V reaktoru číslo 3 ve Fukušimě podobně jako v reaktoru číslo 1 selhal chladící systém a technici se nyní zoufale snaží ochlazovat ho mořskou vodou a snížit tlak páry. Tento problém na prvním reaktoru nakonec v sobotu vedl k výbuchu.

Mluvčí japonského kabinetu připustil, že v reaktoru číslo 3 již zřejmě začalo tavení palivových článků. Radiaktivita vzrostla nad povolené limity. Z okolí elektrárny už bylo evakuováno na 170 tisíc lidí.

Podle zpravodaje BBC Chrise Hogga v Tokiu by havárie tohoto reaktoru byla mnohem vážnější než v případě reaktoru číslo 1, protože se v něm jako palivo používá plutonium a uran. Reaktor 1 využívá pouze uran.

Odborníci na místě soudí, že pokud se palivové tyče podaří dostatečně ochlazovat vodou, měli by být schopni odvrátit větší katastrofu.

Mluvčí japonské vlády Yukio Edano podle CNN v neděli nevyloučil, že také v reaktoru číslo 1 už došlo k nekontrolovatelnému tavení palivova.

„S touto eventualitou pracujeme. Dovnitř reaktoru nevidíme, ale předpokládáme, že tavení začalo. Stejné je to u reaktoru číslo 3,“ uvedl Edano.

Drábková: Druhý Černobyl nehrozí

V jaderné elektrárně Fukušima 1 na severovýchodě Japonska, který byl nejvíce poškozen pátečním zemětřesením, se v sobotu po výbuchu zřítila část budovy reaktoru. Kovová konstrukce kryjící samotný reaktor ale nebyla podle mluvčího vlády poškozena. Televize NHK informovala, že při explozi bylo několik zaměstnanců zraněno.

Japonský úřad pro jadernou bezpečnost zařadil poruchu na čtvrtý ze sedmi stupňů mezinárodní stupnice jaderných nehod. Česká odbornice Dana Drábová řekla, že není nutné se obávat neštěstí černobylského typu.

Vláda po havárii sdělila, že z nestabilního reaktoru unikla radiace. Po několika hodinách upřesnila, že únik nebyl rozsáhlý a že úroveň radiace v okolí zařízení klesá, stejně jako tlak v reaktoru.

Ve stejném duchu se podle agentury DPA vyjádřila také společnost Tepco, která elektrárnu provozuje. Premiér Naoto Kan v projevu připustil obavy ze situace, o roztavení jádra ale nehovořil.

Situaci jsme během celé soboty sledovali ZDE

Podle agentury AP v sobotu obavy z velké jaderné havárie zastínily i tragédii, jakou jsou ztráty na životech a zničení 2000 kilometrů pobřeží zemětřesením a následnou přílivovou vlnou cunami.

Úřad pro jadernou bezpečnost ale zařadil havárii na čtvrtý ze sedmi stupňů mezinárodní škály jaderných nehod, tedy níž než Three Mile Island a podstatně níž než Černobyl. Ve Three Mile Island v USA v roce 1979 šlo o pátý a v sovětském Černobylu v roce 1986 o sedmý, nejvyšší stupeň.

Japonská jaderná agentura nevylučuje, že v jednom z reaktorů ve Fukušima 1 by kvůli výpadku chladicího média poškozeného zemětřesením mohlo nastat tavení palivových tyčí. Mluvčí společnosti Tepco nicméně prohlásil, že tavení zatím nenastalo a společnost se snaží doplnit vodu do média na příslušnou úroveň, aby mohl být reaktor chlazen.

Pokud by ale k tavení došlo, nikoho prý neohrozí, protože v okruhu 20 kilometrů jsou evakuovány desítky tisíc obyvatel.

Problémy s chladícím okruhem na svých třech reaktorech ohlásila i druhá jaderná elektrárna v prefektuře Fukušima, která leží v oblasti postižené zemětřesením a cunami. Odtud žádný únik radioaktivity zaznamenán nebyl. Nicméně i operátor této elektrárny dostal příkaz, aby vypustil určité menší množství radioaktivní páry, aby se snížil tlak v zařízení. I tady byli lidé z okolí evakuováni.

Desetitisíce vojáků a záchranářů v akci

Země se stále vzpamatovává po ničivém pátečním zemětřesení a následné vlně tsunami na severovýchodě země. Poslední odhady hovoří o víc než 1800 mrtvých a pohřešovaných, údajně mezi nimi nejsou žádní Češi ani Slováci.

Počet obětí bude podle všeho vyšší. Úřady totiž v přístavním městě Minamisanriku pohřešují kolem 10 000 lidí, což je více než polovina ze 17 000 obyvatel, a japonská armáda nalezla 200 až 300 těl u města Sendai a 300 až 400 mrtvých u přístavu Rikuzentakata, kde také řádila tsunami.

Počet zraněných byl dosud stanoven na 1 228, nejméně 215 000 lidí ztratilo střechu nad hlavou. Na 200 000 z nich se uchýlilo do provizorních přístřešků. Premiér Naoto Kan v projevu oznámil, že zachráněno bylo již přes 3 000 lidí. Záchranných prací se účastní 50 000 vojáků a záchranářů.

V postižené oblasti bylo dnes stále 5,6 milionu domácností bez elektřiny a milion bez vody.

Do Japonska v sobotu dorazily první záchranářské týmy ze zahraničí. Připravenost Japonsku pomoci, a to jak přes Evropskou unii, tak bilaterálně, vyslovila i Česká republika.

Nejdražší v historii?

Hmotné škody způsobené zemětřesením a cunami zatím nebyly odhadnuty. Podle některých analytiků by zemětřesení mohlo pojišťovny stát až 15 miliard dolarů (262 miliard korun) a být tak pro nejdražším v historii, ale škody na pojištěném majetku budou asi tvořit jen zlomek celkových hospodářských ztrát.

Největší japonská automobilka Toyota Motor kvůli zemětřesení přeruší provoz ve všech svých 12 domácích továrnách, aby zajistila bezpečí svým zaměstnancům. Odstávku v některých závodech ohlásili také další japonští výrobci automobilů, jako jsou Nissan Motor nebo Honda Motor.

Výběr nejzávažnějších havárií v jaderných elektrárnách ve světě

Pro posuzování poruch a havárií jaderných zařízení zavedly v roce 1990 Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA) a Agentura pro jadernou energii OECD (OECD/NEA) osmistupňovou mezinárodní stupnici jaderných událostí (The International Nuclear Event Scale - INES). Stupně sedm až čtyři se označují jako havárie, tři až jedna jako nehody, 0 nemá bezpečnostní význam.

29. září 1957, Kyštym (Čejlabinská oblast SSSR) - Těžká havárie (INES 6). V přepracovatelském závodě Majak poblíž města Ozersk vybuchla podzemní nádrž s vysoce radioaktivním odpadem. Příčinou exploze byla porucha na chladícím zařízení. Únik radioaktivity do ovzduší kontaminoval plochu více než 1000 kilometrů čtverečních a podle odhadů zasáhl statisíce lidí. Událost byla utajována, Moskva ji oficiálně přiznala a nahlásila až v roce 1989.

10. října 1957, Windscale/Sellafield (Velká Británie) - Při požáru grafitového reaktoru v závodu, jenž vyráběl plutonium pro vojenský jaderný program Velké Británie, uniklo do vzduchu značné množství radioaktivity (INES 5). Odhaduje se, že v důsledku nehody podlehlo rakovině přes 200 osob.

26. září 1973, Windscale/Sellafield (Velká Británie) - Radioaktivní látky zamořily areál závodu na zpracování vyhořelého paliva (INES 4).

28. března 1979, Three Mile Island (Pensylvánie, USA) - V jaderné elektrárně došlo k částečnému roztavení jádra reaktoru a úniku radioaktivní vody (INES 5). Příčinou události byla závada na pojistném ventilu primárního okruhu. Silné radioaktivní záření proniklo do širokého okolí; jeden člověk zahynul a asi 100 lidí bylo hospitalizováno. Označováno za druhou nejhorší havárii v dějinách.

13. března 1980, Saint-Laurent-des-Eaux (Francie) - Porucha na druhém bloku atomové elektrárny skončila částečným poškozením jádra reaktoru (INES 4). K úniku radioaktivity nedošlo.

26. dubna 1986, Černobyl (SSSR/Ukrajina) - Velmi těžká havárie (INES 7), označována za nejhorší svého druhu, a následný výbuch jednoho ze čtyř reaktorů jaderné elektrárny si přímo na místě a v následujících měsících vyžádaly několik desítek životů. Údaje o celkovém počtu lidí, kteří v souvislosti s případem onemocněli a zemřeli, se značně liší. Podle ukrajinského ministerstva zahraničí umřelo více než 125.000 lidí, naproti tomu zpráva Černobylského fóra z roku 2005 hovoří asi o 4000 obětech.

23. července 1991, Kozloduj (Bulharsko) - Po požáru v jaderné elektrárně byla objevena dvě místa úniku radioaktivity. Trhliny v kontrolním tunelu nejstaršího bloku způsobily zamoření sice jen několik metrů čtverečních, ale úroveň radiace dosahovala pěti milirentgenů za hodinu (dvacetinásobek povolené hranice). Podle inspekce Mezinárodní agentury pro atomovou energii došlo ke třem únikům radioaktivity a jednomu požáru.

30. září 1999, Tokaimura (Japonsko) - Nekontrolovanou řetězovou reakci a ozáření (INES 4) v závodě na zpracování uranu pro jaderné elektrárny vyvolal chybný pracovní postup obsluhy. Ozářeno bylo údajně přes 600 osob, dva pracovníci zemřeli. Reakce byla zastavena až druhý den. Havárie byla dosud označována za nejhorší jadernou havárii v Japonsku a třetí nejhorší na světě.

12. března 2011, Fukušima (Japonsko) - V jaderné elektrárně Fukušima 1 na severovýchodě Japonska, který byl nejvíce poškozen zemětřesením a následnou vlnou cunami z 11. března, se po výbuchu zřítila část budovy reaktoru (střecha a zdi). Exploze nastala po blíže neupřesněném otřesu. Problémy s chladícím okruhem na svých třech reaktorech ohlásila i druhá jaderná elektrárna v prefektuře Fukušima.

 

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
07:07
7:07 Anatomia tsunami

Nejsilnější zemětřesení v historii Japonska v pátek zasáhlo miliony obyvatel této ostrovní země. Podívejte se v přehledné animaci, jak vzniká zemětřesení a jak se tvoří tsunami.

07:08
7:08 Hlas z Tokia

Britská stanice BBC cituje ve své čtenářské debatě Masajukiho Okumiju z Tokia: "Je tady nezvyklé ticho, ve městě a v obchodech je méně lidí, stejně tak ve vlacích. Možná je to i kvůli tomu, že už jsme tady všichni unavení ze včerejšího martyria, ale také proto, že jsme smutní kvůli obětem v severním Japonsku. Nedokážu popsat tu bezmoc při sledování záběrů z oblastí zasažených tsunami."

07:11
7:11 Množství ryb u mexického Acapulka

Obrovské masy sardinek, ančoviček, okounů a makrel se v pátek vynořily u jedné pláže mexického letoviska Acapulka, že to vypadalo jakoby hladina byla jedna olejová blýskavá vrstva. Informuje o tom dnes agentura AP. Neobvyklý úkaz mnozí místní okamžitě spojily s vlnou cunami, vyvolanou obrovským pátečním zemětřesením v Japonsku.

Nadšení rybáři spěchali na vodu v dřevěných člunech bez obvyklých sítí a prutů, protože je vůbec nepotřebovali. Ryby z vody jednoduše vybírali v kýblech, tolik jich bylo. "Bylo to dost legrační. Bylo tady asi 30 rybářů, ale přicházeli také lidi s malými dětmi, aby toho využili," řekl rybář Carlos Morales.

Podle něj a dalších rybářů lze tento divný a záhadný fenomén obrovského množství ryb prakticky na hladině vysvětlit neobvyklými mořskými proudy vyvolanými vlnami cunami, které následovaly po pátečním ničivém zemětřesení ve vzdáleném Japonsku.

Experti si ovšem tímto vysvětlením nejsou jistí. "Mohlo by to spadat do této kategorie, když tu spojitost chcete vidět, ale kdo ví," přemýšlel Rich Briggs s amerického geologického ústavu. Cunami podle něj sice může změnit místní proudy, ale hledat pevnou souvislost mezi proudy, cunami a rybami, je velmi těžké.

07:12
7:15 Bloger iHNed.cz o odstavení jaderných reaktorů

Jaderný fyzik Radek Škoda, působící na univerzitě v Texasu, publikoval v noci na iHNed.cz blog o odstavení jaderných reaktorů v Japonsku v důsledku zemětřesení. Mimo jiné napsal:

"Japonci jsou na zemětřesení trénovaní a zatím postupují přesně dle havarijních plánů,  klíčové je teď chladit odstavené reaktory a připojit chlazení reaktorů k elektřině.  Na eventuality tohoto typu se myslí a personál se na ně připravuje. Mají několik natrénovaných možností, od použití dieselů sousedních bloků, přes připojení na elektrické vedení, až po dovezení jiných generátorů. Nouzově mohou zkusit jiný způsob chlazení. Mají na to několik hodin, než budou muset výrazně upouštět z reaktoru páru, aby snížili tlak.  To je standardní postup. Vice času mají, než by se voda v reaktoru vyvařila a začalo by se tavit palivo.  Tomu jistě zabrání. Tím by totiž byl reaktor zničen. Masivní únik radioaktivity není pravděpodobný však ani při tavení paliva, všechny reaktory ve Fukušimě mají totiž ochranou obálku."

08:58
8:59 Český hlas z Tokia: V obchodech jsou jen prázné regály

"Dnes ráno je znát, že se něco děje, protože všude je hrozně málo lidí. Ti, kdo se mohli včera večer dostat z města, odjeli a ráno do metropole nikdo nepřijíždí. Vlaky, shinkanzeny i metra jsou stále mimo provoz," píše z Tokia spolupracovník iHNed.cz Miloš Procházka.

"Z výloh potravin zírají jen prázdné regály. Lidé se snažili zásobit pro případ, kdyby přišlo ještě větší zemětřesení. Byla to sice malá pravděpodobnost, ale japonská televize před tím varovala. Nikde navíc nenajdete ani jednu flašku alkoholu, lidé včera slavili, že jsme to tu všichni přežili. V noci se to tu ještě docela třáslo, byla hlášena nejméně tři zemětřesení o síle 5 - 6 Richterovy stupnice. Větší zemětřesení přestala až kolem poledne japonského času.

Obchodní řetězce mají zavřeno, což je v Japonsku v nevíře, protože tady chtějí mít otevřeno a vydělávat stále. Asi se jedná o rozkaz z vyššího managementu řetězců restaurací a prodejen. Soukromé obchody jsou ale otevřené. Jinak se všechno pomalu vrací do normálu."

09:09
9:08 - Výbuch v jaderné elektrárně

V jaderné elektrárně Fukušima 1 se ozval výbuch. Podle informací agentur je na záběrech japonské televize vidět bílý mrak, který se nad elektrárnou vznáší. Podle japonské agentury pro jadernou bezpečnost se nejedná o výbuch reaktoru.

V areálu elektrárny nicméně byla podle sdělovacích prostředků naměřena úroveň radioaktivity tisíckrát vyšší, než jsou běžné hodnoty, a v jejím okolí osmkrát vyšší.

09:29
9:28 - Možná vodík, čtyři zranění

Podle energetické společnosti Tepco, která elektrárnu provozuje, mohl výbuch zpusobit vodík, který se používá ke chlazení reaktoru.

Firma dále uvedla, že do nemocnice byli převezeni čtyři zranění zaměstnanci.

09:29
9:29 Rush hours v Tokiu? Můžete znásobit

Ozval se nám také náš další spolupracovník Josef Gohori, který se podělil se čtenáři o své zážitky už včera.

"Noc jsem strávil v kanceláři, na podlaze, která se chvěla každou chvilku při následných otřesech. Navíc se co chvilku ozývalo z mobilních telefonů varování před dalším zemětřesením. Tělo si na otřesy částečně zvykne, ale je to chvílemi, jako by se člověk plavil po moři. Všechno se s ním houpe," popisuje.

Ráno byl podle něj částečně obnoven provoz linky Šinkasen z Tokia do Ósaky. Doprava v metropoli byla však stále ochromena. Dálnice jsou uzavřeny (využívají je požární vozy a vozy záchranné služby) , vlaky a nadzemky až na výjimky stály.

"Mně se podařilo s mnohonásobným přestupem probojovat metrem na okraj Tokia, kde bydlí rodiče mé ženy. Vozy metra byly přeplněny (kdo zažil v ranním Tokiu "rush hours", může svou zkušenost znásobit), většina linek fungovala jen velmi omezeně. Na přestupních stanicích byla nástupiště plná lidí, neboť nadzemní linky japonských drah byly stále mimo provoz," dodává Josef Gohori

09:33
9:35 Premiér: Bylo to tsunami džišin

Ve 12:30 japonského času se konala mimořádná schůze pod vedením předsedy vlády Kana, který označil typ zemětřesení za "tsunami džišin" (zemětřesení s přílivovou vlnou".

Kan se po dnešní návštěvě nejvíce postiženého města Sendai vrátil ještě před polednem do tokijské rezidence a zahájil v pořadí už pátou schůzi.

09:37
9:37 SOS z postižené nemocnice

Ředitel českého centra v Tokiu Petr Holý nás upozorňuje na situaci ve městě Taró-có v prefektuře Iwatě, kde si lidé stěžují na nedostatek potravin a pitné vody.

Na střeše nemocnice Minamihama Cúó Bjóin v jižním cípu prefektury Mijagi na břehu Tichého oceánu, která byla včerejším zemětřesením prakticky odříznuta od okolního světa, jsou ze zpravodajského vrtulníku jasně vidět bílé nápisy SOS a 300 OSOB a lidé mávající bílou vlajkou.

Kromě zpravodajského vrtulníku však bohužel na místě není nikdo, kdo by je zachránil, upozorňují redaktoři televize TBS. I tato scéna svědčí o tom, že záchranné práce ještě nejsou v plném proudu.

09:41
9:37 - Jedna ze čtyř budov se zřitila

Jedna ze čtyř budov jaderné elektrárny Fukušima 1 se po výbuchu zřítila.

09:42
9:42 Katastrofa v Minamisómě

Jen ve městě Minamisóma v prefektuře Fukušima bylo fatálně zničeno 1800 domácností a neví se, zda v nich někdo přežil. Asi 6000 lidé bylo evakuováno, na vyšších místech jsou roztrouženy skupinky o 60 a více lidech, prozatím odříznutých od okolního světa.

09:54
9:54 Britská učitelka: Na pobřeží to asi je horší

Tanya Fancy, šestadvacetiletá britská učitelka angličtiny žijící ve městě Sendai, které je centrem nejpostiženější prefektury Miyagi, popisuje, že samotné zemětřesení nezpůsobilo ve městě tolik škod.

"Všechno v mém okolí se zdá být v pořádku. Projela jsem se ráno po okolí Sengaie na kole a strukturální škody nejsou zase tak rozsáhlé. V některých místech už opět funguje elektřina, stejně tak vodovody a plyn. Situace na pobřeží asi bude horší, ale bohužel momentálně nemám signál, abych se mohla spojit s přáteli," popsala.

09:57
9:57 Strach z Fukušimy

"Situace tady v metropoli se pomalu uklidňuje, postupně přicházejí zprávy o tom, že byla zprovozněna další a další vlaková trať," píše Josef Gohori z Tokia s tím, že Japonci teď sledují především situaci ve fukušimské jaderné elektrárně.

"Detaily jsou ve fázi ověřování, nicméně oficiální místa právě potvrdila, že se jedná o jaderné neštěstí. Tisková konference se připravuje, ale člověk má strach, co už zatím utiklo do ovzduší. Stále se nemůže dovolat na známé ve Fukušimě, v Mijagia Ibaraki. V postižených oblastech ale telefony nefungují. Snad jsou v pořádku."

09:59
9:59 Začala tisková konference

První výstup z tiskové konference k jadernému neštěstí ve Fukušimě: Informace jsou ve fázi analýz. V šest hodin japonského času by měly být nové výsledky měření. Je možné, že budou omezeny dodávky elektřiny v rozsáhlých oblastech.

10:01
10:01 Zpravodaj BBC: K Fukušimě se dá dostat jen na 60 km

Zpravodaj britské stanice BBC Nick Ravenscroft byl na cestě do Fukušimy, ale 60 kilometrů od města jej nepustila dál policie s tím, že další postup je nebezpečný. Hustý provoz je podle něj naopak na opačné cestě, tedy z Fukušimy. Uniformované složky čtou prohlášení místním obyvatelům, všude je mnoho vozidel s majáky a sirénami.

10:03
10:03

Představitelé prefektury Fukušima potvrdili, že se zřítila střecha a zdi budovy reaktoru.

10:16
10:16 Dodávky elektřiny se obnovují, vzpomínky na Kóbe

Podle spolupracovníka iHNed.cz dochází v postižených oblastech pomalu k obnově dodávek elekřiny. Panují obavy, aby nedošlo ke stejnému neštěstí, jako při zemětřesení v Kóbe. Tam zkraty elektrického vedení tenkrát způsobily rozsáhlé požáry, které si vyžádaly více obětí než samotné zemětřesení a obrázky z tohoto neštěstí mají Japonci stále ještě v živé paměti.

Dodavatelé elektřiny i v souvislosti s problémy fukušimských jaderných elektráren oznámili možnost časově omezeného zastavení dodávek elektřiny.

10:19
10:19 Hlas z místa: Měli jsme štěstí, na odpis jsou jen nádobí a televize

Opět se hlásí Josef Gohori: "Prarodiče ženy bydlí na hranicích prefektur Čiba a Ibaraki. Dům přestál otřesy bez problémů, nádobí či televize vzaly za své. V porovnání se severními oblastmi je to však zanedbatelná škoda. Člověku se svírá srdce, když vidí, jak z celého města stojí jen betonová budova školy a všechno kolem zcela zmizelo."

10:27
10:25 - Nevycházejte ven, varují televize Japonce okolo elektrárny

Japonské televizní stanice vyzvaly obyvatele pobřežních oblastí, a to i za již evakuovaným desetikilometrovým pásmem, aby se uzavřeli ve svých domovech a neotvírali okna. Doporučují lidem chránit si dýchací cesty mokrými šátky a co nejvíce si zakrýt tělo, aby zabránili styku kůže se vzduchem.

10:42
10:42

"Jelikož jsme nechali evakuovat obyvatele, je zřejmé, že jsme naměřili určitou míru radiace. Momentálně výsledky analyzujeme a jakmile budeme něco vědět, dáme vám vědět," prohlásil mluvčí vlády Juko Edano.

10:42
10:42 Nejsou hlášeny žádné oběti z Česka ani Slovenska

Mezi oběťmi pátečního ničivého zemětřesení v Japonsku nejsou podle posledních zpráv velvyslanectví České republiky v Tokiu zatím hlášeni žádní Češi. Zástupce velvyslankyně Tomáš Vostrý dnes v telefonickém rozhovoru s ČTK řekl, že část Čechů, na které měla ambasáda spojení, se již podařilo kontaktovat. V zemi odhadem pobývá asi 200 až 250 českých občanů.

"Část lidí, na které jsme měli telefony, jsme obvolali. Také jsme rozeslali na 60 e-mailů," řekl Vostrý. Řada Čechů již ambasádu informovala, že nemají žádné potíže. O žádných komplikacích se zatím nikdo z nich nezmínil.

Mezi oběťmi nebo zraněnými nejsou podle slovenského ministerstva zahraničních věcí hlášeni ani žádní Slováci, uvedl dnes zpravodajský server čas.sk. V postižené oblasti jich mohlo být asi jedenáct. Na českou ambasádu v Tokiu se zatím neobrátil žádný slovenský občan, řekl Vostrý.

11:03
11:04 - Únik potvrzen, evakuační zóna rozšířena

"Myslíme, že momentálně je evakuace v okruhu deseti kilometrů dostatečná," uvedl mluvčí vlády Juko Edano.

Nicméně evakuační oblast byla rozšířena na okruh 20 kilometrů.

11:09
11:09 Kolik informací bude uvolněno?

Zpravodaj BBC Richard Black poukazuje na to, že Japonsko má sice dlouhodobě úspěšný jaderný program, oficiální místa ale v minulosti nebyla právě sdílná ohledně některých minulých incidentů, což u mnohých vrhá na stupeň důvěryhodnosti současných informací určitý stín."

12:07
12:07 Škody mimo Japonsko minimální

Páteční tsunami způsobila v jiných oblastech jen minimální škody. Obyvatelé tichomořských břehů Severní i Jižní Ameriky měli díky včasnému varování dostatek času uchýlit se do bezpečí a přijmout příslušná opatření, píše agentura Reuters.

Tsunami způsobila v některých oblastech záplavy až v Chile, ale vlna při postupu Tichým oceánem ztratila značně na síle.

Menší škody na infrastruktuře jsou registrovány na Galapážských ostrovech, které patří Ekvádoru. Fakticky bez škod zůstalo Peru, které z pobřežního pásma evakuovalo tisíce lidí.

12:44
12:37 - Nepravděpodobné, že by byl reaktor vážně poškozen

Japonská bezpečnostní agentura uvedla, že je jen málo pravděpodobné, že by kryt reaktoru utrpěl vážné škody.

12:54
12:54 - Výbuch nebyl v reaktoru

Mluvčí vlády Juko Edano uvedl, že k výbuchu došlo mimo samotný reaktor. Úroveň radiace se už údajně snižuje.

Na schlazení reaktoru se prý používá voda z moře.

13:35
13:35 - Evakuace nadále probíhá

Stále probíhá evakuace lidí z okolí fukušimských jaderných elektráren. (foto: Reuters)

14:31
14:31 - Vláda rozdá jód

Vláda chystá rozdat obyvatelům žijívcím v blízkosti postižených jaderných elektráren jód. Ten brání ukládání radioaktivního jódu do štítné žlázy a významně tak snižuje nebezpečí následného poškození zdraví.

14:58
14:58 - Miliony domácností bez proudu

Přibližně milion a půl domácností je bez vody. Tři miliony jsou bez proudu.

15:18

15:20 Klesá radiace v okolí i tlak v reaktoru

Agentura AP upřesnila, že radioaktivní únik nebyl rozsáhlý a že podle naměřených hodnot úroveň radiace v okolí zařízení klesá. Tlak v reaktoru, se kterým se jaderní odborníci potýkají, rovněž klesá.

Ve stejném duchu se podle DPA vyjádřila také společnost Tepco, která elektrárnu provozuje. Premiér Naoto Kan v projevu připustil obavy ze situace ve Fukušimě 1, o roztavení jádra ale nehovořil.

15:30

15:30 - Vrtulníky převáží raněné z Fukushimi

Obyvatelé města Fukushimi stojí fronty na pitnou vodu. Vrtulníky přepravují raněné do nemocnice, uvádedla agentura Reuters.

15:58

15:58 - Evakuováno přes 300 tisíc lidí

Více než 300 tisíc lidí bylo evakuováno z domovů v severním Japonsku, a toto číslo poroste, protože vláda rozšiřuje zakázanou zónu kolem jaderné elektrárny Fukushima.

16:24

16:24 - Putin: Jsme připraveni zvýšit dodávky LNG do Japonska

Ruský premiér Vladimir Putin uvedl, že v případě potřeby je Rusko připraveno zvýšit dodávky zkapalněného zemního plynu LNG z rezerv na ostrově Sachalin do Japonska.

16:42

16:42 - Zachráněny byly již tři tisíce lidí

V plném proudu jsou záchranné operace a pátrání po přeživších. Japonský premiér Naoto Kan v projevu oznámil, že zachráněno bylo již přes 3000 lidí.

16:56

16:56 Japonsko požádalo o větší dodávky uhlí a plynu

Ruský vicepremiér Igor Sečin řekl, že Japonsko požádalo o zvýšení dodávek uhlí a zkapalněného zemního plynu (LNG) na podporu energetických dodávek. Uvedla to agentura Reuters.

17:30

17:30 - Nehoda v elektrárně ohodnocena číslem čtyři, Černobyl měl sedmičku

Nehoda jaderné elektrárny Fukushima byla na mezinárodní stupnici jaderných událostí ohodnocena čtyřkou na žebříčku od nuly do sedmi. Informace přinesla agentura AFP.

Černobylská katastrofa z roku 1986 byla hodnoceno na mezinárodní stupnici jaderných událostí Číslem 7.

17:59

17:59 - Bez proudu přes pět milionů domácností

Deník Japan Times uvedl, že v sobotu v poledne tamního času bylo v severním Japonsku bez proudu 5,1 milionu domácností.

18:15

18:15 - Není jisté, zda je situace v elektrárně pod kontrolou

Japonští úředníci uvádí, že reaktor samotný nebyl poškozen a že úroveň radiace klesá. Podle odborníků však není jasné, zda je situace pod kontrolou.

18:30

18:30 Mrtvých je již nejspíše 1800

Počet mrtvých a pohřešovaných po pátečním zemětřesení a následné ničivé vlně cunami v Japonsku patrně překročil 1800. Vyplývá to z nejnovějších policejních údajů a ze zpráv o nálezech stovek dalších mrtvých ve dvou lokalitách.

19:08

19:08 - Mezinárodní pomoc je na cestě

Záchranné týmy z několika zemí jsou na cestě do Japonska. První je z Jižní Koreje, přistál asi před dvěma hodinami. Tým z Velké Británie dorazí kvůli zpoždění dnes večer.

19:40

19:40 - WHO: Riziko radiace je nízké

Světová zdravotnická organizace uvedla, že zdravotní rizika z ozáření v Japonsku se zdají být "docela nízká. "Máme informace, že radiace, která se uvolnila z elektrárny byla velmi malého rozsahu," řekl mluvčí organizace Gregory Hartl agentuře Reuters.

20:10

20:10 Jaderné elektrárny v ČR jsou proti zemětřesení ochráněny

Tuzemským jaderným elektrárnám podobné problémy jako v japonské elektrárně Fukušima poškozené silným zemětřesením nehrozí. Vyplývá to z vyjádření předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové pro ČTK.

Jaderné elektrárny jsou podle ní projektovány i na případná zemětřesení, a to podle nejlepších mezinárodních standardů. Ještě více jsou pak elektrárny v Česku zajištěny i proti tzv. blackoutu, tedy přerušení dodávek do samotné jaderné elektrárny v případě přírodního neštěstí.

20:31

20:31 Zemětřesení zřejmě bude stát pojišťovny miliardy dolarů

Škody způsobené zemětřesením v Japonsku je nyní obtížné odhadnout kvůli nebývalé povaze této katastrofy a následným vlnám cunami a požárům. Uvedl to Jayanta Guint ze společnosti AIR Worldwide, která se dopady přírodních katastrof zabývá.

Někteří finanční analytici odhadují, že pojišťovny by mohlo zemětřesení stát až 15 miliard dolarů (262 miliard Kč). Pro pojišťovací průmysl by to tak mohlo být nejdražší zemětřesení v historii, napsala agentura Reuters.

21:38
21:38 Nejisté MS v krasobruslení

Kvůli zemětřesení visí nyní otazník nad mistrovstvím světa v krasobruslení, které se má konat v Tokiu od 21. do 27. března. Hala sice nebyla dotčena, ale obavy vyvolává havárie ve Fukušimě, která je od Tokia asi 370 kilometrů. Žádný "plán B" ale zatím není.