Ruský soud v pátek dočasně propustil Alexeje Navalného z vězení, kam ho poslal hned po čtvrtečním nepravomocném odsouzení k pětiletému odnětí svobody. Opoziční předák tak může na výsledek odvolání počkat na svobodě, ale se zákazem cest.

Uvěznění Navalného hned ve čtvrtek napadla ruská generální prokuratura, podle níž je tento krok soudu neodůvodněný.

Ke kladnému vyřízení její poněkud překvapivé stížnosti podle všeho pomohly silné protesty, k nimž se v řadě velkých ruských měst, včetně Moskvy a Petrohradu, večer sešly tisíce lidí.

Verdikt vyvolal kritiku v zahraničí, proti rozhodnutí ve čtvrtek večer protestovaly tisíce lidí také v Moskvě. Zasáhly proti nim protiteroristické jednotky Omon a zadržely nejméně 150 lidí, některé zdroje hovoří o více než 200 zadržených, asi padesát osob bylo zadrženo také v Petrohradě.

Většina ze zadržených demonstrantů byla po výslechu propuštěna. Za narušování veřejného pořádku je v Rusku možné uložit trest odnětí svobody po dobu 15 dní a pokutu ve výši až 300 tisíc rublů (přes 180 tisíc korun).

Soud ve městě Kirov asi 900 kilometrů severovýchodně od Moskvy uznal opozičního předáka Navalného – a spolu s ním i jeho údajného komplice Pjotra Oficerova – vinným ze zpronevěry a poslal ho na pět let za mříže. Obhajoba dala najevo, že se proti rozsudku odvolá. Soudce Sergej Blinov současně nařídil uvěznění Navalného do vyřízení odvolání.

Podle obžaloby opozičník jako poradce gubernátora Kirovské oblasti v roce 2009 zorganizovali podvod, při němž byl lesnický podnik Kirovles okraden o 10 tisíc metrů krychlových dřeva a tím poškozen o 16 milionů rublů (přes 9,5 milionu korun). Navalnyj to popírá.