Ruský soud v Kirově odsoudil ve čtvrtek ráno opozičního předáka Alexeje Navalného za zpronevěru k nepodmíněnému trestu pěti let odnětí svobody. Ohlásil to soudce na závěr vynášení rozsudku, které trvalo téměř tři a půl hodiny. Obhajoba se hodlá odvolat.

Podle záběrů ze soudní síně strážci právě odvádějí Navalného do cely. Prokurátor žádal pro obžalovaného šest let odnětí svobody, horní hranice trestu činí deset let. Obhajoba se bude odvolávat.

"Soud shledal, že Navalnyj zorganizoval zpronevěru majetku oblastního podniku Kirovles," uvedl na úvod soudce Sergej Blinov.

"Jeho vina je zcela prokázána. Žádný důkaz nepotvrzuje tvrzení Navalného, že je pronásledován z politických důvodů," prohlásil soudce Sergej Blinov poté, co téměř 3,5 hodiny monotónně četl rozsudek, ve kterém zněly i doslovné přepisy odposlouchávaných telefonátů.

"Blinov prostě čte obžalobu," zareagoval hned v úvodu Navalnyj na Twitteru.

Po vynesení rozsudku blogger napsal na Twitter ještě poslední zprávu, ve které nabádá opozici, aby pokračovala v boji s ruskou vládou Vladimira Putina: "Dobře. Nebrečte pro mě. A hlavně – nezahálejte, žába sama sebe z pramene neshodí."

Odsuzující rozsudek však zřejmě zhatí Navalného politické ambice, ať jde o zářijové volby moskevského starosty či příští prezidentské volby v roce 2018.

Podle obžaloby opozičník jako poradce gubernátora Kirovské oblasti v roce 2009 zorganizoval podvod, při němž byl lesnický podnik Kirovles okraden o 10 tisíc metrů krychlových dřeva, a tím poškozen o 16 milionů rublů (přes 9,5 milionu korun). Navalnyj a další odpůrci režimu označují proces za politický s cílem zastrašit opozici.

Navalnyj si ještě jako blogger a advokát získal popularitu bojem s korupcí ve státních firmách, loni patřil k vůdcům masových protestů proti režimu, nyní se uchází o křeslo moskevského starosty. V ruské politice je vnímán jako jeden z mála možných soupeřů Vladimira Putina.

Ve vazební věznici v Kirovu podle agentury ITAR-TASS setrvá, dokud rozsudek nebude pravomocný. Pokud odvolací soud potvrdí nynější rozsudek, Navalnyj doživotně přijde o možnost zastávat volené funkce. Přinejmenším za stávajícího režimu.

Západ zareagoval tradičními projevy nesouhlasu s počínáním Kremlu. Znepokojení vyjádřila Evropská unie i některé členské země jako Německo či Francie. Spojené státy jsou podle velvyslance v Moskvě Michaela McFaula "hluboce zklamány odsouzením Navalného ze zjevně politického důvodu".

Krátce po verdiktu Navalného spolupracovníci ohlásili, že odstupuje z moskevských voleb a vyzývá k jejich bojkotu.

Táto, co jsi to udělal?

Moskevská policie už ve středu začala podnikat preventivní opatření, aby zabránila očekávaným protestům Navalného přívrženců. Ruské akcie na moskevské burze po ohlášení verdiktu oslabily.

Navalného údajný společník při zpronevěře, podnikatel Pjotr Oficerov, si má podle verdiktu odpykat čtyři roky. Oba také mají zaplatit po půl milionu rublů pokuty (asi 300 tisíc korun každý).

Oficerov, obviňovaný, že jako ředitel podniku prodával dřevo za sníženou cenu, odmítl dohodu s obžalobou výměnou za mírnější trest. "Mám pět dětí. Nyní mě ještě potřebují. Ale kdybych přijal dohodu, tak by se mě ptaly, až vyrostou: Táto, co jsi to udělal?" vysvětlil.

Bývalý ředitel Kirovlesu Vjačeslav Opalev již v prosinci vyvázl ze čtyřmi lety podmíněně – oplátkou za to, že svědčil proti oběma obžalovaným.