Německý ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg opsal více než dvě třetiny dizertační práce, uvedla agentura AFP. Kancléřka Angela Merkelová přesto nejoblíbenějšímu německému politikovi vyslovila podporu a řekla, že má nadále její "plnou důvěru".

Zatímco německý tisk politika šlechtického původu sarkasticky přejmenoval na "barona von Googleberga", vycházejí najevo další podrobnosti o jeho doktorské práci z právnické fakulty v bavorském Bayreuthu.

Desítky uživatelů internetu založily stránky věnované Guttenbergově dizertaci o problematice Evropské unie z roku 2007. Na internetu je každá podezřelá stránka práce konfrontována se zněním výchozího zdroje.

270 stránek bez uvedeného zdroje

Z celkových 475 stránek textu jich bylo 270 opsáno bez odpovídajícího uvedení zdroje. Pokud se odečte 14 stránek se seznamem použitého materiálu a 65 stránek příloh, přesahuje podíl opsaného textu dvě třetiny.

Guttenberg prý přejímal části textu z 30 publikací včetně celých pasáží z jedné německé parlamentní studie, o níž ale v poznámkovém aparátu není ani zmínka.

"Ačkoli je to pro mě velmi bolestné, nebudu už doktorský titul používat," prohlásil ministr na stranickém shromáždění v Kelkheimu u Frankfurtu nad Mohanem. Jeho mluvčí pak pro DPA upřesnil, že nepoužívání titulu je míněno trvale. Ještě v pátek Guttenberg uváděl, že nebude titul používat "dočasně, tedy do vyšetření obvinění" z plagiátu.

Politik z bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) se už v pátek omluvil. Odmítl ale, že by vědomě podváděl.

V Německu startují zemské volby. Průzkumy přepovídají porážku Merkelové - čtěte ZDE

Politická rána pro Merkelovou: CDU propadla v zemských volbách v Hamburku - čtěte ZDE

Za ministra, jehož hlavu teď požaduje opozice, se opakovaně postavila kancléřka Angela Merkelová. Po konzultaci s vedením jejích křesťanských demokratů (CDU) v pondělí zdůraznila, že Guttenberga do úřadu povolala jako ministra obrany, a nikoli jako vědeckého poradce. A práci ministra obrany prý vykonává "znamenitě".