Dvohodinový americký film Innocence of Muslims (Nevinnost muslimů), který poslední dny kritizují muslimové po celém světě, pobouřil i Jemen. Do ulic metropole Saná přímo k ambasádě Spojených států zamířilo několik tisíc lidí, podle nichž snímek uráží proroka Mohameda.

Bezpečnostním silám se podařilo pomocí vodních děl a střelby do vzduchu demonstranty odrazit. I tak ale protestující dav zničil několik aut parkujících poblíž a různými předměty rozbíjel i okna ambasády.

Jemenská ambasáda ve Washingtonu podle agentury Reuters sdělila, že při incidentu v Saná neutrpěl nikdo žádnou újmu. Nejmenovaný zdroj z bezpečnostních složek ale uvedl, že bylo zraněno 15 lidí, někteří z nich střelbou. Agentura AFP mluví dokonce o jednom mrtvém.

Vláda Jemenu útok na ambasádu USA odsoudila, píše v prohlášení zaslaném jemenskou ambasádou ve Spojených státech agentuře Reuters. "Jemenská vláda dodrží své mezinárodní závazky týkající se zajištění bezpečnosti diplomatů a zvýší bezpečnostní přítomnost v okolí všech zahraničních zastupitelských úřadů," ujišťuje prohlášení.

Protestující v Saná vytloukali kamením okna bezpečnostních objektů kolem ambasády, zapalovali auta a pneumatiky. Poté za skandování náboženských hesel vtrhli hlavní branou na její pozemky. Na místo útoku později dorazily policejní posily a až s pomocí slzného plynu dav před ambasádou definitivně rozehnaly.

Po úvodních střetech se ale desítky demonstrujících přeskupily a zaútočily na areál ambasády ze zadní strany, uvádí Reuters. Kolem 12 lidí bylo zatčeno.

Podle výpovědi mluvčího napadené ambasády jsou všichni její civilní pracovníci v bezpečí a je o ně postaráno.

Podívejte se na záběry pořízené přímo u americké ambasády v Saná:

Protesty proti filmu údajně znevažujícímu proroka Mohameda začaly v úterý v Egyptě, ve středu se přenesly do dalších arabských států. V Libyi byl během protestů zabit i velvyslanec Spojených států.

V iráckém svatém městě Nadžafu proti kontroverznímu snímku demonstrovaly stovky sympatizantů šíitského duchovního vůdce Muktady Sadra. Demonstranti obklíčení bezpečnostními silami provolávali hesla nepřátelská USA a Izraeli.

Stovky demonstrantů se také sešly v iráckém hlavním městě Bagdádu a jižním přístavu Basře. I zde byly protesty organizovány Sadrovými sympatizanty, v Basře ale údajně demonstrovali společně šíitští i sunnitští duchovní.

Irák: Američanům vstup zakázán

Muktada Sadr podle agentury AFP v prohlášení vyzval iráckou vládu, aby si povolala amerického velvyslance v Iráku a žádala od něj vysvětlení v dané věci. Požaduje rovněž, aby vláda zakázala vstup na irácké územní všem americkým občanům.

Parlament by měl podle Sadra navíc přijmout zákon, který by zakazoval Iráku udržovat vztahy se zeměmi, v nichž "jsou uráženi prorok Mohamed a islám".

Nechvalně známá šíitská radikální skupina Asáib Hak, která se v roce 2004 odtrhla od Sadra a spáchala některé z nejtěžších útoků na cizince během irácké války, dnes pohrozila, že zájmy USA v Iráku jsou ohroženy kvůli "protiislámskému filmu".

"Urážka proroka Mohameda ohrozí všechny americké zájmy a my jim ji neodpustíme," citovala agentura Reuters mluvčího skupiny Kaíse Chazalího.

Protesty proti filmu údajně znevažujícímu proroka Mohameda přeskočily také do Íránu. Zhruba 500 islamistů ve čtvrtek demonstrovalo před švýcarskou ambasádou v Teheránu (zastupující zájmy USA v Íránu) a hlasitě požadovalo smrt autora snímku. Provolávali také hesla Smrt USA a Smrt Izraeli. Stovky strážců zabránily demonstrantům zaútočit na ambasádu.

Podívejte se na snímky z útoku na ambasádu USA: