Co nám přineslo členství v EU? Hromadu papírování a zvýšení počtu úřadů, myslí si více než čtyři pětiny lidí podle dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Nárůst byrokracie podle něj zaznamenalo 82 procent respondentů.

Průzkum také ukázal, že 73 procent dotázaných si myslí, že Česko je příliš omezováno evropskými zákony. Vliv EU na českou politiku vadí více než dvěma třetinám lidí.

Čechům vadí také odchod kvalifikovaných lidí za prací jinam, 38 procent z nich si myslí, že členství v unii ohrožuje českou kulturu.

Naopak podle 72 procent dotázaných přispělo členství země v EU k lepší možnosti studovat, pracovat a žít v evropských zemích. Více než tři pětiny lidí také oceňují přísun dotací. Necelá polovina lidí si myslí, že ČR má v EU zajištěnou větší vojenskou bezpečnost a také, že země má větší prestiž.

Podle 22 procent lidí je důsledkem členství Česka v EU vznik kvalitnějších zákonů, a zhruba třetina si myslí totéž o zvýšení vymahatelnosti práva.

Téměř polovina lidí - 49 procent - v průzkumu ocenila příznivý vliv členství v EU na oblast zboží a služeb, necelá třetina, konkrétně 29 procent, vidí příznivý vliv na sféru vědy a výzkumu, ale jen šest procent na oblast sociálního zabezpečení a osm procent na zemědělce.

Průzkum: Dva z pěti Čechů nechtějí být v EU, podpora unie je nejnižší v historii - čtěte ZDE

Meziročně se propadlo pozitivní hodnocení zhruba u poloviny sledovaných položek, pokles byl ale většinou v řádu několika málo procent.

Devět procent lidí, což je stejně jako loni na jaře, se domnívá, že se životní úroveň v České republice v souvislosti se vstupem země do EU zvýšila. Nezměnila se podle 54 procent Čechů, třetina míní, že životní úroveň naopak klesla.

Průzkum se konal ve dnech 2. až 9. dubna. Bylo při něm dotázáno 1048 lidí starších 15 let.