o náhradu škody nyní zkoumá prokurátor konkurzního soudu na Manhattanu.

1,3 miliardy dolarů

zhruba této výše mají dosáhnout náklady na právníky a konzultační firmy, které mají na starosti vymáhání peněz pro bývalé klienty Madoffovy společnosti.

Vymáhání peněz pro klienty, které poškodil finančník Bernard Madoff, je milionovým byznysem pro právní a konzultační firmy. Má ale svůj smysl.

Upozornil na to list Financial Times, podle něhož poputuje do pokladen těchto firem celkem 1,3 miliardy dolarů (zhruba 23,3 miliardy korun). Vůbec nejdražší položkou ve výlohách jsou právníci, jejichž úkolem je v prvé řadě vymáhání škod pro klienty, které připravila o peníze investiční firma Madoff Investments Securities.

Ta zpronevěřila na 65 miliard dolarů, než byl podvod typu Ponziho schéma (letadlo, pyramida) odhalen a Madoffovi vynesl trest 150 let vězení.

Právníci jsou podle českých expertů na obchodní právo placeni podobně jako v českém insolvenčním řízení formou provizí z částek, které se jim podaří získat.

To je i případ Irvinga Picarda z právnické firmy Baker Hostetler, kterého v prosinci roku 2008 po odhalení a zatčení Madoffa ustanovil federální soud správcem Madoffových aktiv.

Picard za vymáhání škod dosud obdržel asi 3,2 milionu dolarů a během následujících tří let by si měl vydělat dalších 12,5 milionu dolarů. Na mnohem větší sumu si přijde celá kancelář Baker Hostetler. Ta od prosince roku 2008 inkasovala zhruba 128 milionů dolarů, podle listu FT má do roku 2014 utržit dalších 603 milionů. Na své si přijde i firma FTI Consulting, která se věnuje forenznímu účetnictví, a odborník na restrukturalizace AlixPartners, které si podle odhadů přijdou na 334, respektive 171 milionů dolarů.

Ačkoliv kritici namítají, že se jedná o závratné částky, podle odborníků se jejich honoráře musí porovnávat s objemem peněz, který se jim podařilo pro poškozené "navrátit". Picard dosud vymohl 7,6 miliardy z celkové částky 19,6 miliardy, kterou si poškození nárokují.

Žalobu o náhradu škody podal správce na řadu firem, které podle něj byly nějak zapojeny do podvodného investičního systému. Za "spoluviníky" Picard označil například majitele baseballového týmu New York Mets, ale i přední americkou banku J. P. Morgan nebo britskou HSBC. Právě banky Picard viní z toho, že o Madoffových aktivitách věděly a nenahlásily je příslušným orgánům. Podobný názor vyslovil z vězení minulý týden i samotný Madoff.

Banky J. P. Morgan, HSBC a švýcarskou UBS, Picard žaluje dohromady o více než 17 miliard, se obvinění brání. Náklady spojené s vymáháním peněz v kauze Madoff, se již svou výší (1,3 miliardy) přibližují historicky nejdražší kauze, krachu banky Lehman Brothers (2 miliardy). Madoffovy podvody trvaly více než 20 let a rozsahem škod i počtem podvedených klientů se považují za největší v historii USA.

 

 

 



NEDÁ JIM SPÁT
Správce Picard podal tisícovku žalob o náhradu škody. Některé firmy se chtějí bránit, jiné ale raději zaplatily.
FOTO: BLOOMBERG