Několik hodin po skončení pohřbu prezidenta Huga Cháveze se ujal vlády jeho dočasný nástupce Nicolás Maduro. Na mimořádném pátečním zasedání venezuelského Národního shromáždění v Caracasu složil do rukou poslanců přísahu a stal se dočasným prezidentem země.

Po přísaze, v níž Maduro slíbil absolutní oddanost Chávezovi, prohlásil předseda parlamentu Diosdado Cabello, že „Venezuela půjde cestou směřující k socialismu“.

Opozice považuje předání moci za protiústavní a parlamentní schůzi bojkotovala. Kritici se obávají, že vláda teď přestane respektovat demokratická pravidla.

Podle ústavy má v případě úmrtí prezidenta převzít jeho roli předseda parlamentu. Právě Cabello však ve venezuelské státní televizi oznámil, že se moci chopí Maduro. Socialisté tak bez ohledu na ústavu chtějí udržet kontinuitu a využít odkazu masově oblíbeného Cháveze, který Madura v posledním veřejném vystoupení označil za svého nástupce.

Opozice, která má ve 165členném parlamentu 68 křesel, však Madura v prezidentské funkci nechce akceptovat. „Více než kdy jindy musíme odmítnout to, jak zneužívají k politickým cílům jméno prezidenta, který má dnes pohřeb,“ řekl v pátek na tiskové konferenci opoziční poslanec Angel Medina.

Opoziční předák Henrique Capriles, který se na podzim s Chávezem neúspěšně utkal v prezidentském duelu, prohlásil, že převzetí prezidentského úřadu je protiústavní, byť ho posvětil nejvyšší soud.

„Nicolási, nikdo tě prezidentem nezvolil. Lidé nevolili tebe a budou soudit všechny, kteří využili smrt prezidenta pro účely prezidentské volby,“ vzkázal Madurovi ve svém projevu Capriles.

Maduro se stal zastupujícím prezidentem a zároveň je vládním kandidátem pro nadcházející prezidentské volby. Na Madurovu stranu se navíc po Chávezově smrti postavila armáda, které ústava zakazuje hrát jakoukoli roli v politice.

Kritici vlády se obávají, aby nastolený trend nerespektování ústavy nevedl k oslabení demokratické kontroly venezuelského režimu. „Myslím, že od příštího týdne budeme svědky procesu přitvrzení, pokud je to možné, a radikalizace režimu,“ řekl agentuře AP bývalý venezuelský velvyslanec při OSN Diego Arria.

Vláda své počínání ospravedlňuje právní nejasností situace, v níž se Venezuela momentálně nachází. Chávez se totiž svého prezidentského mandátu, který získal v říjnových volbách, oficiálně neujal. Slib měl složit 10. ledna, nejvyšší soud mu však kvůli zdravotním problémům umožnil jeho odložení.

Právě nejvyšší soud by teoreticky mohl o neústavnosti Madurova převzetí funkce rozhodnout. Ale vzhledem k tomu, že již dříve posvětil podobně sporné Chávezovy kroky, nemá nejspíš opozice velkou šanci se svými námitkami uspět.