Východolibyjské Benghází žije v provizoriu bez vlajek a úředníků Muammara Kaddáfího. Muži, kteří brání východolibyjská města dobytá opozicí před vojáky Muammara Kaddáfího, se nyní učí, jak zacházet se složitějšími zbraněmi a chtějí vytáhnout na Tripolis.

Zatím ale podle právničky Alíové váhají, i z obav před leteckým bombardováním.

HN: Co se v ulicích Benghází odehrává? Vrátil se život k normálu, nebo se dál bojuje?

Školy jsou zavřené, také všechny firmy, restaurace či pouliční stánky. Vždycky je určená doba, třeba od devíti ráno do jedné odpoledne, kdy otevřou některé obchody se základními věcmi nebo se v té době rozdávají potraviny. Lidé se také občas scházejí na pláži, diskutují a čeká se, zda nepřijede nějaká pomoc ze zahraničí.

Normální situace to není. Není to ale špatné, vládne tu pozitivní atmosféra, radost z osvobození. Lidé se k sobě chovají ohleduplně, pomáhají si.

HN: Potřebuje Benghází pomoc ze zahraničí? Nebojí se lidé, že jim dojdou potraviny či léky?

Je jen otázka času, kdy problémy se zásobováním nastanou. Nemáme kontakt s okolím, hranice jsou uzavřené, takže nejspíš budeme potřebovat potraviny a jinou pomoc ze zahraničí.

HN: Policie prý zmizela z Benghází úplně, jak je to se zajišťováním bezpečností?

Policie zmizela, ale věci se zatím daří udržovat v relativním pořádku. Dobrovolníci střeží přístav, banky a podobně. Lidé ale stále chodí protestovat proti ozbrojeným útokům Kaddáfího, třeba včera demonstrovaly v ulicích Benghází asi dva tisíce lidí.

HN: Libye je teď rozdělena, vládní jednotky dál bojují. Plánuje se v Benghází pochod do Tripolisu?

Shromáždilo se tu už asi deset tisíc lidí, kteří podstupují vojenský výcvik, a tito lidé chtějí jít do Tripolisu svrhnout Kaddáfího. Jsou to dobrovolníci, ale armáda tady v Benghází se je snaží naučit základní věci, jak zacházet se zbraněmi, pochodovat a podobně. Co ale dělat dál, váhají, žádné rozhodnutí nepadlo.

Potřebujeme, aby byla vytvořena bezletová zóna, jinak hrozí, že na tyto lidi budou cestou do Tripolisu ze vzduchu střílet Kaddáfího letouny. Zbavit Kaddáfího jeho vzdušné síly, to svobodná Libye nyní velmi potřebuje.

HN: Kaddáfího jednotky útočí i na ropné terminály východě. Objevují se nad samotným Bengházím Kaddáfího letouny?

Ne, ty zmíněné útoky se odehrávají blíže k Tripolisu, tady už vůbec žádné náznaky Kaddáfího vlády ani bojovníků nejsou, je tu absolutní klid.

HN: Kdo teď ve městě Benghází vládne? Jací lidé tvoří novou administrativu?

Lidé se hlavně pokoušejí pomáhat si sami, což se relativně daří, ale funguje i jakási provizorní správa. Vznikla tu „malá vláda“, je to skupina vzdělaných a důvěryhodných lidí, kteří byli vybráni a spravují záležitosti města, mají právo veta ve všech oblastech.

Mezi nimi jsou například právníci, představitelé důležitých rodin, kmenů. Každý, kdo řeší nějaké problémy, ví, že se na ně může obrátit.