Meteorologové vyhlásili kvůli smogu v aglomeraci Ostravsko, Karvinsko a Frýdecko-Místecko bez Třinecka regulaci. Firmy musí dodržovat ekologická opatření a částečně omezovat výrobu. Regulace začala platit v neděli v 2:15. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Zvýšené množství polétavého prachu PM10 v ovzduší trápí obyvatele Slezska a severní Moravy od středy, od pátku je v celém kraji smogová situace.

Povolený limit pro průměrnou denní koncentraci prašného aerosolu v ovzduší, který činí 50 mikrogramů na metr krychlový, je na všech 15 měřicích stanicích v kraji překročen minimálně dvojnásobně. Nejhorší situace je v Bohumíně na Karvinsku, kde dosáhla průměrná čtyřiadvacetihodinová koncentrace polétavého prachu 231 mikrogramů na metr krychlový, tedy více než čtyřnásobku povolené hodnoty.

Situace se v neděli nezlepší

Krátkodobé koncentrace ostatních měřených škodlivin jsou podlimitní. Meteorologové nepředpokládají, že by se v neděli imisní situace výrazněji změnila. "Hodnoty průměrných čtyřiadvacetihodinových koncentrací prašného aerosolu se budou opět pohybovat nad hodnotou imisního limitu (50 mikrogramů na metr krychlový), v Moravskoslezském kraji budou překračovat imisní limit dvoj- až pětinásobně," uvedli meteorologové.

Smogovou situaci vyhlašuje ČHMÚ, když alespoň na jedné měřicí stanici v dané lokalitě překročí čtyřiadvacetihodinová průměrná koncentrace polétavého prachu hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový, a to ve dvou po sobě jdoucích dnech, tedy minimálně po dobu 25 hodin. Zároveň tam na polovině měřicích stanic musí v posledních šesti hodinách hodnoty znečištění stoupat.

Regulace se pak vyhlašuje v případě, že alespoň na polovině měřicích stanic v dané lokalitě překročí průměrná denní koncentrace polétavého prachu hodnotu 150 mikrogramů na metr krychlový, a to ve třech po sobě následujících dnech, tedy po dobu minimálně 49 hodin. Také v tomto případě musí být na polovině měřicích stanic v dané lokalitě stoupající hodnoty znečištění.

Rizikové skupiny lidí mohou mít problémy

Smog sice přímo nemusí vyvolat onemocnění, ale může zhoršit zdravotní stav nemocných lidí. Lidé s chronickými dýchacími potížemi, srdečními nemocemi, starší lidé a malé děti by při smogových situacích měli omezit fyzickou zátěž a zbytečně nechodit ven. Meteorologové žádají řidiče automobilů, aby pokud možno nevyjížděli.

Ovzduší v Moravskoslezském kraji patří dlouhodobě k nejhorším v zemi i Evropě. Nejhorší je situace na podzim a hlavně v zimě. Za znečištění ovzduší může místní průmysl, ale také doprava a kotle v rodinných domcích, nezanedbatelný vliv mají také škodliviny přicházející ze sousedního Polska.