Pobřeží slonoviny

 - Název státu pochází z minulosti, kdy byla oblast centrem obchodu se slonovinou

- Poloha: přímořský stát v západní Africe na pobřeží Guinejského zálivu; sousedí s Mali, Burkina Fasem, Ghanou, Libérií a Guineou

- Rozloha: 322.462 km2 (čtyřikrát větší než ČR)

- Počet obyvatel: 21,1 milionu (2009)

Úřední jazyk: francouzština

Jednotky mezinárodně uznávaného prezidenta Pobřeží slonoviny Alassana Ouattary vtrhly do metropole Abidžanu s cílem dobýt prezidentský palác a donutit dosavadního prezidenta Laurenta Gbagba k odstoupení. Podle svědků citovaných BBC probíhají v centru města těžké boje. "Slyším intenzivní střelbu," řekl BBC obyvatel Abidžanu.

Jednotky zaútočily na sídlo dosavadní hlavy státu Laurenta Gbagba v noci na pátek. Krátce předtím Ouattarovy síly podle agentury Reuters obsadily studio státní televize v bývalé metropoli Abidžanu, které dosud ovládal Gbagbo.

Ouattarovy síly získaly v posledních dnech kontrolu až nad 80 procenty území, podle BBC jim armáda na mnoha místech nekladla žádný odpor. Ve čtvrtek obklíčily Abidžan a daly Gbagbovi ultimátum do večera, aby se vzdal funkce. Prezident, který odmítl uznat výsledky listopadových voleb, na požadavek nereagoval.

 

"Myslí si, že ho zachrání bůh"

Podle Ouattarova mluvčího se nyní bojuje o Gbagbovo sídlo, kde jednotky věrné dosavadnímu prezidentovi kladou tuhý odpor. "Gbagbo nejeví žádné známky toho, že by se vzdával," řekl mluvčí. "Nemyslím, že by pochopil, že hra skončila. Myslí si totiž, že ho bůh zachrání," dodal.

Podle prohlášení jeho zástupce v Evropě Toussainta Alaina Gbagbo nemá v úmyslu odstoupit nebo se vydat vzbouřencům a odsuzuje nynější Ouattarovo tažení, které označil za pokus o státní převrat. Podle Alaina se hovoří o válce v Pobřeží slonoviny, ale ve skutečnosti se jedná o regionální konflikt: Ouattara má podporu Burkina Fasa, Mali, Nigérie, ale i Francie a USA.

Ouattarův mluvčí se také domnívá, že Gbagbo se zdržuje ve svém sídle a neopustil ho. Ve čtvrtek se objevily spekulace, že je Gbagbo je na cestě do Jihoafrické republiky, zástupci jihoafrické ambasády v Abidžanu to ale popřeli.

Podle šéfa mise OSN v zemi Čche Jong-čina Gbagba houfně opouštějí jeho příznivci. Odešlo prý už přes 50 000 vojáků a policistů, věrné zůstaly pouze zvláštní síly a republikánská garda. Objevily se i informace o násilí na civilistech, které údajně mají na svědomí Gbagbovy jednotky.

Obětí konfliktu se v pátek stala švédská pracovnice OSN v zemi, kterou zasáhla pravděpodobně zbloudilá kulka.

V předchozích dnech Ouattarovy síly obsadily několik měst včetně formální metropole Yamoussoukro. Ve čtvrtek obklíčily Abidžan, Ouattara ve městě vyhlásil noční zákaz vycházení a vyzval k uzavření pozemních, vzdušných i námořních hranic země. Kontrolu nad abidžanským letištěm převzaly mezinárodní síly OSN.

Během čtyř měsíců povolební krize přišlo v Pobřeží slonoviny o život nejméně 472 lidí a téměř milion obyvatel musel opustit své domovy.

Gbagba tlačí k odstoupení z úřadu prezidenta i OSN. Rada bezpečnosti uvalila ve středu na Gbagba a jeho blízké okolí sankce. Schválená rezoluce mimo jiné vyzvala státy, aby zakázaly Gbagbovi vstup na své území, a požaduje zmrazení jeho majetku. Také Africká unie vyzvala Gbagba k okamžitému předání moci Ouattarovi.