Zahraniční nebo opoziční vojáci v pondělí zadrželi dosavadního prezidenta Pobřeží slonoviny Laurenta Gbagba. Reuters píše, že Gbagba zajali Francouzi a následně ho předali vůdcům povstalců, kteří podporují mezinárodně uznávaného vítěze listopadových prezidentských voleb Alassaneho Ouattaru.

Francouzský velvyslanec v Pobřeží slonoviny Jean-Marc Simon agentuře AFP sdělil, že Gbagba zajistily přímo Ouattarovy jednotky. A Gbagbův mluvčí Ahoua Don Mello tvrdí, že prezident vyšel ze svého bunkru a vzdal se Francouzům, "aniž kladl odpor".

Gbagbo byl pak převezen do abidžanského hotelu Golf, dosavadního Ouattarova sídla. Zadržení Ouattarovými silami potvrdil také mluvčí OSN Farhan Haq, podle kterého místní mise OSN "poskytovala ochranu a bezpečnost v souladu se svým mandátem".

Velvyslanec Pobřeží slonoviny při OSN agenturu AFP informoval, že Gbagbo je v pořádku a bude postaven před soud. Britský ministr zahraničí William Hague prohlásil, že s Gbagbem má být zacházeno s respektem a že následný proces by měl splňovat všechny náležitosti řádného a spravedlivého soudu.

Obléhaná rezidence

Kolona více než 30 obrněných vozů v pondělí postoupila směrem ke Gbagbově rezidenci v hospodářské metropoli Abidžanu, poté francouzské síly pronikly do budovy a Gbagba zadržely.

Terčem útoků se Gbagbova rezidence stala také v noci. OSN se při nočních útocích podařilo zasáhnout rezidenci a zničit těžké zbraně Gbagbových jednotek. Francie přiznala, že se na nočním útoku podílela. Boje byly dnes hlášeny také z několika čtvrtí Abidžanu, které doposud kontroloval Gbagbův tábor, uvedla agentura AFP.

OSN svůj zásah zdůvodnila zhoršením politické a bezpečnostní situace v zemi, když Gbagbovy jednotky zesílily útok na Ouattarovy oddíly.


Gbagbo, který po prohraných listopadových volbách odmítal odstoupit z postu prezidenta, v této souvislosti obvinil Francii, že nemá jiný cíl než dosavadního prezidenta zavraždit.

Krize v této západoafrické zemi trvá od sporných listopadových prezidentských voleb. V Pobřeží slonoviny během ní přišlo o život skoro 500 lidí a více než milion obyvatel musel opustit své domovy.