Francouzský prezident Nicolas Sarkozy ve čtvrtek navrhl zaměřit se na konkrétní cíle v Libyi, napsala agentura AFP. Francie také ve čtvrtek uznala povstaleckou libyjskou Národní radu za oficiálního představitele libyjského lidu.

Úřad francouzského prezidenta oznámil, že země vyšle do libyjského Benghází svého velvyslance a v Paříži přijme libyjského představitele. Podle agentury Reuters se tak stalo po čtvrteční schůzce Sarkozyho s představiteli libyjské Národní rady v Paříži. Podle oficiální libyjské tiskové agentury JANA Tripolis následně pohrozil, že zváží zpřetrhání svazků s Francií.

Lavrov: Diskuze o bezletové zóně je předčasná

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov naopak ve čtvrtek varoval světové mocnosti před vměšováním do záležitostí násilím zmítané Libye a dalších afrických zemí. Toto zasahování označil za nepřijatelné. Prezident Dmitrij Medveděv podepsal výnos, jímž se zakazují ruské dodávky zbraní do Libye.

Lavrov řekl, že v Chartě OSN a v dalších mezinárodních dohodách je jasně stanoveno, že každý stát má právo rozhodnout o své vlastní budoucnosti. "Zasahování do vnitřních záležitostí, zvláště vojenské zasahování, je nepřijatelné," řekl šéf ruské diplomacie.

Podle jeho slov jsou také předčasné diskuze o jakýchkoli návrzích na vytvoření bezletové zóny nad severoafrickou zemí a Radě bezpečnosti OSN, v níž má Rusko právo veta, zatím ještě nebyly předloženy.

EU rozšířila sankce

Evropská unie rozšířila sankce uvalené na Libyi. Restriktivní opatření se nově budou vztahovat i na pět klíčových libyjských finančních společností. Novináře o tom informovalo maďarské předsednictví unie. Pěti institucím, mezi nimiž je třeba libyjská centrální banka či libyjský investiční úřad, budou zmrazena finanční aktiva.

Ve čtvrtek zasedli ministři obrany zemí NATO a jednali o postupu vůči libyjskému režimu. "Již jsme posílili naše výzvědné aktivity ve Středozemním moři," řekl generální tajemník Anders Fogh Rasmussen na tiskové konferenci. "Sledujeme to, co libyjský režim dělá vůči svým občanům. Jestliže vznikne důležitá potřeba, jsme připraveni pomoci," sdělil Rasmussen.

Generální tajemník NATO také řekl, že podporuje demokratizaci Libye a dění v zemi vidí jako "počátek nové éry svobody". Další postup NATO podle něj musí mít právní rámec.

Snížený rating

Severoatlantická aliance již nyní nepřetržitě monitoruje vzdušný prostor nad Libyí, a to tam, kde vládní bojová letadla bombardují pozice povstalců ve snaze potlačit povstaní. Informaci NATO citoval slovenský deník SME.

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor´s ve středu srazila Libyi hodnocení její schopnosti splácet dluhy o čtyři stupně do spekulativního pásma. Z dosavadní úrovně BBB-plus tak libyjský rating klesl na BB. Vzhledem k bojům v zemi a mezinárodním sankcím agentura navíc další sledování libyjského ratingu pozastavila.

Roste počet zraněných

"Počet civilistů přicházejících za ošetřením do nemocnic na východě Libye roste, země upadla do občanské války," prohlásil ve čtvrtek předseda Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) Jacob Kellenberger.

Prudké zvýšení počtu pacientů v posledních dnech zaznamenali lékaři v nemocnicích v Adžedábíji na povstaleckém území a v Misurátě v části země kontrolované vládou Muammara Kaddáfího. Zde lékaři přijali 44 lidí s těžkými zraněními a 22 těl. Chirurgický tým Červeného kříže v Adžedábíji podle agentury AP tento týden operoval 55 zraněných.