Libyjští povstalci odmítli plán Africké unie na ukončení bojů v zemi. Novinářům to řekl předseda vzbouřenecké rady Mustafá Džalíl.

Plán počítal s okamžitým příměřím, nikoli však s odchodem libyjského vůdce, což byl hlavní požadavek vzbouřenců. Navrhoval také reformu vládnoucího režimu, zatímco rebelové volají po jeho odstranění.

Muammar Kaddáfí podle představitelů AU na plán v neděli přistoupil. Jeho síly v pondělí přesto pokračovaly v ostřelování západního města Misuráta.

Do bašty libyjské opozice Benghází kvůli plánu AU dorazila delegace složená z ministra zahraničí Jihoafrické republiky a prezidentů Konga, Mali, Mauritánie a Ugandy. Ve městě na ni čekalo asi tisíc demonstrantů s nápisy "Osvoboďte nás od Kaddáfího" nebo "Kaddáfí spáchal genocidu". Vyhlídky na brzké uzavření příměří však podle agentur nebyly dobré, zejména kvůli požadavku rebelů na odstoupení Kaddáfího a kvůli jeho neochotě k takovému kroku.

Kaddáfího syn Sajf Islám v rozhovoru pro televizi BFM řekl, že mluvit o odchodu jeho otce je směšné. Podotkl však, že země potřebuje "novou krev". "Chceme dopředu na scénu postavit novou elitu, elitu mladých, kteří budou vládnout zemi," citovala z interview AFP.

O možném odstoupení libyjského vůdce se podle komisaře AU pro mír a bezpečnost Ramtaneho Lamamry jednalo na nedělní schůzce zástupců africké organizace s Kaddáfím. Ten podle jihoafrického prezidenta Jacoba Zumy nakonec na plán AU přistoupil. Projekt obsahoval okamžité příměří, zahájení jednání mezi vládou a povstalci, otevření tras pro humanitární pomoc a ochranu cizinců, nikoliv však Kaddáfího rezignaci.

Zuma vyzval Severoatlantickou alianci k ukončení leteckých úderů na provládní cíle, aby dala příměří "šanci". NATO, které od konce března velí operacím koaličních sil pod mandátem OSN v Libyi, v prohlášení uvedlo, že ví o návrhu AU, bombardování však podle Reuters odmítlo přerušit, dokud nenastane opravdové příměří.