Království Saúdů

Ropná spása

9 mil. barelů ropy těží Saúdská Arábie každý den a je největším producentem této suroviny v rámci organizace OPEC

Jak se vládne

Neexistují politické strany ani volený parlament. Politiku řídí královský rod Saúdů v čele s králem Abdalláhem. Země je rozdělena na třináct provincií, guvernéry v jejich čele jsou princové vybraní královskou rodinou. To zakotvuje i "základní zákon", přijatý v roce 1992.

Jak se volí

O tom, jak se volby uskuteční a kdo se jich může zúčastnit, rozhoduje ad hoc vydaný královský dekret. Vůbec první volby do místních zastupitelstev proběhly v roce 2005. Následující měly být o čtyři roky později, avšak již k nim nedošlo. Ty nynější jsou dalším "darem" krále, který se chce ochránit před vlnou arabských revolucí. O konání voleb rozhodl v březnu.

Zasáhly zemi nepokoje?

Odehrálo se několik větších demonstrací organizovaných minoritou šíitských muslimů. Ostatní protesty, například proti nezaměstnanosti, ale mívají jen několik desítek účastníků. Abdalláh nechal podle organizace Human Rights Watch od února zatknout kolem 160 disidentů, bloggerů a dalších aktivistů. Své jednotky poslal i k potlačení revoluce v sousedním Bahrajnu.

Svého krále Abdalláha dostávají saúdské ženy do prekérní situace. Již několik let diskutují, zda vlastnit občanský průkaz - a tudíž mít na fotce odhalenou tvář. Teď, v éře arabských povstání, ale přicházejí s ještě znepokojivější otázkou.

Je vhodné ucházet se o průkaz voličský?

Když se volby v absolutní monarchii konaly před šesti lety poprvé, mohl režim ženy odbýt pravdivým argumentem - občanské průkazy, potřebné k registraci, tehdy většina z nich skutečně neměla.

Dnes se ale na Facebooku organizují mnohem sebevědoměji.

"Že nám brání v účasti, nás nezastaví," říká Chulúd Fahdová z kampaně "Baladí", která argumentuje, že ženy by se měly k registraci k nadcházejícím místním volbám dostavit aspoň symbolicky.

Volte i bez lístku

Podobně špatně jako Saúdky už jsou na tom totiž jen ženy ve Spojených arabských emirátech či v Bruneji. V obou zemích ale proto, že teoreticky tam nevolí ani muži - příslušné zákony neexistují.

Ještě obtížněji hledá saúdský král argumenty poté, co v roce 2005 poprvé volily i sousední Kuvajťanky a o tři roky dříve též obyvatelky Bahrajnu.

Saúdský režim tvrdí, že ženy k historicky druhým zářijovým místním volbám - k nimž se lidé začnou registrovat od zítřka - nepustí kvůli "technickým problémům". "Je to urážka," tvrdí Ifat Kabáníová, viceprezidentka průmyslové komory v saúdské Džiddě. Do akce, která vyzývá ke změně systému voleb, se nyní zapojují obchodnice, učitelky i ženy v domácnosti.

Pryč s neřestí v obchodech

Pro krále Abdalláha je situace o to nepříjemnější, že v době arabských nepokojů se úzkostlivě snaží vyhnout se protestům. Lidu posílá štědré dotace - už přes 90 miliard dolarů - aby nevyšel do ulic.

Na majetkové poměry si ale generace mladých Saúdů nestěžuje.

Co jim vadí, je nesvoboda, cenzura i náboženská policie, která ke všemu přichází s novým nařízením: mladý svobodný muž nesmí do obchodního domu bez dohledu rodiny - aby neobtěžoval ženy.

 

Jak generační konflikt v Saúdské Arábii dopadne, svět pozorně sleduje. Země je největším vývozcem ropy s pětinou všech zásob.

 

A kromě žen teď stabilitu narušují i další "potížisté" - minulý měsíc intelektuálové poslali Abdalláhovi petici, v níž žádají, aby nechal vytvořit volený parlament.