Severoatlantická aliance se na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN zapojí do akcí proti režimu Muammara Kaddáfího. Zatím půjde o prosazování zbrojního embarga vůči Libyi. Operace začne do 24 hodin. Dohodla se na tom v úterý Severoatlantická rada, tedy nejvyšší rozhodovací orgán NATO. ČTK to potvrdil český velvyslanec při alianci Martin Povejšil.

Zapojení NATO do akcí znamená, že se, byť zřejmě jen nepřímo, zapojí i Česká republika, která je členem tohoto 28členného bloku. Gripeny však ČR nenasadí.

Aliance kromě prosazování zbrojního embarga uvažuje i o tom, že by se zapojila do prosazování bezletové zóny nad Libyí. To je ale citlivější, a tudíž i problematičtější věc, nad kterou zatím v alianci nepanuje shoda. Odmítá ji zejména Turecko.

Situaci v Libyi a vojenskou operaci spojeneckých jednotek sledujeme ON-LINE ZDE

Během nočního ostřelování koaličních jednotek v okolí Tripolisu a Benghází, uprostřed pustiny havarovala bojová stíhačka armády Spojených států. Trosky letounu typu F-15E Strike Eagle nalezl britský novinář Rob Crilly z listu Daily Telegraph. Oba piloti už v tu chvíli byli zachráněni.

Kaddáfího tanky nadále ostřelují zejména město Misuráta. Boje si zde od pondělí vyžádaly podle agentury Reuters nejméně 40 obětí. Podle BBC jsou mezi mrtvými i čtyři děti, které byly v autě zasaženém tankovou střelou. Lékaři z Misuráty BBC sdělili, že tamní nemocnice jsou plné. Od pondělí bylo hospitalizováno přes 100 zraněných, v zařízení navíc nefunguje světlo a k dispozici není ani voda.

Amerického prezidenta Baracka Obama kritizovali v úterý někteří členové Kongresu. "Pokud chcete napadnout jinou zemi, musíte přijít do Kongresu. (Obama) to neudělal, což není žádná prkotina," uvedl liberální demokratický kongresman Dennis Kucinich v pondělí v televizní stanici Fox News.

Nad zásahem spojenců vyjádřily znepokojení některé státy Ligy arabských států. Alžírský ministr zahraničí Murad Medelsí přímo útoky odsoudil a obvinil země, které se operace proti Libyi účastní, že zhoršily situaci v oblasti. "Alžírsko využívá této příležitosti, aby opět vyzvalo k okamžitému ukončení bojů a zahraničních intervencí, aby se ušetřily životy našich libyjských bratrů," četl ministr z prohlášení.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
09:14
Zrženlivý Obama a vychytralý Sarkozy

Jak se staví svět k vojenskému zásahu proti režimu libyjského diktátora Muammara Kaddáfího?

Londýn od samého počátku podporoval leteckou akci, která by omezila útoky Kaddáfího sil na povstalce. Británie pod vládou konzervativce Davida Camerona popkračuje v aktivní politice, kterou prosazoval labouristický expremiér Tony Blair už v dřívějších krizích - v Kosovu, Afghánistánu či Iráku.

Berlín měl mezi zeměmi NATO k zásahu v Libyi nejvíce výhrad. Nakonec se jej nezúčastní. Německý tisk ale považuje přístup vlády kancléřky Angely Merkelové za zbabělý. Podle diplomatických zdrojů může přehnaná opatrnost poškodit vyhlídky Berlína na stálé místo v Radě bezpečnosti OSN.

Premiér Vladimir Putin přirovnal akci ke křižácké výpravě. Prezident Dmitrij Medveděv ale považuje takové vyjádření za nepřijatelné. Rezoluci RB OSN Moskva nevetovala. Zachovává si tak korektní vztahy se Západem, současně chrání kontakty s Kaddáfího režimem.


Od chvíle, kdy arabským světem začaly zmítat protesty, se choval Washington zdrženlivě. Barack Obama má dost starostí v Afghánistánu a Iráku. Amerika se snaží vystupovat smířlivě. K razantním vojenským akcím nemá v době odeznívající finanční krize dostatek peněz, podporu doma, ani potřebné sympatie ve světě. Proto Obama přenechal hlavní slovo evropským spojencům.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy se postavil do čela protikaddáfiovské koalice. Pro Sarkozyho je to šance, jak odvést pozornost od nízké popularity na domácí scéně. Středomoří navíc vyhlásil jako svou hlavní zahraniční prioritu. Snaží se také napravit dojem, který vyvolala nečinnost Paříže v době revolucí v Tunisku a Egyptě.

Akce se účastní Katar i Spojené arabské emiráty. Země z oblasti Perského zálivu mají ekonomický zájem na tom, aby neklid v arabském světě rychle skončil. "Respektujeme rezoluci OSN," řekl generální tajemník Ligy arabských států Amr Músá.

09:22
9:24 Novináři v Tripolisu toho moc nevědí

Reportér stanice BBC Allan Little říká, že pro novináře "na zemi" je velmi obtížné dozvědět se, kam přesně v libyjské metropoli spojenecké síly útočí. A jak dodává, vláda informuje jen o civilních obětech aliance.

09:25
9:29 Čína žádá zastavení bojů

Čína je "hluboce znepokojená" situací v Libyi a s ohledem na civilisty a varování před humanitární krizí znovu žádá, aby byly všechny vojenské operace zastaveny, píše agentura Reuters.

09:30
9:36 FOTOGALERIE Křídla, která nesou zkázu

Útoky spojenců na Libyi zahájila Francie. Řízení operací poté převzaly Spojené státy a přidala se i Velká Británie, Katar nebo letouny Spojených arabských emirátů.

Prohlédněte si stroje, které útočí na libyjskou armádu ZDE

09:36
9:52 Je Kaddáfí legitimním cílem nebo není?

Britský tisk řeší neshodu mezi svým premiérem a šéfem ozbrojených sil. David Cameron totiž prohlásil, že libyjský vůdce je legitimní cíl. Zatímco generál Sir David Richards poté uvedl, že legitimním cílem Kaddáfí "absolutně není". 

"Není to vůbec užitečné, ale úplně zbytečné," shrnul situaci mezi oběma představiteli nejmenovaný důstojník britské armády. Jak řekl v rozhovoru s Guardian,takový spor je to to poslední, co teď všichni potřebují.

09:53
10:01 Neriskujte životy našich vojáků, vzkazují vládě Britové

V současné chvíli si více než polovina Britů myslí, že by vláda neměla riskovat život britských vojáků kvůli tomu, aby zabezpečila ochranu libyjské opozice, cituje z průzkumu list Daily Teleghraph.

10:08
10:14 Zajatí novináři ze Západu

Katarská stanice Al-Džazíra přináší informace o třech západních reportérech, které zajaly Kaddáfího jednotky.

Jedná se o Davea Clarka a fotografa Roberta Schmidta, oba z agentury AFP, a fotografa agentury Getty Images Joea Raedla. Řidič auta, které si v Libyi pronajali, uvedl, že byli uneseni v sobotu na cestě mezi Tobrúkem a Adžedábíjou.

10:22
10:29 "Nemáme vodu, ale máme kliniku plnou raněných"

"Toto je pátý nebo šestý den za sebou, kdy je město ostřelováno. Naše klinika je plná pacientů. Už ani nemáme postele pro ty další, kdo potřebují ošetření," popsal pro BBC situaci v Misurátě zdejší lékař.

"Ve městě nesvítí světla, už deset dní nefungují komunikační prostředky a nemáme vodu už více než týden. A těžká střelba stále pokračuje. Je to opravdu vážné, mezinárodní společenství musí převzít zodpovědnost. Jen od včerejška jsme přijali 125 zraněných, včetně rodiny se čtyřmi dětmi, která byla postřelena ve vlastním autě, když chtěla opustit město," dodává lékař.

10:37
10:40 Kaddáfího jednotky znovu útočí

Kaddáfího jednotky i přes okamžité vyhlášení složení zbraní z nedělního večera opět zaútočily. Těžkými zbraněmi právě napadly město Zintán, informuje katarská stanice Al-Džazíra.

10:54
10:59 Útoky spojenců jsou zatím úspěšné

Podle britského premiéra Davida Camerona je většina protiletadlových základen plukovníka Kaddáfího vyřazena z provozu. Právě protiletadlové štíty jsou důvodem, proč spojenecké jednotky k vojenské operaci na území Libye přistoupily. Chtějí tak zabezpečit bezletovou zónu a zabránit tím možnému bombardování civilistů.

Protiletadlové zbraně plukovníka Kaddáfího v pondělí v noci opět zaútočily na spojenecké letouny

11:07
11:15 V pustině ztroskotala americká stíhačka

Rob Crilly z britského listu Daily telegraph tweetuje: Právě jsem našel havarovaný americký letoun uprostřed pustiny. Myslím, že za to může mechanická porucha.

Jednalo se o válečnou stíhačku F-15E Strike Eagle, jeden člen posádky byl již zachráněn, druhý ještě čeká na vyzvednutí, doplňuje mluvčí velitelství pro oblast Afriky Vince Crawley.

12:00
12:03 Jemenský prezident je připraven odstoupit

Jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih je ochoten do konce roku v rámci "ústavního" předání moci odstoupit. Agentuře AP to dnes řekl jeho mluvčí, podle nějž prezident o svém záměru informoval významné jemenské činitele, armádní velitele a kmenové vůdce na setkáních v pondělí v noci. Sálih prý také slíbil, že moc nikdy nepředá armádě.

Sálihův odchod po 32 letech u moci požadují demonstranti v ulicích od konce ledna. Proti demonstracím opakovaně zasahovaly bezpečnostní síly. Při pátečním zákroku bylo podle agentur zabito 52 lidí. Prezident pak vyhlásil výjimečný stav a část armády a někteří jemenští velvyslanci v pondělí vyjádřili podporu povstání.

Jeden z vůdců opozice v pondělí AP řekl, že opozice se Sálihem vyjednává o řešení krize. Jednou z nabízených možností prý bylo Sálihovo odstoupení a vytvoření vojenského výboru, který by Jemen vedl do prezidentských a parlamentních voleb. Nejmenovaný zdroj se nechal slyšet, že výsledek jednání by mohl být znám do 48 hodin.

12:07
12:13 Zachráněn i druhý americký pilot

Americká armáda v prohlášení uvedla, že byl již zachráněn i druhý z pilotů havarované stíhačky, píše agentura Reuters. Oba piloti se před nárazem stihli katapultovat, takže prý mají jen lehká zranění.

Na snímku letoun F-15E Strike Eagle před odletem z britské základny na misi "Úsvit Odysseje" do Libye (19. března 2011)

12:17
12:30 Za každé tělo 600 dinárů

"Jeden z Kaddáfího mužů, který byl zajat v Zitánu, přiznal, že dostávají od vlády 600 libyjských dinárů (asi 8400 korun) za každé tělo zemřelých, které přivezou zpátky do Tripolisu," tweetuje AhababLibya.

Již o víkendu se v médiích objevily zprávy od povstalců, že si libyjský vůdce nechává přivážet těla obětí, která následně rozmisťuje na místech ozbrojených střetů, aby to vypadalo, jako těla mrtvých civilistů, kteří zahynuli po náletech spojenců.

12:42
12:48 Střelba v centru Misuráty

Kaddáfího muži v Misurátě zastřelili pět lidí, z toho čtyři děti. Jak uvedl mluvčí města, které je stále v rukou rebelů, ostřelovači a tanky dnes na hlavní třídě začali "slepě" střílet kolem sebe.

13:06
13:17 Střelba je slyšet až na tuniských hranicích

Vysoké komisařství Organizace spojených národů pro uprchlíky UNHCR tweetuje: "Naši pracovníci na libyjsko-tuniské hranici říkají, že z Libye slyší střelbu."

13:35
13:41 Do bojů v Libyi se zapojí i NATO

Severoatlantická aliance se na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN zapojí do akcí proti režimu Muammara Kaddáfího. Zatím půjde o prosazování zbrojního embarga vůči Libyi. Operace začne zhruba do 24 hodin. Dohodla se na tom dnes Severoatlantická rada, tedy nejvyšší rozhodovací orgán NATO. ČTK to potvrdil český velvyslanec při alianci Martin Povejšil.

Zapojení NATO do akcí znamená, že se, byť zřejmě jen nepřímo, zapojí i Česká republika, která je členem tohoto 28členného bloku.

Aliance kromě prosazování zbrojního embarga uvažuje i o tom, že by se zapojila do prosazování bezletové zóny nad Libyí. To je ale citlivější, a tudíž i problematičtější věc, nad kterou zatím v alianci nepanuje shoda. Hlavní odpor zazníval v této věci v minulých dnech od Turecka.

14:18
14:26 Za pád stíhačky mohla nejspíš technická porucha

Americký bojový letoun typu F-15E Strike Eagle ztroskotal nedaleko Benghází pravděpodobně kvůli technické poruše.

"Ráno jsme dostali tip, tak jsme odjeli na místo asi hodinu od města, kde ležely černé ohořelé trosky stíhačky F15 E Strike Eagle. Přišla tam také malá skupinka lovců suvenýrů a opozičních rebelů, aby se na ten vrak podívala. Ležel tam... v podstatě na louce. Kousek dál se válela také ještě jedna řízená střela, kousky nějakých listin a součástky... mrazivé," popisoval nález novinář Rob Crilly z Daily Telegraphu.

14:27
14:28 Spor Putina s Medveděvem o Libyi vyústil zřejmě kvůli volbám

Medveděv a Putin porušili své dosavadní dokonalé souznění, když se proti sobě postavili v hodnocení západního "křižáckého tažení" v Libyi. Ale jaká je realita, ptá se v úterý ruský tisk. Rivalita úzce souvisí s prezidentskými volbami v roce 2012.

"Ve vládnoucím tandemu to praská," napsal internetový list Gazeta.ru s tím, že prezident a premiér ukázali, jak hluboce se rozcházejí ohledně intervence v Libyi a rezoluce OSN, která ji umožnila. "Putin přešel vůči Medveděvovi do opozice," hlásá titulek liberálního listu Vedomosti.

Putin, který zdůraznil, že vyjadřuje jen svůj "osobní názor", tvrdě kritizoval rezoluci OSN o zásahu v Libyi, kterou přirovnal k výzvě ke křižáckým výpravám ve středověku. Zároveň odsoudil vojenskou intervenci. Medveděv zásah neodsoudil.

14:42
14:51 Lékaři bez hranic čekají za branami Libye na povolení k vstupu

Organizace poskytující zdravotní péči, mezi nimi i Lékaři bez hranic a další lékaři čekají na hranicích s Tuniskem, informoval BBC. Ivan Gayton z MSF říká, že slyšel od novinářů o tisících zraněných, kterým nebyla vůbec poskytnuta pomoc lékařů. "Lékařům bez hranic nebylo vůbec umožněno postarat se o zraněné", řekl.

15:04
15:09 Protesty v Sýrii

Stovky lidí protestují na jihu Sýrie proti tamní vládě. Požadují větší svobodu obyvatel a boj s korupcí. Ve městě Darea bylo před čtyřmi dny zabito pět civilistů, kteří demonstrovali proti vládě.

 

15:21
15:21 Alžírsko odsoudilo zásah spojenců

Alžírský ministr zahraničí Mourad Medelci řekl, že letecké útoky spojenců namířené na Kaddáfího jednotky byly nepřiměřené a hrozí, že se krize ještě zhorší.

15:28
15:28 Jemenská opozice odmítla prezidentovu nabídku k odstoupení

Koalice jemenských opozičních skupin odmítla nabídku prezidenta Alího Abdalláha Sáliha vzdát se po parlamentních volbách do ledna příštího roku úřadu. Agentuře Reuters to řekl mluvčí opozice. Prezidentův odchod požadují od konce ledna demonstranti v ulicích. Poté, co je v pondělí podpořila část armády, v úterý Sálih varoval, že snaha dostat se k moci "převratem" by mohla vést k občanské válce. Podle agentury AFP americký ministr obrany Robert Gates v úterý označil situaci v Jemenu za znepokojivou.

15:31
15:38 Španělský parlament drtivou většinou odsouhlasil účast země na zásahu

Španělsko valnou většinou odsouhlasilo účast země na bezletové zóně nad Libyí. Na žádost premiéra Jose Luise Zapatera parlament spoluúčast formálně schválil 336 hlasy, 3 poslanci byli proti a jeden se zdržel hlasování. Španělská letadla již hlídají libyjský vzdušný prostor. Madrid vyslal i fregatu a ponorku, které již jsou součástí spojeneckých sil.

15:51
15:54 České gripeny do Libye nepoletí

O zapojení České republiky do vojenské akce Úsvit Odysseje nikdo ze spojenců nepožádal. A i kdyby požádal, armáda by nemohla vyhovět. Proč nemohou být české gripeny nasazeny do akce? Přesný důvod najdete zde: 

16:07
16:10 Záchránit posádku stíhačky nebude snadné

Zachránit posádku americké stíhačky typu F-15E Strike Eagle, který ztroskotal poblíž Benghází v důsledku technické poruchy, údajně nebude tak jednoduché.  

Lindsey Hilsum z Channel 4 News podle Telegraphu na svém blogu napsal, že ve chvíli, kdy byla na místo vyslána americká helikoptéra, došlo ke střelbě na místní obyvatele vesnice, tvrdí zpráva.

16:15
16:23 Obama obešel ústavu, říkají někteří členové Kongresu

Americký prezident Barack Obama čelí kvůli zásahu v Libyi stále větší kritice zákonodárců ve Spojených státech.

Zatímco podle některých hlasů prezident čekal se zásahem příliš dlouho, podle jiných s ním neměl vůbec souhlasit. Někteří zákonodárci navíc tvrdí, že šéf Bílého domu překročil své pravomoci, když před americkou účastí v akci nepožádal Kongres o souhlas.

"Pokud chcete napadnout jinou zemi, musíte přijít do Kongresu. (Obama) to neudělal, což není žádná prkotina," uvedl liberální demokratický kongresman Dennis Kucinich v pondělí v televizní stanici Fox News.

Republikánský senátor Richard Lugar řekl, že intervence nemá jasný cíl. "Američané potřebují prostřednictvím Kongresu slyšet, co náš prezident považuje za cíle. (Obama) naznačil, že k tomu, co dosud udělal, má ústavní pravomoc. Já mám ale jednoduše zato, že pokud jdeme do války s Libyí, měli bychom vyhlásit Libyi válku a se spojenci dáme dohromady plán, jak tu válku vyhrát a co dělat, až ji vyhrajeme," uvedl.

Senátor a bývalý republikánský kandidát na prezidenta John McCain se naopak šéfa Bílého domu zastal.

16:34
16:48 Zbrojní embargo v praxi

NATO se v úterý shodlo na tom, že bude prosazovat zbrojní embargo nad Libyí. Uplatňování embarga by mělo v praxi znamenat nasazení aliančních plavidel rozmístěných ve Středozemním moři kolem libyjských vod. Jejich úkolem by pak bylo kontrolovat, zda do Libye někdo nezkouší pašovat zbraně, protože vůči této zemi platí zbrojní embargo. Použity by k tomu mohly být i vojenské prostředky. Podobně by navíc alianční letouny kontrolovaly přístup do libyjského vzdušného prostoru.

17:00
17:02 Spojenci se stahují k libyjské hranici

Boje mezi odpůrci Muammara Kaddáfího a libyjským režimem se vyostřují. OSN na Libyi uvalila sankce a vyhlásila nad zemí bezletovou zónu. Povstalcům přiletěly na pomoc vojenské síly ze Západu, které ze vzduchu bombardují Kaddáfího jednotky. Raketa zcela zničila administrativní budovu, ve které údajně sídlilo velení armády blízko Kaddáfího rezidence v Tripolisu. Podívejte se, jak vojenská akce zvaná Úsvit Odysseje probíhá.

17:25
17:25 Alžírsko vyzvalo k zastavení zahraniční intervence

Bombardování cílů v Libyi mezinárodní koalicí je podle sousedního Alžírska s ohledem na rezoluci Rady bezpečnosti OSN nepřiměřené a musí ihned přestat. Uvedl to dnes v Alžíru alžírský ministr zahraničí Murad Medelsí při setkání se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem, jehož země také bombardování odsoudila.

Medelsí také obvinil země, které se operace proti Libyi účastní, že zhoršily situaci v oblasti. "Alžírsko využívá této příležitosti, aby opět vyzvalo k okamžitému ukončení bojů a zahraničních intervencí, aby se ušetřily životy našich libyjských bratrů," četl ministr z prohlášení.

17:34
17:42 V Libyi to bude jako v Iráku, říká Íráčanka

Iráčanka, která uprchla před válkou v Iráku a která žila v Tripolisu deset let, a nyní žijící v Bagdádu, hovořila v radiu BBC Five Live. Na otázku, jestli je situace podobná té v Iráku, řekla: "Situace se teď vyvíjí tak, že si myslím, že to bude stejné jako v Iráku, protože začátek byl podobný a tím pádem nastane i stejný scénář."

17:48
17:54 Pentagon: Spojencům se v Libyi stále nedaří chránit civilisty

Navzdory dosavadním úspěchům v Libyi se spojencům stále nedaří zcela chránit civilisty. Na dnešní tiskové konferenci amerického ministerstva obrany to řekl admirál Samuel Locklear, který velí námořním silám USA v Evropě a Africe. Špatná situace je zejména ve městě Misuráta, kde vládní jednotky Muammara Kaddáfího drží v šachu povstalce. Z města přicházejí informace o obětech a zraněných.

Rezoluce OSN žádá ochranu civilistů "všemi prostředky" s výjimkou pozemních sil. "Mám zato, že navzdory našim dosavadním úspěchům Kaddáfí a jeho síly stále nevyhovují rezoluci OSN, protože stále útočí na libyjské obyvatelstvo," uvedl americký admirál.

(Foto: pohřeb jednoho z rebelů v Benghází. Zdroj: Reuters)

18:05
18:10 Katar vysílá jednotky do Libye

Katarské jednotky budou připraveny se připojit ke spojenecké operaci do víkendu, řekl Adm Samuel Locklear, pod jehož velení spadá uvalení bezletové zóny. Informovala o tom agentura Reuters.

18:12
18:20 Šest civilistů bylo postřeleno během záchrany pilotů

Channel 4 tweetuje: otec jednoho z šesti civilistů, kteří byli postřeleni z americké helikoptéry během záchrany amerických pilotů zřícené stíhačky, říká, že jeho synovi bude pravděpodobně amputována noha. 

Šest civilistů bylo zastřeleno a zraněno během záchrany posádky stíhačky F-15 nedaleko Benghází.

18:29
18:31 Francie navrhla, aby zásahy v Libyi řídili ministři koaličních zemí

Francie navrhla členům mezinárodní koalice, kteří se podílejí na bombardování sil libyjského diktátora Muammara Kaddáfího, politickou platformu pro řízení vojenské operace, a to na úrovni ministrů zahraničí. Sdělil to v úterý francouzský ministr zahraničí Alain Juppé. Šéfové diplomacií zúčastněných států se prý brzy sejdou, aby o tom jednali.

18:32
18:45 V Káhiře hořela budova ministerstva vnitra

Požár dnes v Káhiře zachvátil úřední budovu sousedící se sídlem ministerstva vnitra, před kterým krátce předtím demonstrovaly tisícovky policistů. Obě události jsou podle místních zdrojů možná spojené, ale příčina požáru zatím není známá.

Policisté protestovali proti pracovním podmínkám a požadovali zvýšení platů. "S požárem nemáme nic společného. Náhle jsme viděli, jak budova začala hořet," ujišťoval v televizním rozhovoru jeden z policistů.

18:59
19:02 Turecko odmítá vynucování bezletové zóny ze strany NATO

Z Ankary dnes podle agenturních zpráv zaznělo, že Turecko, které je členem NATO, nemůže souhlasit s tím, aby aliance převzala vynucování bezletové zóny, pokud rozsah operací půjde nad rámec akcí povolených rezolucí RB OSN.

První letecké útoky vůči Kaddáfího silám v sobotu spustila Francie. Ta také o víkendu uspořádala vrcholnou schůzku, na níž mezinárodní koalice slaďovala další postup a akce vůči Libyi. "Pařížská schůzka vytvořila novou situaci mimo tento rámec (OSN)," citovala agentura Reuters tureckého ministra zahraničí Ahmeta Davutoglua.

Rasmussen v dnešním prohlášení také uvedl, že aliance už dokončila plány na pomoc se zajišťováním bezletové zóny nad Libyí. To ale ještě neznamená automatické spuštění takové akce. K tomu, aby se tak stalo, by bylo zapotřebí dalšího rozhodnutí Severoatlantické rady. Zda a kdy by k tomu mohlo dojít, není zatím zřejmé.

19:15
19:17 Vzbouřenci v Libyi jsou nekoordinovaní

Ian Pannell, reportér BBC, píše o nekoordinovanosti rebelů v Benghází: "rebelové postrádají jakékoliv společné velení, nemají žádné vybavení pro komunikaci a disponují pouze lehkými zbraněmi... Mají odlišné strategie: představy některých hovoří o nutnosti zatlačit (Kaddáfího jednotky) na západ, a to až k Tripolisu; jiní chtějí dobýt Adžedabíju a upevnit svoji moc na východě, v naději, že Libyjci v jiných městech potlačí vládní jednotky a osvobodí se sami."

19:35
19:35 Ruský ministr obrany odsoudil smrt civilistů

Ruský ministr obrany Anatolij Serďukov po jednání se svým americkým protějškem Robertem Gatesem odsoudil smrt civilistů v Libyi. Západní operaci v pondělí ostře kritizoval i premiér Vladimir Putin. Gates ruské představitele ujistil, že západní koalice vyvíjí všemožné úsilí, aby se civilních obětí vyvarovala. Zároveň prohlásil, že v příštích dnech intenzita náletů zeslábne.

"Bohužel, poslední události ukazují, že v této zemi (v Libyi) začaly reálné boje, v jejichž důsledku utrpěly civilní objekty a zahynuli civilisté. To je nepřípustné. Rusko vyzývá všechny strany konfliktu udělat vše, aby násilí ustalo," řekl Serďukov a dodal, že mandát vyplývající z rezoluce Rady bezpečnosti OSN počítal jen s opatřeními na ochranu civilistů a nepřipouštěl eskalaci konfliktu.

19:49
19:49 Kaddáfí má tajný trumf: zlato

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí a jeho země je sice odříznutá zbytkem světa od finančních toků, ale jeho situace nemusí být vůbec bezvýchodná. Zlaté rezervy dávají libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu šanci financovat si menší armádu žoldáků po řadu měsíců

19:58
19:59 Diskuze o velení nad bezletovou zónou pokračuje, NATO se zatím nevyjádřilo

Země, které prosazují bezletovou zónu pokračují v diskuzi, kdo by měl převzít velení. USA plánuje velení předat, ale NATO dosud neuvedlo, zda je ochotno velení převzít. Prezident Barack Obama se dle svých slov domnívá, že by NATO mělo být součástí velitelské struktury. Řekl to v Bílém domě. Informovala o tom stanice BBC.

20:10

20:10 Čtěte rozhovor s ministrem zahraničí Schwarzenbergem o situaci v Libyi

Schwarzenberg: Kaddáfí a šílenec? Zabil mnoho lidí, ale skóre nemá nejhorší

20:46

20:46 Další náznaky, že koalice se rozšiřuje

Rumunsko posílá loďstvo do Středomoří k účasti při zbrojním embargu na Libyi, podle agentury AFP to uvedl rumunský prezident Traian Basescu.

21:20

21:20 Bombardování není správým dialogem

Libyjská státní televize uvedla, že obyvatelé Tripolisu budou reagovat na nálety, při kterých koalice bombarduje Libyi. "Toto není cesta jakou se vede dialog mezi národy," uvedla v reportáži televize.

21:56

21:56 Saudská Arábie podporuje operaci v Libyi

Podle BBC Saúdská Arábie vyjádřila svou podporu pro vojenskou operaci v Libyi. Britský premiér David Cameron se setkal s ministrem zahraničí Saúdské Arábie v úterý v Londýně.

22:42

22:42 Obama: Velení předáme v několika dnech

Americký prezident Barack Obama, dnes uvedl, že nemá "absolutně žádné pochybnosti", že USA budou mít během několika dnů možnost převést kontrolu libyjské vojenské operace na mezinárodní koalici.