Kdo měl být zlikvidován
Jihoafrický server iol.co.za uvedl, že zajištěný seznam z úterní razie byl napsaný česky. Kromě Beekova jména na něm figurovalo jméno bezpečnostního analytika Paula O’Sullivana, který se Krejčířovým případem zabývá, jméno právníka du Toit, který figuroval v případu loni zavražděného německého podnikatele Uweho Gembally, s nímž údajně český podnikatel pral špinavé peníze, a lékaře Mariana Tupeho. Ten minulou středu před soudem řekl, že podnikateli vystavil dokumenty s nepravdivou diagnózou. Na jejich základě se prý Krejčíř z pojistek obohatil o bezmála 12 milionů korun. Krejčíř nařčení z fingování rakoviny odmítl.

Po Radovanovi Krejčířovi od úterý pátraly jihoafrické speciální jednotky Hawks. Vždy se mu ale podařilo uprchnout.

V pátek ráno se ale český podnikatel policii sám a dobrovolně "nabídl", píše server timeslive.co. Podle informací ho poté policisté zadrželi a bude obviněn "z podvodu".

Mluvčí Hawks v pátek ráno uvedl, že policie dostala možnost Krejčíře navštívit a následně ho zadržet prostřednictvím jeho právníků. Ti slíbili, že ho předají v prostorách svých kanceláří v centru Johannesburgu v pátek v 7 hodin ráno. "Bylo to to nejlepší, co mohl udělat. Do té doby to byla jen hra na kočku a na myš se zákonem," uvedl McIntosh Polela.

Krejčíř prý už nekolikrát podobnou schůzku, na které by se policii sám vydal, svolal. "Setkání se ale opakovaně neuskutečnily," vysvětloval Polela s tím, že místo jeho pobytu, kde bude držen pro "svou bezpečnost", neuvede. Tentokrát ale šlo o soukromou dohodu s šéfem Hawks Anwarem Dramatem.

 

Krejčíř: Mám strach se vrátit do České republiky, zavraždili by mě - čtěte ZDE

 

 Radovana Krejčíře policisté vyšetřují v souvislosti s několikamilionovým pojistným podvodem a se smrtí kontroverzního podnikatele a údajného šéfa podsvětí identifikovaného jako Cyril Beeka. Ten byl v pondělí zastřelen v Kapském Městě. Z Česka uprchl kvůli stíhání za majetkové a násilné trestné činy. Od dubna 2007 pobývá v JAR, kam přicestoval na falešný pas.

Podvod, za který je český podnikatel v JAR stíhán, se týká asi 4,5 milionu randů (zhruba 11 milionů korun). Krejčíř je údajně získal na základě lékařských dokumentů tvrdících, že má rakovinu, čímmž se od pojišťoven obohatil.

Vyšetřovatelé v Jižní Africe po Krejčířovi pátrali od úterka v souvislosti s údajným pojišťovacím podvodem a smrtí kontroverzního jihoafrického podnikatele. Ten byl v pondělí zastřelen. Krejčíř se podle webu vydal do rukou šéfa zvláštní jednotky jihoafrické policie v provincii Gauteng.

 

Seznam lidí k likvidaci

Polela uvedl, že policie již ve čtvrtek obdržela informace, že Krejčíř se nachází na klinice Rosebank. "Naši muži tam dorazili a snažili se ho zadržet, ale když přišli na místo, již tam nebyl," citoval mluvčího server eyewitnessnews.co.

 

V úterý podnikla policie razii v domě v Johannesburgu, který podle médií patří Krejčířovi a kde policisté našli seznam lidí určených údajně k likvidaci. Místo případného Krejčířova zatčení prý právníci chtěli, aby byl jejich klient pouze předvolán před soud.

Jihoafrický deník The Times má údajně k dispozici také kopii dopisu pro státního zástupce Riegela du Toit, v němž prý Krejčířovi právníci mimo jiné navrhli, aby Krejčíř dostal tři týdny na přípravu vlastní verze výkladu událostí pro prokuraturu. Dopis údajně poslali před dvěma týdny a snaží se v něm podle The Times vyjednat podmínky Krejčířova "případného zatčení".

 

"Spletli si vrata"

Krejčířův syn policii podle serveru The Times při razii řekl, že jeho otec je asi 700 kilometrů daleko v Durbanu. Naposledy ho prý viděl v sobotu. Zaměstnanec Krejčířovy manželky, který byl také v domě, uvedl, že se s Krejčířem naposledy viděl v neděli. Policie oba vzala k výslechu. Jihoafrické úřady podle médií zajistily také dvě vozidla značek Lamborghini a Ferrari.

 

Podle du Plessise razie nebyla potřeba, protože Krejčíř "je ochoten spolupracovat s policií". On, ani další Krejčířův právní zástupce Ian Small-Smith prý ale neví, kde se jejich klient nachází.

 

Soud potrestal uprchlíka Krejčíře osmiletým vězením za stamilionový tunel - čtěte ZDE

 

 Sever iol.co.za uvedl, že Krejčíř jihoafrické policii unikl poté, co zvláštní policejní jednotka při razii nejdříve vnikla do špatného domu. "Spletli si vrata," řekl policejní mluvčí Polela jihoafrické tiskové agentuře SAPA.

Zatčení pro Česko zatím nemá význam

Krejčíř je v Česku stíhán za majetkové a násilné trestné činy. Od dubna 2007 pobývá v JAR, kam přicestoval na falešný pas. Tamní policie po něm podle médií pátrá v souvislosti s několikamilionovým pojistným podvodem a se smrtí kontroverzního podnikatele a údajného šéfa podsvětí identifikovaného jako Cyril Beeka. Ten byl v pondělí zastřelen v Kapském Městě.

Pro vydání do Česka zatím ale současné zadržení Krejčíře význam nemá a na extradiční řízení nemá vliv. Soud v jihoafrickém Kempton Parku sice v únoru 2008 rozhodl, že je Krejčířovo vydání nepřípustné. "Tento verdikt ale v září 2010 zrušil Vrchní soud v Johannesburku, a to mimo jiné z důvodu pochybení soudce, který o věci rozhodoval v prvním stupni," uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková. Nové rozhodnutí zatím nepadlo.

A stejně tak bez Krejčířovy přítomnosti běží Krejčířovy kauzy v Česku. Naposledy jej Městský soud v Praze letos v lednu odsoudil k osmiletému podvodu v cause Technology Leasing. V ní způsobil škodu za více než sto milionů korun - v pozadí totiž řídil skupinu lidí, která si jménem firmy půjčovala na fiktivní nákupy přístrojů. Jedním z nich měl být například bagr na Kamčatce.

 

 

Již před dvěma lety pak Vrchní soud v Olomouci potvrdil Krejčířovi šestiapůlletý trest vězení za to, že podvodem připravil firmu Frymis o akcie v hodnotě 75 milionů korun. Detektivové Krejčíře viní také z toho, že stál za několika útoky na ČEPRO a že chtěl státní firmu připravit o miliardy.