Silná exploze otřásla kavárnou na náměstí v Marrakéši. Podle oficiálního zdroje citovaného agenturou AFP šlo o atentát, což potvrdilo i marocké ministerstvo vnitra.

"Analýza prvních důkazů nalezených v místě výbuchu... potvrzuje domněnku o útoku," uvedlo ministerstvo v prohlášení, které přinesla oficiální tisková agentura MAP. Nemocniční zdroje hovoří o 15 mrtvých - sedmi Francouzích a po dvou Nizozemcích, Švýcarech, Rusech a Tunisanech.

Marocký král Muhammad VI. nařídil "zločinecký výbuch" urychleně vyšetřit. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy, jehož země kdysi Maroko ovládala, atentát označil za "krutý a hanebný čin". Marocký ministr komunikací "teroristický čin" odsoudil.

Podle nejmenovaného představitele prefektury města mohlo jít o dílo sebevražedného atentátníka. Svědek, který v kavárně byl, pak ale agentuře AFP řekl, že do podniku vstoupil člověk a před odchodem tam položil bombu.

Zahynuli zákazníci i zaměstnanci kavárny

Jak uvedl český konzul v Rabatu František Med, o zraněných občanech Česka zatím nemá žádné informace. Policejní komisariát ale dosud nedokončil identifikaci obětí, mezi nimiž byli zákazníci i zaměstnanci kavárny.

"První důkazy z místa exploze naznačují, že šlo o trestný čin," uvedlo ministerstvo vnitra v prohlášení, které přinesla oficiální tisková agentura MAP. Krátce poté AFP citovala oficiální zdroj, který řekl, že "podle prvních údajů, které máme, je to atentát". Úřady příčinu exploze vyšetřují. Některé zprávy předtím uváděly, že v podniku Argana na rušném náměstí Džámi al-Fana zřejmě vybuchla plynová bomba.

Po výbuchu v podniku Argana na rušném náměstí Džámi al-Fana podle očitých svědků nastala panika a stovky lidí se daly na útěk. Přední část dvoupatrové budovy byla zničena. Vyděšení kolemjdoucí odnášeli těla z místa exploze a snažili se uhasit oheň. Exploze prý byla slyšet ve vzdálenosti dvou kilometrů.

Marrákeš s milionem obyvatel je střediskem stejnojmenné provincie a jeho hlavní náměstí je jedno z nejrušnějších. Je výchozí destinací pro turisty, kteří míří do pohoří Atlas. V současnosti se v zemi nachází zhruba 200 českých turistů. Podle Tomia Okamury, mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA), zatím nejsou mezi obětmi hlášeni žádní Češi. 

Zhruba 180 Čechů je teď v přímořském letovisku Saidia, vzdáleném od Marrákeše stovky kilometrů. Zbytek Čechů jsou turisté individuální, u těch pravděpodobnost, že byli v Marrakéši, je prý podstatně vyšší.

Úřady podle agentury Reuters zatím neuvedly, zda v souvislosti s explozí podezírají islámské radikály. Větší útoky militantních skupin se odehrály naposledy v roce 2003 v Casablance. Při sérii sebevražedných bombových útoků bylo tehdy zabito 45 lidí. Muž, který prohlašoval, že je členem severoafrického křídla mezinárodní teroristické organizace Al-Káida, podle agentury prý minulý týden na serveru YouTube vyhrožoval útoky na marocké zájmy.