Byl prvním raketoplánem, který pilotovala žena, na oběžnou dráhu vynesl nejvíce lidí včetně nejstaršího kosmonauta světa. Jako první vesmírná loď v roce 1984 "odchytil" v kosmu družici a přivezl ji na Zemi a v roce 1990 dopravil na oběžnou dráhu Hubbleův vesmírný teleskop. Slavný americký raketoplán Discovery symbolicky končí éru raketoplánů. Speciální letadlo jej odveze do muzea.

Jumbo s raketoplánem "na zádech" za úsvitu místního času naposledy zakroužil nad startovací rampou na mysu Canaveral a pak se vydal směrem do Washingtonu. Zde ovšem Discovery nezůstane, zamíří až do města Chantilly ve Virginii do Národního leteckého a vesmírného muzea.

 

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ukončil program raketoplánů loni v létě.  NASA k tomu vedly hlavně vysoké finanční náklady na program. V nejbližších letech budou americké astronauty na oběžnou dráhu dopravovat ruské lodě Sojuz, než zhruba do pěti let poskytnou nová plavidla soukromé společnosti.

Discovery byl první raketoplán, který letěl do vesmíru po haváriích raketoplánů Challenger v roce 1986 a Columbia roku 2003. Během svého fungování absolvoval nejstarší raketoplán 39 misí na oběžné dráze kolem Země. Do vesmíru vynesl 252 lidí a v roce 1995 jej pilotovala Eileen Collinsová, která se tak stala první pilotkou raketoplánu vůbec.

 

Konec éry raketoplánů

Pokud jde o další dva dochované raketoplány, Endeavour by měl být od září vystaven v Kalifornském vesmírném středisku, zatímco Atlantis zůstane na Floridě v Kennedyho vesmírném středisku.

Konec éry raketoplánů