Tchaj-wan se rozhodl zakázat návštěvu tibetského duchovního vůdce dalajlamy na ostrově. Vyvolal tím rozhořčenou reakci ženské organizace, která dalajlamu k setkání plánovanému na příští měsíc pozvala, informovala agentura AFP.

Tchajwanská odbočka podnikatelské federace vedená bývalou viceprezidentkou Annette Luovou uvedla, že toto rozhodnutí odráží strach z rozčílení Číny, která na v exilu žijícího dalajlamu pohlíží jako na separatistu.

"Jsme rozhněvané, protože vláda se zjevně bojí čínské reakce. Je to směšné, že Tchaj-wan musí poslouchat Čínu a žádat ji o souhlas, než cokoli udělá," řekla mluvčí Luové.

Federace upřesnila, že se spojila přímo s dalajlamou, který souhlasil, že se zúčastní její asijsko-tichomořské regionální konference pořádané v prosinci v Tchaj-peji.

Tchajwanské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že dalajlamovu návštěvu nepovolí, ale popřelo, že by Čína měla s tímto rozhodnutím cokoli společného. "Jednoduše to není vhodná doba," řekl AFP bez dalších podrobností mluvčí ministerstva Steve Hsia.

Čína dalajlamu obviňuje, že usiluje o nezávislost Tibetu, ačkoli dalajlama opakovaně ujišťuje, že mu jde jen o větší autonomii pro toto území a o náboženské svobody.

Dalajlama vyjádřil přání navštívit Tchaj-wan už v roce 2008, ale i tehdy vláda odůvodnila zamítnutí tím, že "není vhodná doba". O rok později ovšem dalajlama na ostrov přijel, aby poskytl útěchu obětem ničivého tajfunu. Čína jeho návštěvu ostře kritizovala a reakcí údajně bylo také hromadné rušení cest turistů z Číny na Tchaj-wan.

Návštěvy dalajlamy na Tchaj-wanu sleduje Peking obzvláště bedlivě s ohledem na to, že ostrov stále považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Tchaj-wan má vlastní vládu od konce občanské války v Číně v roce 1949.